Při navrhování studentských pokojů je důležité respektovat především přání dospívajících dětí a ocenit jejich názor. Zdroj: Photographee.eu, Shutterstock

Jak zařídit studentský pokoj dospívající slečny: Respektujte její osobnost

Zařídit pokoj pro dospívající dívku může být „oříšek“. Mezi vybavováním pokoje pro malou školačku nebo místnosti pro téměř dospělou dívku je totiž velký rozdíl. V druhém případě je nutné se soustředit na několik důležitých aspektů, jaké to jsou?

Děti mění s postupujícím věkem nejen školu a záliby, ale také nároky na bydlení. V prvé řadě je nutné zmínit, že zařizování studentského pokoje už není záležitostí pouze rodičů, ale především jejich potomka, který si již sám určuje, co chce ve svém pokoji mít. Nechte tedy dceři při plánování volné ruce a vše s ní rozhodně prodiskutujte. Ať už si přeje toaletní stolek na líčení nebo spíše ocení mini posilovnu s rotopedem a stylový hygge koutek pro samostudium a čtení knih.

Začněte u barev

Nejprve společně promyslete barevnou paletu. Pokoj vůbec nemusí být ve sladkých barvách. Některé dívky preferují naopak moderní vzhled a barvy, jako jsou tyrkysová, světle modrá či kombinace bílé a černé. Optimálním řešením jsou bílé stěny a strop, stejně jako klasická podlaha, například se strukturou dřeva. Tato kombinace se bude hodit k jakémukoliv dekoru. Vedle výběru barev promyslete i rozložení prostoru v pokoji a uspořádejte jej tak, aby vznikly tři hlavní zóny - pro spánek, relaxaci a studium.

Chcete-li se řídit aktuální módními trendy v bydlení, zvolte do pokoje bílou nebo krémovou. Zdroj: New Africa, Shutterstock

Celoplošné koberce: přežitek

Pokud se chystáte na celkovou rekonstrukci, promyslete, zda není třeba vyměnit i podlahu. Koberce po celé ploše místnosti jsou dnes již přežitek. Ve studentských pokojích aktuálně převládá vinyl, dřevo, marmoleum či klasická dlažba. Na část podlahy můžete položit kusový koberec, několik menších koberců nebo třeba stylovou kožešinu.

Prioritou jsou úložné prostory

Dívčí pokoj by neměl postrádat dostatek úložných prostor. Náctileté slečny často disponují velkým množstvím oblečení, proto je dobré pořídit dostatečně prostornou šatní skříň. Ta by měla být ideálně třídveřová a rozhodně se zrcadlem. Zrcadlo lze samozřejmě pořídit i samostatně stojící, díky čemuž získá pokoj nový designový prvek. Další úložné prostory vyřešíte elegantně různými regály a policemi. Dejte ale přednost uzavřenému nábytku. Ten působí na první pohled čistě, uspořádaně a usnadní pravidelný úklid.

Skříň by měla být dostatečně prostorná, nejlépe se zrcadlem. Zdroj: Tuan Anh Vu, Shutterstock

Postel vybírejte s rozmyslem

Prioritou číslo dvě je kvalitní prostor ke spaní. Právě v období dospívání dětí je nutné zakoupit novou postel. Za adekvátní lze považovat takovou, která pojme matraci o velikosti 120x200 cm. Do prostorných pokojů můžete zakoupit i větší postel, kde příležitostně mohou přespat i kamarádky vaší dcery. K tomu účelu je dobré pořídit k posteli šuplík, který lze využívat jako přistýlku. Dobře poslouží i univerzální rozkládací pohovka. Pamatujte také na nákup kvalitní matrace.

Studijní koutek nesmí chybět

Neméně důležitý je prostor, který dívka využije nejen při studiu na střední škole, ale i na vysoké či vyšší odborné škole. Proto vyberte kvalitní a zároveň dostatečně velký psací stůl. Doporučovanou výškou pracovní plochy je cca 76 centimetrů. Psací stůl by měl zahrnovat prostor pro uložení školních potřeb a knih. Nezbytností je také ergonomická otáčecí kancelářská židle s tvarovaným sedákem, která zamezí případné bolesti zad. Pamatujte i na vhodné osvětlení pracovního místa, a to v podobě stolní lampy nebo nástěnné svítilny. Samozřejmostí je stropní lustr pro celoplošné osvětlení pokoje.

Řiďte se jejími zálibami

V případě, že je pokoj dostatečně velký, lze sem pořídit i další díly nábytku. Může jít o toaletní stolek pro líčení, elegantní otoman, sedací vak či houpací křeslo nebo síť. Kout pokoje může sloužit jako prostor pro relaxaci či zájmové aktivity. Milovnice sportu a zdravého životního stylu si zde mohou zařídit cvičicí koutek s posilovacím náčiním. Další variantou jsou takzvané hygge koutky, ve kterých by nemělo chybět pohodlné křeslo, polštáře, koberec, deka či lampa s příjemným světlem. Podobné atraktivní zákoutí můžete vytvořit také u okna. Některým slečnám pak udělá radost hudební koutek. K jeho základnímu vybavení patří police či skříň a stojan na noty nebo hudební nástroje, pohodlná židle, vhodné je také v tomto případě doplňkové osvětlení.

Dívčí pokoj, dovolí-li to prostor, by měl zahrnovat i nějakou tu „zašívárnu“, v níž bude uživatelka moci provozovat své oblíbené činnosti nebo jen tak relaxovat. Zdroj: New Africa, Shuterstock

Osobní prostor pro každého

Specifické je samozřejmě uspořádání pokoje pro dvě mladé studentky či obecně sourozence různého věku. V tomto případě je dobré se poradit s interiérovým designérem. Každopádně ale platí, že každé z dětí by zde mělo mít svůj osobní prostor a dekorace odpovídající jeho individuálnímu vkusu, věku a především zájmům.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock