Alpha Hybrid 5300 Vertical, ucelená opravná sada, vystačí na cca 0.5 čtverečních metrů plochy a zahrnuje 1.4 nátěru AlphaHybrid 5300 Vertical i polyesterový vlies 0.25 x 2 m

Katalog HPI-CZ 2019 představil nové stavební příslušenství

Se začátkem letošní stavební sezóny uvedla společnost HPI-CZ na trh novinky z oblasti stavebního příslušenství pro střechy a zateplení. Všechny inovace zahrnuje aktuální katalog s ceníkem platný od 1. 4. 2019. Novinkou je například tekutý hydroizolační systém pro opravy plochých střech, teras či balkonů nebo lišta s okapovou hranou z transparentního plastu, která u barevných fasád nepůsobí rušivě.

Hliníkové odvětrávací sety s vysokou odolností

Odvětrávací sety se postarají o odvod vlhkosti ze skladby střechy nebo odvod vzduchu z napojeného systému (kanalizace, digestoře, WC, koupelna, kotel). Letošní novinkou HPI-CZ jsou celohliníkové odvětrávací komplety pro nejoblíbenější pálené krytiny, například Bramac Rubín 9, Creaton Domino, Röben Bergamo nebo Tondach Samba 11. Výhodou celohliníkového provedení je mimořádně dlouhá životnost prvku, vysoká odolnost vůči UV záření a stálobarevnost. Další výhodou novinky je vyřešení odvodu kondenzátu, kdy voda skápne perforací v osazení na vnější povrch komínku. Barevnost prvku je vždy perfektně uzpůsobena nabídce daného výrobce.

Pás proti dosednutí ptáků s větší krycí šířkou

Holubi, ale i jiní ptáci, často sedávají či odpočívají na různých výstupcích, okenních římsách, trámech, osvětlení nebo třeba žlabech. Všechna tato místa pak poškozují zanášením svého trusu. Kvalitní systém s ocelovými hroty, který brání ptákům už v dosednutí, naleznete v nabídce HPI-CZ. Novinkou je pás typu 107, jehož ocelové hroty se rozevírají do krycí šířky 150 mm. Celkem 108 hrotů na 1 m je osazeno na základně z polykarbonátu odolného vůči UV záření.

Dilatační profil PUR-FIX umožňuje styk dvou nesourodých materiálů. Vloží se do mezery mezi podklady, čímž vytvoří řízenou horizontální spáru, přiznanou už předem. Tímto způsobem se minimalizuje riziko vzniku horizontálních prasklin v místě styku dvou podkladů

Na opravy detailů na ploché střeše s hydroizolačním systémem HydroStopEU

Při opravách plochých střech, teras a balkonů se uplatní nový tekutý hydroizolační systém HydroStopEU. Systém lze využít na širokou škálu původních podkladů (beton, bitumenové a asfaltové pásy, PVC, dřevo, kámen, plech atd.) bez nutnosti využití speciálních přípravků, a to i opakovaně až 12 měsíců po otevření. Kompletní systém zahrnuje penetrační nátěr určený pro přípravu podkladu u jednovrstvých membrán z PVC, tekutý jednosložkový nátěr pro dokonalé zajištění vodotěsnosti a polyesterový zpevňující vlies 110 g/m2. V sortimentu HPI-CZ najdeme také ucelenou opravnou sadu AlphaHybrid 5300 Vertical, která vystačí na cca 0,5 m2 plochy a zahrnuje 1,4 kg nátěru AlphaHybrid 5300 Vertical i polyesterový vlies 0,25 × 2 m.

Inovace v oblasti hromosvodů

Tyče nastavené vstříc bleskům jsou dnes nezbytnou součástí střech. Kompletní systém ochrany před bleskem, od jímacích prvků, přes upevnění do střešní krytiny a fasády, až po uzemnění, a to v několika materiálových variantách, nabízí HPI-CZ již třetím rokem. Inovací roku 2019 jsou střešní podpěry hromosvodového drátu, od hřebene až po okapovou hranu, v provedení se šroubovým úchytem, který zajistí větší pevnost spoje. Nové podpěry postupně automaticky nahradí všechny dosavadní varianty podpěr s kovovým úchytem. Hromosvodový systém od HPI-CZ splňuje požadavky evropské normy ČSN EN 62561 – Součásti systému ochrany před bleskem.

Při řešení hromosvodu se uplatní i další letošní novinka: Podpěra hromosvodového drátu pro kotvu Ejot Iso-Dart. Tento držák, resp. podpěra drátu splňuje normu ČSN EN 73 2901:2017, která požaduje, aby vzdálenost mezi podpěrou a povrchem ETICS činila minimálně 100 mm. Pod označením Ejot Iso-Dart se skrývá kotva pro dodatečné upevnění předmětů do zateplených fasád. Výhodou tohoto řešení jsou minimální tepelné ztráty.

Výhodami hliníkového odvětrávacího setu jsou mimořádně dlouhá životnost prvku, vysoká odolnost vůči UV záření a stálobarevnost

Novinky v příslušenství pro ETICS

Vzrůstající požadavky na snižování spotřeby energií dané aktuálními normami vedou ke zvyšování tlouštěk izolací. V souvislosti s tímto trendem rozšiřuje HPI-CZ nabídku o příslušenství pro montáž elektroinstalace (vypínače, venkovní světla atd.) na zateplené fasády budov s tloušťkou izolantu až 300 mm. Dosud byly v nabídce jen desky a elektro krabice pro montáž elektroinstace do ETICS tloušťky maximálně 200 mm.

Transparentní okapnička od HPI-CZ neruší barvu fasády

U barevných omítek může bílá plastová hrana okapnice působit rušivě. Řešením jsou lišty od HPI-CZ s okapovou hranou z transparentního plastu. Ukončovací profil pro zateplení FEBA-TEX UNI zajistí nenápadné napojení ETICS k atikovému plechu díky transparentní okapové hraně. Tato okapová hrana poskytuje ochranu vůči hnanému dešti v oblasti atiky. Další novinkou je připojovací profil parapetní FEBA-DUO-TEX s transparentní okapovou hranou pro barevně harmonické napojení ETICS ke spodní straně parapetu. Prvek zajišťuje jednoduché napojení parapetu v různých úhlech. Třetí novinkou je zakončovací profil s transparentní okapničkou a tkaninou, opět optimální řešení pro kombinaci přiznané okapničky s barevnou fasádou. Pohledová část lišty je vyrobena z UV stabilního čirého plastu.

Styk dvou různých podkladů ETICS řeší horizontální dilatační profil

Spáru, kde se pod ETICS setkávají dva různé podklady, např. cihla a beton, cihla a dřevo atd., je třeba řešit tak, aby v tomto místě nedocházelo ke vzniku horizontálních prasklin. Novinkou mezi profily HPI-CZ je dilatační profil horizontální PUR-FIX. Jde o řešení, které dosud v nabídce chybělo a v praxi se detail řešil velmi komplikovaně. Profil PUR-FIX umožňuje styk dvou nesourodých materiálů. Vloží se do mezery mezi podklady, čímž vytvoří řízenou horizontální spáru, přiznanou už předem. Tímto způsobem se minimalizuje riziko vzniku horizontálních prasklin v místě styku dvou podkladů.

Prásknutí dveřmi s novou 3D lištou nevadí

Novinkou pro omítky je také lišta začišťovací 9 mm 3D s těsnicím jazýčkem určená pro interiéry, především v okolí dveří a oken. Lišta A009 3D nezávisle dilatuje pomocí dvou PE pásek ve všech směrech, takže snadno přenese pohyby, třeba i prásknutí dveří nebo oken. Další novinkou, tentokrát pro střechy, je vylepšení rozrážečů sněhu typu Slovenský kříž, které slibuje ještě vyšší pevnost prvku. Inovace se dotkly i nášlapů na betonové tašky, kdy je madlo pro přidržení nově integrované do plochy nášlapu.

Více o těchto a dalších novinkách na www.hpi.cz. Výrobky z nového katalogu 2019 lze objednat u obchodních partnerů HPI-CZ, případně též na webu www.hpi.cz.

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv HPI