Bílý plášť pro rodinný dům na Vysočině

Opláštění novostavby přízemního rodinného domu v Jihlavě zaujme stoprocentně recyklovatelnými a ekologickými materiály. Kombinace hliníku a dřeva koresponduje nejenom s umístěním stavby, stojící ve středu Českomoravské vrchoviny ve výšce přes 500 metrů nad mořem, a velmi zachovalou okolní přírodou, ale rovněž je jasným odkazem pro budoucí generace.

Kraj Vysočina se především v zimních měsících vyznačuje velmi drsnými podmínkami. Bohatá sněhová pokrývka, silný vítr a teploty hluboko pod nulou jsou zde na denním pořádku. Je proto důležité využít maximum solárních zisků pro snížení nákladů na topení a minimalizaci uhlíkové stopy. Z tohoto důvodu je rodinný dům důsledně orientován optimálně ke slunečním paprskům a osazen celoprofilovými HS portály, které vnitřní prostory dokonale prosvětlují a současně zajišťují dostatečné přirozené ohřívání intriéru.

Při montáži fasády bylo využito skrytého systému kotvení s dokonalou absorpcí tepelné roztažnosti materiálu, čímž je zajištěna maximální odolnost vůči všem rozmarům počasí ve všech klimatických podmínkách.

V letních měsících zde zde naopak panují velmi vysoké teploty. Nedostatečná tepelná izolace stavby a nestíněné velkoformátové prosklené plochy by tak přispívaly k přehřívání budovy, která by se musela ochlazovat. A to by byly náklady navíc. Pro tepelný komfort byla proto pro opláštění budovy ‒ spolu s bílou barvou povrchů ‒ použita zavěšená provětrávaná fasáda, jež z estetického hlediska kombinuje přírodní neošetřené dřevo a lehké hliníkové pásy PREFALZ. Ty byly současně použity i na střeše. Bílý fasádní a střešní povrch tak zůstává (i na silném slunci) relativně chladný a odvětrávaná mezera mezi fasádním obkladem a izolací tak odvádí v letních měsících jen mírně ohřívaný vzduch od povrchu stavby pryč (komínový efekt). Z technického pohledu jde o nejefektivnější řešení pro budovy s požadavkem na standard NZEB.

Plechovou krytinou PREFALZ v zářivě bílém odstínu je opatřena větší část rodinného domu v Jihlavě. Opticky ho ohraničuje a dodává mu v šedi okolních typizovaných domů netradiční nádech. Bílé fasádní povrchy navíc budovu chrání před přehříváním v letních měsících a společně s odvětrávanými mezerami zajišťují trvalý komfort bydlení během celého roku. Hliníkové pásy jsou vyrobeny z recyklovaného hliníku, a v kombinaci se dřevem tak splňují i požadavky udržitelné a ekologické výstavby 21. století.

Hliníkové pásy jsou vyrobeny z recyklovaného hliníku, a v kombinaci se dřevem tak splňují i požadavky udržitelné a ekologické výstavby 21. století.

Klíčové vlastnosti hi-tec materiálu

Hliníkový svitkový plech PREFALZ je oproti většině srovnatelných falcovaných materiálů velmi dobře ohýbatelný. To umožňuje přizpůsobit jej i velmi neobvyklým tvarům stavebních konstrukcí. Používá se tak nejenom v souvislé ploše, ale také jako materiál pro oplechování, lemování, případně pro atypické klempířské prvky. Současně je velmi lehký a s hmotností pouhých 2,2 kg/m2 je ideální i pro rekonstrukce a dřevostavby. Využívá skrytého systému kotvení s dokonalou absorpcí tepelné roztažnosti materiálu, čímž zajišťuje maximální odolnost vůči rozmarům počasí a rychlé střídání teplotních extrémů ve všech klimatických podmínkách.

Materiál je nehořlavý, nekoroduje a díky povrchové úpravě P.10 vykazuje dlouhodobou barevnou stálost i odolnost vůči povětrnostním vlivům a UV záření. To potvrzují i slova Jaroslava Noháčka, který střechu a fasádu na rodinném domě v Jihlavě realizoval: „Jde skutečně o hi-tec materiál, který nelze jen tak něčím nahradit. S hliníkem pracuji od svých patnácti let, kdy jsem nastoupil do učení na střední škole, obor klempíř, a mé první seznámení s hliníkovými plechy PREFA bylo zhruba před osmi lety, kdy mě kamarád přemluvil, ať si to zkusím. Za tu dobu jsme zjistili, že není střecha nebo fasáda, kde by nebylo možné PREFALZ použít. Pro klempíře je radost s takovým materiálem pracovat. Nicméně i když ročně realizujeme mnoho objektů s produkty společnosti PREFA Aluminiumprodukte, stále je co se učit,” dodává skromně a s úsměvem.

Odvětrávaná mezera pod světlým fasádním či střešním obkladem a tepelnou izolací zůstává i létě a pod horkým sluncem spíše chladná, což ještě vylepší ohřívaný vzduch, který stoupá větranou mezerou od povrchu stavby pryč (komínový efekt).

Od roku 2000 má Jaroslav Noháček svoji vlastní klempířskou firmu a technologie a materiály, jako jsou třeba nadkrokevní izolace, solární kolektory nebo prvky pro odvodnění střech PREFA, jej motivují k tomu, aby se neustále učil nové věci, zdokonaloval se a posouval se kupředu. I střechu v Jihlavě bral jako výzvu, ačkoli zprvu ani netušil, o jak náročnou stavbu půjde. „Svému nejlepšímu kamarádovi, který mě požádal, abych jeho šéfovi udělal akutně na zimu střechu, jsem slíbil, že to nějak uděláme. Po schůzce s majitelem, kdy jsem projekt viděl poprvé, se už nedalo couvnout, a tak jsme museli začít pracovat. Střechu jsme stihli během čtrnácti dní namontovat. Fasáda se pak dělala o půl roku později a trvala nám ve dvou lidech necelý měsíc. Nakonec se vše povedlo a stavbu jsme předali neskutečně vstřícným majitelům, kteří naši práci dokázali ocenit,” uzavírá Noháček.

Redakčně doplněno a upraveno

Autor: Kristian Hanko
Foto: Croce & WIR