Architekti z VYŠEHRAD atelieru se vedle splnění tepelnětechnických a protipožárních norem snažili dosáhnout dojmu, že celý objekt, byť pochází z poloviny minulého století, je novostavbou, a nikoli rekonstrukcí.

Novostavba, nebo rekonstrukce?

Výškovou administrativní budovu jednoho z nejvýznamnějších dodavatelů alarmů a zabezpečovacích systémů v Česku i ve světě ochraňuje pevná a odolná hliníková fasáda společnosti PREFA Aluminiumprodukte v černošedém odstínu. Za precizní rekonstrukcí budovy z padesátých let minulého století v moderním pojetí stojí pražská architektonická kancelář VYŠEHRAD atelier.

Při rekonstrukci obvodového pláště bylo cílem investora především snížit tepelné ztráty objektu, a tím i náklady na jeho provoz. Vizuální stránku funkční a reprezentativní fasády, odpovídající trendům 21. století, však již nechal v plné kompetenci architektů. Ti se vedle splnění tepelnětechnických a protipožárních norem snažili dosáhnout dojmu, že celý objekt, byť pochází z poloviny minulého století, je novostavbou, a nikoli rekonstrukcí. „Podle reakcí osob nezainteresovaných do tohoto konceptu si myslím, že administrativní budova Jablotron Office Park je vnímána jako zcela nová, a ne pouze jako zrekonstruovaná. Na zjištění, že tato naše vize byla úspěšně zhmotněna, jsme náležitě pyšní,” glosuje architekt Jiří Smolík, zakladatel VYŠEHRAD atelieru.

Stačí drobná změna úhlu pohledu nebo dopadu slunečních paprsků a můžeme pozorovat nové odlesky a stíny. Pilové zářezy tak propůjčují fasádě dynamický vzhled.

Elegantní materiál, jedinečné vlastnosti

PREFA Zackenprofil je moderní fasádní profil z lisované hliníkové slitiny o tloušťce dva milimetry. Díky pravidelným pilovým zářezům a nadstandardní tloušťce materiálu je maximálně robustní, odolný, přitom tvarově stálý a pevný v lomu. Trvale a spolehlivě tak ochrání i citlivé části staveb. Navíc je rezuvzdorný a zcela bezúdržbový, není potřeba ho natírat. Životnost hliníkových prvků tak v podstatě není limitována. I to byl jeden z důvodů, proč VYŠEHRAD atelier nakonec na opláštění nezvolil například keramické desky nebo jiné velkoplošné hladké materiály, ale právě hliníkovou fasádu. Dlouhá životnost a spolehlivost jsou rovněž synonymem pro celé produktové portfolio investora, a tak bylo jasné, že s touto variantou bude bez připomínek souhlasit a podpoří ji. „S fasádními, ale i střešními produkty PREFA máme dobrou a dlouholetou zkušenost. Rádi je používáme pro jejich moderní vzhled, prvotřídní kvalitu, ale i slušný poměr ceny a výkonu. Jsou také velmi tvárné, a tak se klempířům snadno a rychle instalují. A pokud oblékáme budovy složitějších tvarů a chceme použít moderní a neokoukaný materiál, mnohdy ani jiný použít nelze,” doplňuje Jiří Smolík.

Zářezy Zackenprofilu mají rozteč 40 milimetrů a vysoké jsou 22 milimetry, čímž vytvářejí jedinečný design na malých, ale především na velkoplošných fasádách, kde rozehrávají nekonečnou hru světla a stínu. Výsledný ušlechtilý vzhled je ideální pro moderní a trvale udržitelnou architekturu. Jednotlivé hliníkové profily mají konstrukční šířku 200 milimetrů a jsou k dostání v individuálních délkách maximálně do 6,2 metru. Opatřeny jsou povrchovou úpravou v podobě práškového lakování v jakémkoli barevném odstínu nebo v přírodním provedení (eloxovatelný materiál). Lze je tak přizpůsobit náročným požadavkům architektů a barevně je sladit s okolní zástavbou nebo je od ní naopak odlišit. Současně jsou tyto fasádní profily vyrobeny z plně recyklovatelného materiálu a samy mohou být snadno zpracovány k opětovnému použití.

Počasí neustále mění vzhled fasády

Na první pohled je nová fasáda Jablotron Office Parku jednolitě černá. Při pohledu zblízka jsou však patrné jednotlivé vlny pilového profilu, které vzhled fasády neustále mění. Stačí drobná změna úhlu pohledu nebo dopadu slunečních paprsků a můžeme pozorovat nové odlesky a stíny. Pilové zářezy tak vedle neobyčejné pevnosti propůjčují fasádě i dynamický vzhled. „Světlo fasádu vždy rozzáří. A pokud se světlo na fasádě může jakýmkoli způsobem lámat, je to o to zajímavější,” říká Jiří Smolík a upřesňuje, že vzhledem k tomu, že se budova de facto nachází na břehu Vltavy, je zde počasí velmi proměnlivé a především na podzim neobyčejně mlhavé. Střídání slunečného počasí s tmavými mraky nebo mlhavým oparem vytváří světelné lomy a nové odrazy.

Zářezy Zackenprofilu vytvářejí jedinečný design na malých, ale především na velkoplošných fasádách, kde rozehrávají nekonečnou hru světla a stínu.

Snadno, rychle, efektivně

Montáž lisovaných profilů PREFA je snadná a rychlá. Lze ji provést vodorovně, svisle nebo diagonálně v jakémkoli úhlu, a to zcela bez viditelného kotvení. Tím je nejenom zachována celistvost a dokonalá rovinnost fasády, ale díky absenci jakýchkoli otvorů nevznikají ani budoucí potenciálně riziková místa. Pomocí systémové pokládky na podkladní rošt a kotvení přes posuvné systémové příponky je jednak eliminována teplotní roztažnost hliníkových profilů a jednak lze skrýt i případné drobné nerovnosti podkladu, což byl přesně případ této administrativní budovy. „Při realizaci rekonstrukce jsme přišli na to, že budova se v horních patrech značně rozšiřuje. Jelikož nešlo o milimetry ani o drobné centimetry, které by patrně roštový systém zavěšené fasády schoval, museli jsme to korigovat i systémově, což patřilo k nejnáročnějším fázím celé rekonstrukce,” upřesňuje Jiří Smolík.

VYŠEHRAD atelier byl založen v roce 1996 Jiřím Smolíkem a Zdeňkem Rychtaříkem. Od té doby realizoval řadu malých, velkých, ale především úspěšných projektů. Řada z nich byla oceněna na domácí i mezinrodní úrovni. Architekti si z tuzemských ocenění nejvíce váží ceny Grand Prix z let 2000, 2001 a 2009 a České ceny za architekturu 2020. V mezinárodním měřítku si cení především hlavní ceny Contractworld Award 2011 a BIG SEE Award 2021. Aktuálně sedmičlenný tým zapálených architektů a designérů přistupuje k novým zakázkám vždy s koncepčním nadhledem - racionálně, odvážně a přitom s respektem k soudobé architektuře. Rádi ovlivňují celý proces architektonického díla od první koncepční fáze až po jeho realizaci. S širším týmem technických konzultantů hledají vždy ta správná, jasná a pragmatická řešení vedoucí ke spokojenosti všech zúčastněných stran. Podobně jako tomu bylo při kompletní rekonstrukci Jablotron Office Parku v pražských Holešovicích.

— kontakty —

PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

K Zelenči 2883/14, 193 00 Praha 9-Horní Počernice

T: 234 496 507
WWW: https://cz.prefa.com/

Autor: Kristian Hanko
Foto: PREFA