Izolační okna do plochých střech

Plochá střecha je důležitým architektonickým prvkem, který nejen dotváří celkový výraz stavby a její souznění s okolím, ale – vedle ochrany před deštěm a sluncem – plní i další funkce. Známe zelené střechy s vegetací, pochozí apod. Do domů s plochou střechou se ne vždy daří přivést svislými okny dostatek světla a vzduchu. Proto přicházejí ke slovu izolační okna do plochých střech.

Po technické stránce bývají – podle konkrétních okolností – kladeny na okna do plochých střech přísnější požadavky. Např. často chceme, aby se na jejich povrchu neusazovaly prach a špína, leda v malém množství, které první déšť smyje. Obecně se od všech střešních oken, které míří do vytápěného prostoru, požaduje zhruba o čtvrtinu lepší tepelná izolace, než má fasádní okno stejné plochy. Je to dáno tím, že střecha, zejména plochá, je povětrnostně nejvíce exponovaným místem.

Nač čekat?

Výrobní a prodejní firma Fakro dnes působí v 11 státech EU, na Ukrajině, v Rusku, Číně a v USA. Pozornost mnohých zákazníků, zejména technicky orientovaných, si přitáhla svou nevšední obchodní filosofií. Začala totiž jaksi samozřejmě nabízet okna s trojskly a dokonce i se čtyřskly, o nichž jiní výrobci, ukotvení v ČR, špitají jako o dalekém nadstandardu. Např. fasádní okno FTT U8 nabízí součinitel prostupu tepla Uw = 0,58 W/(m2K). Fakro tak nahlas říká, že považuje za ztrátu času čekat, až zákazník dospěje. Což dává smysl.

Okna Fakro D_C a D_F do plochých střech

Čekat nemusí ani kdo se spoléhá na užitné hodnoty i estetické hodnoty střešních oken v plochých střechách. Jako čerstvá novinka jsou dnes dostupná okna s kupolí (pod označením D_C), nebo ve verzi bez kupole (označení D_F). Okno D_C je složené z polykarbonátové kupole a zasklení. Okno D_F je vybaveno inovativním zasklením, které má velmi dobré termoizolační parametry a moderní vzhled. Toto okno může být vyrobeno i v atypickém rozměru.

Co se týče tepelně izolačních vlastností, okno D_C má díky kupoli součinitel prostupu tepla na vynikající úrovni Uw = 0,55 W/(m2K), když samotné zasklení má Ug = 0,3 W/(m2K).

Okno do plochých střech prosvětlí interiér přirozeným světlem, přináší možnost větrání a spojuje v sobě vysokou funkčnost a velmi dobré termoizolační parametry. Pro příjemný pocit a zdravé prostředí by měl být v každé místnosti zdroj přirozeného světla.

Popis

  • Rám okna do plochých střech je vyroben z vícekomorových PVC profilů, částečně vyrobených z recyklátu,
  • vnitřek profilů je vyplněn termoizolačním materiálem (polystyrénem), což zlepšuje jeho tepelnou izolaci,
  • vnitřní povrch rámu je bílý (RAL 9010),
  • PVC použitý na profily odolává působení kyselin, vyznačuje se malou nasákavostí a malou absorpcí vzdušné vlhkosti, proto lze okno z PVC namontovat do každé místnosti.

Okna s elektrickým ovládáním (s označením DEF, resp. DEC) mají motorovou jednotku umístěnou v křídle. To se příznivě projevuje v životnosti jednotky i jejích ovládacích prvků, takže se zvyšuje její bezporuchovost. Tato okna jsou vybavena dešťovým čidlem, které automaticky spustí funkci zavření okna v případě, že je okno otevřeno a objeví se první kapky deště.

Hlavní přínosy oken do plochých střech

Vysoká energetická úspornost

Okno s kupolí do plochých střech zaručují díky správné konstrukci velmi dobré termoizolační parametry. Toto okno s elektrickým pohonem DEC-C U8 a s pasivním zasklením U8 má součinitel prostupu tepla pro celé okno Uw = 0,55 W/(m2K) podle normy EN1873 (pro rozměr 120 × 120 cm). Je to skvělý parametr pro celé okno včetně křídla a kupole.

Okno bez kupole a bez pohonu, tzn. okno D_F, je dostupné se zasklením U8 s významným součinitelem prostupu tepla Uw = 0,76 W/(m2K) podle normy EN 12567-2. Toto okno tedy lze použít i v pasivních a nízkoenergetických stavbách.

Atypické rozměry

Kromě standardních rozměrů je možno okno D_F vyrobit v jakémkoliv rozměru. Technické normy pro tepelnou izolaci budov byly zpřísněny a stará okna a světlíky v plochých střechách tudíž nesplňují obecné požadavky na tepelnou izolaci. Proto ta rozměrová variabilita v nabídce oken.

Zelené střechy

Okno může být u obou typů také osazeno na 15 cm nástavci, který umožňuje zvednout okno a namontovat ho např. v zatravněné zelené střeše.

Velké množství přirozeného světla

Pozoruhodným příspěvkem firmy Fakro k docílení optimálních světelných podmínek v místnostech pod plochou střechou za ekonomickou cenu patří i to, že její okna do plochých střech mají až o 16 % větší plochu prosklení než konkurenční řešení. Je to dáno specifickým konstrukčním řešením těchto oken.

O firmě

Fakro je soukromá firma založena v roce 1991. Je nejvíce dynamickou a nejrychleji se rozvíjející firmou v odvětví střešních oken na světě. Během několika let se z malé rodinné firmy stala mezinárodní korporací. Spolupodílníky jsou občané různých států: Velké Británie, Rakouska, Španělska, Holandska, Irska, Německa, Polska, Ruska a Maďarska.

Fakro má moderní výzkumné a vývojové středisko s více než 100 konstruktéry. Vlastní autorství k mnoha inovativním řešením, která jsou chráněna patenty a několika desítkami patentových přihlášek.

Firma je výrobcem široké palety produktů, které umožňují komfortní bydlení v podkroví:

  • střešní okna různých konstrukcí a způsobů otevírání: kyvná okna, okna se zvýšenou osou otáčení, okna výklopně-kyvná, okna pro fasádní sestavy, střešní výlezy a světlíky,
  • doplňky pro střešní okna: žaluzie, vnitřní a předokenní rolety, venkovní markýzy, motorové jednotky, systémy dálkového ovládání, protikouřové systémy,
  • solární kolektory,
  • skládací půdní schody, stahovací a výsuvné schody.

1 Zpracováno podle technické dokumentace společnosti Fakro.

Autor:
Foto: Archiv firmy