Foto: Africa Studio

Odhalte tajemství dokonalé ložnice: tipy, které by vám neměly uniknout

Při zařizování našich domovů se většinou zaměřujeme hlavně na obývací pokoje nebo kuchyně – zkrátka místa, která jsou nejvíce vidět a kam můžeme pozvat naše hosty. Ale co taková ložnice, kde trávíme až třetinu našeho života? Přinášíme vám šest designových tipů, na které byste při zařizování ložnice neměli zapomínat. Zařiďte ji moderně a prakticky, aniž by byla výrazně načančaná nebo naopak působila jako strohá cela.

Barvy ovlivňují kvalitu spánku

Základem každé místnosti je správně zvolená barva, která jí bude vévodit. Barevné schéma navíc silně ovlivňuje naši náladu a pocity.  Pro usínání nejsou příliš vhodné křiklavé a neonové barvy. Namísto výrazných barev pro ložnici zvolte jemné odstíny neutrálních tónů. Za ideální variantu lze také považovat jemné odstíny modré, levandulové, hnědé a béžové, nebo dokonce tlumenou žlutou. Odstíny barvy slunce pozitivně stimulují náš nervový systém a vyvolávají v nás pocity štěstí.

Milenecké páry si mohou vymalovat stěny třeba decentní fialovou. Na červenou a rudou raději zapomeňte, nejen, že může působit rušivě, ale navíc i vulgárním dojmem. Křiklavě červené v ložnici zkrátka odzvonilo v 90. letech. Pravdou ale pochopitelně zůstává, že je nejdůležitější, abyste se v ložnici cítili dobře vy sami. Takže pokud z duše nesnášíte modrou nebo žlutou, je nesmysl s ní malovat. Při zařizování jakékoliv z místností se nejprve řiďte svým pocitem, až potom doporučením designérů.

Ložnice je oázou klidu, relaxace a pro většinu lidí také nejoblíbenější místností v celém domě nebo bytě. Obecně platí, že tlumené barvy navozují pocit klidu a bezpečí, takže působí pozitivně na usínání. Zdroj: Pai9,

Osvětlení vytvoří správnou atmosféru

Pro účelně zařízenou ložnici je dále velmi důležité správné rozložení osvětlení. Není totiž nic horšího než si klidnou atmosféru narušit nevhodným světlem. Centrální stropní osvětlení v ložnici je zcela v pořádku, ale nezapomeňte na doplňkové zdroje světla. K tomu účelu poslouží klasické bodovky, zápustná, spotová nebo nástěnná svítidla, lampičky či lampy stojací. Řešením mohou být také LED pásky, které stylově podsvítí například čelo postele, skříně nebo na podlahu. Skvělý způsob, jak ještě prosvětlit tmavou ložnici, je zrcadlový nebo lesklý nábytek ve světlých barvách. Design svítidel vybírejte především podle architektonického řešení ložnice a stylu, do kterého je místnost laděná.

V ložnici byste měli být schopni kontrolovat intenzitu světla. Ideálním pomocníkem jsou tlumená světla či lampy se stmívačem. Mezi stylové zdroje jemného světla a určité intimity patří i svíčky. Tip: Čím více zdrojů osvětlení v místnosti máte, tím více ulehčíte vašim očím. Zdroj: StockCo

Postel s čelem dodá pocit jistoty

Srdcem ložnice je samozřejmě kvalitní postel. V posledních několika letech jsou trendy čalouněné postele s čelem. Důvod je jasný – za poměrně příznivou cenu si můžete dovolit osobitou postel s elegantním vzhledem, která vám vydrží. Postele s vysokým čelem mají estetickou i praktickou funkci. Čelo chrání hlavu před chladem od stěny, zajišťuje pocit jistoty a ochrany, a navíc se o něj můžete pohodlně opřít při čtení knihy nebo sledování televize.

Čalouněné postele také často poskytují potřebný úložný prostor. S čelem si navíc můžete skvěle vyhrát, stačí obměnit jeho vzhled například čalouněním a užít si tak třeba každý rok novou postel. Mezi nejluxusnější variantu čalouněných postelí, které můžete vidět například v prvotřídních hotelových resortech, jsou tzv. boxspringové neboli kontinentální postele. Ty se skládají ze dvou matrací na sobě, a proto jsou nejen líbivé na oko, ale i maximálně pohodlné. Co se týče matrace, ta by měla být minimálně o 20 centimetrů delší než její uživatel. Tvrdost matrace by poté měla odpovídat váze toho, kdo na ní bude spát. Dnes už bývají matrace opatřeny štítkem s maximální doporučenou zátěží.

Každá místnost by měla mít svůj estetický vrchol. Tím může být v ložnici například netradiční rám postele nebo originální čalounění jejího čela. Zdroj: Dariusz Jarzabek

S doplňky to nepřehánějte

Zapomenout byste neměli ani na nákup drobných interiérových dekorací a uměleckých děl, které se stanou pomyslnou třešničkou na dortu v místnosti. Buďte ale opatrní, abyste to s dekoracemi nepřehnali. Jeden krásný kvalitní obraz nebo fototapeta je často všechno, co ložnice potřebuje k dokonalému vzhledu. Podle čínského učení feng šuej do ložnice naopak nepatří jakékoliv doplňky se smutnými výjevy, obrazy s agresivní tématikou nebo umělé rostliny.

Umělecká díla v ložnici napomohou vytvořit dokonalý vzhled místnosti. Zdroj: Benoit Daoust

Rozmístění nábytku je klíčové

A konečně pro vás máme tip, jak dodat ložnici úplně nový vzhled bez nutnosti výmalby nebo nákladných nákupů. Stačí jen změnit stávající rozmístění nábytku. Jeho přemístění je vhodné také tehdy, pokud se vám v místnosti špatně spí a ráno se často probouzíte nevyspalí a bez energie.

Při zařizování ložnice je zásadní také dostatek úložného prostoru. Ženy se samozřejmě neobejdou bez zrcadla, v němž si mohou prohlédnout celou svou postavu. Zdroj: Gaf_Lila

Jak ale nábytek rozmístit? Nejdůležitější je postel – zbytek nábytku rozmístěte podle ní. Postel by měla být umístěná co nejdále od dveří s čelem ke stěně a v ideálním případě přístupná z obou stran. Podle teorie uznávané čínské filozofie feng šuej byste neměli mít nad hlavou žádné poličky, dekorace, ani lampy, které by mohly působit negativně na proudění pozitivní energie. Jednolůžko potom umístěte nejlépe do rohu místnosti. V ložnici je taktéž praktické mít dostatek úložného místa, a to například v podobě šatní skříně, případně alespoň nějaké funkční komody. V moderně zařízené ložnici nesmí chybět ani noční stolek nebo stylové křeslo pro chvilky relaxace. A pamatujte, že prostor v ložnici by měl být především vzdušný, proto ho zkuste nezahltit zbytečnostmi.

Rozhodnete-li se změnit způsob rozmístění nábytku v ložnici, držte se základních pravidel. Postel by se měla nacházet v prostoru co nejvíc vzdáleném od dveří. V dosahu postele umisťujte buď noční stolek, nebo alespoň nábytek, který lze využít jako odkladové místo. Zdroj: Photographee.eu

Bytelná podlaha nesmí chybět

Při zařizování ložnice je nutné myslet také na podlahovou krytinu. Do ložnice si v ideálním případě nepořizujte celoplošný koberec. Drží se v něm prach a roztoči. Nejlepší volbou je tak podlaha ze dřeva.  Většinou se doporučují takové podlahové krytiny, které zajistí teplo od nohou. Došlápnout ráno po probuzení bosýma nohama na teplou podlahu je mnohem příjemnější než na ledovou dlažbu. Pokud ale na koberec přesto nedáte dopustit, pořiďte si kvalitní „huňatý“ typ, který je velmi příjemný na dotek. V případě, že máte doma alergika, volte navíc hypoalergenní variantu.

Nejlepší variantou jsou podlahy ze dřeva nebo hřejivého korku. Kamenné podlahy nebo dlažba se hodí spíš do jižních krajin, kde celoročně převládá teplé počasí. Zdroj: brizmaker

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock