Když vana, tak z akrylátových desek Lucite

Když se poprvé na českém trhu objevily akrylátové desky Lucite, měla firma vystupující dnes pod názvem Lucite International jasný cíl, a to oslovit i spolupracovat s významnými výrobci van, vaniček a vůbec výrobci sanitárního zařízení. Zároveň však měla vizi designově individuálních návrhů budoucích výrobků. V současné době tento nekonvenční materiál využívají tři, dnes již světoznámí, producenti sanitárního zařízení – Teiko, Riho a Ravak.

Smysl spojení Lucite International a těchto výrobců je jasný, vytvoření nového svěžího a individuálního koupelnového designu. Povězme si nyní blíže, jak se tato spojení vyvíjela v jednotlivých společnostech.

K vaně Rafty přibylo umyvadlo a chystá se i sprchový kout

Prvotní počin byl nastartován v roce 2001 vypsáním soutěže na nový design vany pro společnost Teiko. Z přihlášených návrhů porotu nejvíce zaujala vana pracovně nazvaná Rafty od zlínského designéra Richarda Janouška. V reálu se pak stala natolik úspěšnou, že se nyní vyrábí ve čtyřech barevných odstínech. A co je skutečně podstatné – vyrábí se z akrylátových desek Lucite Ice, jejichž kvalita se osvědčila již v mnoha zemích světa (tento časopis informoval o deskách Lucite již v několika číslech v loňském roce). V následujícím roce byla pak vystavena i v Národní galerii ve Veletržním paláci, v rámci výstavy Art & Interior a III. přehlídky českého designu. Rafty získala ocenění v soutěži o Vynikající design 2002, od Designového centra České republiky. V témž roce také vzniklo umyvadlo Rafty, a aby dílo bylo úplné, připravuje se i sprchový kout Rafty.

Významným krokem k úspěchu vany Rafty i na mezinárodním koupelnovém »poli« bude výstava ISH ve Frankfurtu, kde bude mít premiéru, a to ve dnech 25. – 29. 3. 2003, ale zároveň i na největší výstavě sanitární techniky v Americe KBIS konané 11. až 13. 4. 2003.

Koupelna v netradiční podobě projektu »Místo očisty«

»Místo očisty« - pod tímto názvem v loňském roce vznikla myšlenka a následně i projekt společností Lucite a Riho, kterého se účastnilo 11 výtvarníků, designérů a architektů známých jmen. Úkolem všech zúčastněných bylo vytvořit z materiálu Lucite osobité a nestandardní ztvárnění koupelny a vany.

Akrylátové desky Lucite byly v nedávné minulosti opatřeny ochrannou antibakteriální složkou Lucite Care, která nejen usnadňuje údržbu vany, ale zároveň ji chrání proti bakteriálním vlivům. V České republice ji při výrobě van užívá prozatím společnost Riho. U některých van je již zahrnuta v ceně, u ostatních je za příplatek 1800 Kč.

Love Story v koupelně? S Ravakem žádný div

Už jste někdy prožívali Love Story? Pokud ano, možná vám mohla někdy chybět prostorná a pohodlná vana pro dva. Společnost Ravak připravila pro zamilované páry opravdovou lahůdku ve tvaru srdce, vanu Love Story, ve spolupráci s designovým studiem Achim Storz z Design a Storz studiem v Rakousku. Vyráběna je v levé i pravé variantě o rozměru 1855×1345 mm jak jinak, než-li z materiálu Lucite. Poprvé spatřila světlo světa na SHK 2002 v Brně. Odstartovala tak zcela nepoznanou éru individuálních designových van, které si získávají stále hojnější řadu příznivců.

Autor: Simona Taha
Foto: Archiv firmy