Klimatizace se značkou Karma

V posledních letech přestaly u nás být klimatizace známkou okázalého luxusu a postupně si získávají své místo nejen v kancelářských budovách, ale i v českých domácnostech. Během léta se očekává další nárůst prodeje klimatizačních jednotek oproti předchozím letům. Karma Český Brod se proto opět snaží vyjít vstříc svým zákazníkům a svůj sortiment přizpůsobuje jejich přáním a nárokům.

Snažíme se naše výrobky neustále vylepšovat tak, aby u nás zákazníci našli nejen tradici spojenou se jménem naší firmy, ale také kvalitní a moderní spotřebiče, které si v ničem nezadají s konkurencí. A to platí i o spotřebičích, které nejsou u nás dosud vnímány jako zcela běžné, tedy právě klimatizace,” říká manažer prodeje Karmy Václav Bartoš.

Rozdělení klimatizačních jednotek

Karma nabízí tři typy klimatizačních jednotek. Nejjednodušším z nich jsou dvoudílné klimatizace typu split, kde jedna část je umístěna v místnosti a druhá – kompresorová jednotka – je umístěna mimo obytný prostor. Druhým typem je pak takzvaná multisplit klimatizace, kde jediná kompresorová jednotka stačí k připojení dvou vnitřních jednotek.

Velice oblíbený byl pak už v loňském roce typ invertorový split, který je díky kompresoru s regulovatelnými otáčkami mnohem účinnější a úspornější.

Přesné hodnoty se liší v závislosti na způsobu použití, velikosti klimatizované místnosti a samozřejmě také vnější teplotě, obecně se ale dá říci, že s invertorovou split klimatizací můžete ušetřit oproti běžným klimatizacím až 30 % nákladů.

Navíc českobrodská firma zaručuje ekonomičnost a ekologičnost svých klimatizací. Většina jednotek patří do energetické třídy A. Zároveň se Karma pyšní klimatizacemi, které se o sebe umí postarat zcela samy. Novinkou je funkce autorestart. Tu zákazník ocení především při náhlém výpadku eletrického proudu. Klimatizace je vybavena pamětí, do které se ukládá její aktuální nastavení. Po znovuobnovení přívodu elektřiny do spotřebiče se pak klimatizace znovu sama zapne i s původním nastavením.

Navíc klimatizační jednotky fungují i v obráceném režimu, tzn. jako tepelná čerpadla. V chladných dnech jimi lze místnosti vytápět a pokud je venkovní teplota vyšší než -5 °C, je tento způsob vytápění energeticky výhodnější než vytápění klasickým elektrickým přímotopem nebo plynovým topidlem.

Kompresorová jednotka je umístěna mimo obytný prostor

Funkce klimatizací Karma

Klimatizační jednotky obsahují tyto funkce:

 • nastavení teploty dálkovým ovladačem,
 • funkce Autorestart,
 • digitální displej se zobrazením teploty,
 • indikace chodu a časování vnitřní jednotky,
 • okamžitý start/stop,
 • odložený start,
 • funkce spánku Sleep,
 • automatický režim chlazení/dohřívání/odvlhčování/ventilace,
 • ruční režim pomocí tlačítka nouzového ovládání,
 • čtyři rychlosti ventilátoru,
 • směrové lamely pro nastavení horizontálního proudění vzduchu,
 • dálkově ovládané směrové lamely vertikálního proudění vzduchu,
 • ochrana v režimu vytápění,
 • vestavěná kompresorová ochrana,
 • automatické odmrazování vnější jednotky.
Detail klimatizační jednotky - digitální displej se zobrazením teploty

Příslušenství tvoří: dálkové ovládání, sada instalačního materiálu, propojovací potrubí (podle typu klimatizace) a konzole pro upevnění venkovní jednotky (volitelně). Ceny klimatizací Karma se pohybují od 14 190 Kč do 34 900 Kč s DPH.

Důraz na design

Karma se soustředí i na designové řešení těchto jinak ne příliš elegantních spotřebičů.

Pracujeme nejen na technickém vylepšení našich spotřebičů, ale i na jejich vnější stránce. Velikost ale i vzhled je totiž to, co zákazníky k produktu většinou přiláká jako první. Proto se snažíme klimatizace vymýšlet tak, aby padly do všech domácností,” vysvětluje důvod úpravy designu klimatizací pro rok 2008 Václav Bartoš.

Autor: Ing. Václav Bartoš
Foto: Archiv firmy