Aby postel vynikla, měla by být kontrastní vůči podlaze (nebo koberci). Ke světlé bukové podlaze doporučujeme vybrat postel mořenou do tmavšího odstínu a naopak. Zdroj: Photographee.eu

Jak vybrat dokonalou postel? Držte se pravidla 20-50-50

V posteli trávíme velkou část života a kvalitní odpočinek je nepostradatelný pro naše každodenní fungování. Spánek by měl být pohodlný, tak akorát dlouhý a především kvalitní. K tomu je kromě zdravého životního stylu a vkusně zařízeného interiéru potřebná kvalitní postel. Na co se při jejím výběru zaměřit?

Jinou postel vybereme pro děti, jinou pro manželský pár, a úplně odlišnou pro seniory. Správná postel by měla splňovat hned několik požadavků. Vedle vzhledu je při výběru postele důležité zohlednit také kvalitu materiálů a konstrukce, které jdou obvykle ruku v ruce s cenou postele – čím kvalitnější postel, tím více do ní musíme investovat. Abychom nesáhli vedle, je dobré respektovat určitá pravidla. Ideální postel by měla být alespoň o 20 cm delší, než je vaše skutečná výška. Průchod mezi postelí a stěnou by měl být minimálně 50 cm a ložná plocha by se měla nacházet nejméně 40–50 cm od země.

V posteli strávíme více než jednu třetinu svého života, a proto bychom měli při jejím výběru hodnotit nejen vzhled, ale především materiál a zpracování. Zdroj: BearFotos

Čím více prostoru, tím větší postel

V základu dělíme postele na jednolůžka a dvoulůžka. Jednolůžko se standardně se vyrábí v rozměru 90 × 200 cm. Čím dál větší oblibě se ale těší jednolůžka o rozměru 100 × 200 cm. Standardem dvojlůžek je pak 160 × 200 cm. Dvoulůžko využije nejen manželský pár, ale i jednotlivec, který dává přednost velkému pohodlí. Do menších bytů a garsonek je vhodný rozměr 140 × 200 cm, největší pohodlí ale zajistí rozměr 180 × 200 cm. Klasická postel sází na osvědčenou sestavu lamelový rošt, matrace a rám. Každou z těchto složek lze zakoupit zvlášť.

Výběr matrace a roštu

Abyste se opravdu kvalitně a pohodlně vyspali, je nutné zvolit kompatibilní rošt a matraci, s čímž vám nejlépe poradí odborníci. Pevné upevnění roštu zabraňuje jeho posouvání, které by mohlo způsobovat nepříjemné zvuky během spánku. Obecně platí, že na pevné rošty je vhodné uložit pružinové, případně takzvané taštičkové matrace (obsahují větší počet pružin než klasické pružinové matrace). Naopak na lamelové rošty se hodí pěnové či sendvičové matrace.

Boxspring postele mají komfortní výšku a skvěle se dokáží přizpůsobit tělu. Zdroj: New Elnur

Boxspring je kombinací základny a matrace v jednom

V posledních několika letech jsou v kurzu takzvané boxspring postele (někdy nazývané jako americké nebo kontinentální), které můžete znát z hotelů spadajících do kategorie 4 nebo 5 hvězdiček. Je pro ně typická spodní pružinová matrace, která slouží jako základní stavební kámen a ventilační podklad pro svrchní matraci. Horní matraci si poté vyberete dle svých preferencí. 

Na druhé straně jsou tu klasické čalouněné postele, jež  mají konstrukci lůžka i čelo potažené kůží nebo textilií. Jsou variabilní jak v rozmanitosti vzorů, tak ve velikostech lehací plochy či v provedení opěrných čel. Některé postele mají čelo očalouněno až dolů, takže při vyklopení roštu nebo koupi nižší matrace působí esteticky a jednolitě. Jejich nevýhodou je nutnost pravidelného čištění.

Ať už vyberete jakoukoliv postel, myslete na praktický úložný prostor. Dnes jsou moderní skryté úložné prostory – box, který je užší než postel, a tak není na první pohled vidět.

Dětské postele musí být hlavně bezpečné

Zvláštní kapitolou jsou postele do dětského pokojíčku. Tato lůžka mají většinou rozměr 60 × 120 cm a ideální jsou ta, která mají čelo v oblasti hlavy. Dokoupit můžete i bočnice, které dítě ochrání před pádem z postele. Pro dítě v kojeneckém či batolecím věku vyberte postel bezpečnou, funkční a ergonomickou. Když vaše ratolest povyroste, je na čase pořídit postel větší, například 90 × 160 cm. Pro děti je možno zvolit i spací patro.

Domečkové postele jsou originálním místem na spaní i hraní. Zdroj: Photographee.eu

Zvýšené postele pro seniory

Za pozornost stojí také postele pro seniory, kteří mají častěji problémy s klouby, zády či kyčlemi, a obtížněji se jim tak zvedá z nízko položené postele. V tomto případě jsou praktickou variantou zvýšené postele, které zajišťují vysoký komfort a pohodlí. Ideální výška postele pro seniory se pohybuje okolo 60 cm. Problém s nízko položeným lůžkem může snadno vyřešit také vyšší matrace.

Kam s návštěvou?

V případě, že nemáte rozkládací gauč, vám pro návštěvy poslouží skládací postele, které snadno rozložíte a po jejich odjezdu opět srolujete a schováte. Rozkládací postele ale nemusí být určeny jen pro návštěvy. Jsou praktické i pro jednotlivce či páry, a to zejména do velmi malých bytů a garsonek. Při výběru ale dejte pozor na to, aby byla rozkládací postel opravdu určená ke každodennímu spaní.

Spaní bez postele

Že si stále nevíte rady, jakou postel vybrat? Pokud je vám blízká japonská filozofie, zdravý životní styl a rádi se inspirujete, můžete zkusit spát na speciálních fotonových matracích. Rozhodnete-li se vyzkoušet spát na posteli bez postele, jsou vhodné matrace z přírodních materiálů, jako je konopí, bavlna nebo kokos. Japonci umísťují tyto matrace rovnou na zem, Evropané jsou ale zvyklí pokládat futon na rošt, který umožňuje ventilaci vzduchu. Tento typ spaní ocení alergici a astmatici.

Říká se, že spánek na futonu je návyková záležitost. Tento trend pochází z Japonska. Zdroj: Photographee.eu

Základní pravidla aneb připravte si metr

Aby se vám v posteli dobře spalo, je důležité, abyste v ní měli dostatek prostoru. Při výběru postele tak respektujte tři základní pravidla. Zaprvé, postel by měla být alespoň o 20 cm delší, než je vaše skutečná výška. Zadruhé myslete na to, že u manželských postelí je často potřeba postavit ještě noční stolky –⁠ průchod mezi postelí a stěnou či skříní by měl být minimálně 50 cm. A konečně, co se týče ideální výšky postele, ložná plocha by se měla nacházet nejméně 40–50 cm od země. Pro starší osoby může být výška ložné plochy ještě o 10 cm výše. Dostatečná výška postele ochrání před průvanem proudícím mezi podlahou a dveřmi.

Sedněte si na okraj postele tak, aby byla chodidla položená na zemi. Mezi lýtkovou a stehenní kostí by měl vzniknout úhel 45°. Tak zjistíte optimální výšku postele. Zdroj: ESB Professional

Jaký materiál zvolit?

Materiál určuje nejen vzhled postele, ale i její životnost. K nejlevnějším a často i nejméně kvalitním typům postelí patří ty z lamina či dřevotřísky. Jejich životnost je výrazně nižší než u postelí z masivu. Pro jejich výběr naopak hovoří snadná údržba a široký výběr vzhledů. Velmi oblíbené jsou také již zmiňované čalouněné postele. Disponují příjemným povrchem a lze volit z různých designů. I zde záleží na provedení kus od kusu. Kvalita materiálu i zpracování může být totiž značně pofidérní, ale i velmi dobrá. Zapomenout nesmíme ani na kovové postele, jež se těší velké oblibě zejména mezi páry. A ač se nehodí do každého interiéru, jejich výrazným plusem je to, že se v nich nedrží roztoči a plísně, jako například u čalouněných postelí.

Nestárnoucí klasikou jsou postele z dřevěného masivu. I zde však panují velké rozdíly v kvalitě. Nejpoužívanějším a zároveň cenově nejvýhodnějším je smrk, který se ale snadno poškodí – podobně jako třeba borovice. Kvalitnější postele se vyrábějí z buku, dubu, nebo dokonce z olše. Bukové dřevo lze snadno mořit a lakovat, a výsledný odstín tak může být velmi různorodý. Mezi žádané barevné odstíny patří zejména třešeň a ořech.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock