Hliníková krytina jako symbol ekologie, trvanlivosti a kvality chrání fasádu i střechu celé mateřské školy.

Jako tři bílé skály. Nová budova mateřské školy v Niederwerrnu upoutá fasádou i střechou

Tři vzájemně propojené budovy mateřské školy připomínají horské vápencové masivy – mají sněhobílou fasádu i střechu z odolné slitiny hliníku společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Opláštění budov pro až 125 dětí je proto snadno rozpoznatelné v příměstském okolí, jejž charakterizují rodinné a řadové domy.

Jürgen Hauck a Herbert Osel navrhli luteránskou mateřskou školu nejprve zevnitř. Začali třemi centrálními místnostmi, které slouží jako místa akce a pohybu a propojují všechny ostatní prostory tří stavebních objektů mezi sebou. Řešeny jsou tak, aby se jejich využitelný půdorysný profil zdál ještě větší, než ve skutečnosti je. Onu pomyslnou objemnost má na svědomí zvýšená světlá výška místností.

Učitelky v niederwerrnské mateřské škole se řídí zvláštní koncepcí, která nedělí děti do pevně stanovených skupin, ale přiřazuje místnosti k určitým tématům a činnostem. Proto mají k dispozici místnost pro matematiku, jazykovou místnost, místnost pro objevování světa nebo také špinavou a čistou šatnu. Tři světlé centrální pokoje umožňují přecházet mezi těmito místy tam a zpět. Zvenčí se budovy mateřské školy prezentují jako horský masiv se zasněženými vrcholky hor. Bílé opláštění budov je proto snadno rozpoznatelné v příměstském okolí, jejž charakterizují rodinné a řadové domy s převážně cihlově červenými nebo antracitovými střechami.

Bílé opláštění budov je snadno rozpoznatelné v příměstském okolí, jejž charakterizují domy s převážně cihlově červenými nebo antracitovými střechami.

Mezioborové plánování

Studio hjp architekten, které koncept mateřské školy vymyslelo, nabízí kompletní služby ve všech fázích výstavby. Proto se v tomto projektu prosadilo nejenom na pozici projektanta, ale také jako developer nebo odborník na požární ochranu. Mezioborové plánování je ten správný termín pro popis širokého spektra služeb architektů sdružených ve studiu. Jürgen Hauck je elektroinženýr a profesor architektury pro navrhování a stavbu budov na Vysoké škole aplikovaných věd ve středním Hesensku. Jeho kolega Herbert Osel působí jako strojní inženýr a architekt. Oba se neradi omezují na práci projektantů nebo pisálků. Mají za sebou roky stavební praxe a díky několikaletým zkušenostem na stavbách, ve vlastní projekční kanceláři i v akademickém prostředí získali značné know-how. „Vždy společně projektovat a také stavět” je motto společnosti hjp architekten, jež aktuálně čítá 25 členů. „Někdy je to boj, který je potřeba ustát. Typicky když se architektonická linie výkresu setká s realitou staveniště. Ne všechno se dá realizovat tak, jak je stanoveno v plánu. Nakonec ale vždy platí, jak se říká: co vás nezabije, to vás posílí. A tak na vlastní kůži poznáváme, že se dokážeme stále rychleji vypořádávat s dílčími nezdary,” upřesňuje Jürgen Hauck. Mladým architektům radí, aby ke své práci přistupovali beze strachu.

Budovy připomínají horské vápencové masivy – mají sněhobílou fasádu i střechu.

Začněte střechou

Začít střechou bylo velmi důležité s ohledem na jeden klíčový detail. Na vrcholu každé stavební konstrukce je kopule světlíku. Ta neměla být viditelná z ulice, proto musela být zabudována dovnitř střešního pláště. Řešením bylo zvýšit náběh a tím i sklon střechy. Voda z kopulí světlíků je odváděna svodem pod střešní krytinou. Aby se zabránilo škodám způsobeným mrazem, dostaly kopule plošné vytápění – teplo se díky hliníkové střeše rychle a rovnoměrně rozvádí po celé ploše. Současně byl vznesen požadavek na absenci dešťových žlabů. Ty jsou proto ukryty ve fasádě. Barevné a materiálové provedení nebylo náhodné. Bílá jako barva čistoty a nevinnosti chrání budoucí generaci inženýrů, doktorů a dalších profesí. A hliníková krytina PREFALZ jako symbol ekologie, trvanlivosti a kvality chrání fasádu i střechu celé mateřské školy.

    O projektu:

  • Místo: Niederwerrn, Německo
  • Architekti: hjp architekten
  • Realizace: Wiedamann Bedachungen & Spenglerei
  • Střešní krytina: PREFALZ P.10 čistě bílá
  • Fasáda: PREFALZ P.10 čistě bílá

Poznámka redakce

Sněhově bílá fasáda a střecha nesdílejí sálavé teplo s tepelným zářením jak pozemského původu (cca o teplotě vzduchu), tak slunečního (5 500 °C). Bílá budova zkrátka téměř nesálá "své vlastní" teplo a zároveň nepohlcuje ani sluneční záření (o intenzitě cca 1000 W/m2), ani zemské tepelné záření (o intenzitě 364 W/m2 při 10°C). Bílý dům je celoročně téměř neovlivněn silnými sálavými tepelnými ději v ovzduší. V zimě proto méně prochládá a v létě se podstatně méně přehřívá. (Konec poznámky)

Autor: Kristian Hanko
Foto: Croce & WIR