KMB SENDWIX – komplexní řešení pro stavbu nízkoenergetických a pasivních domů

Současné trendy ve stavebnictví hovoří poměrně jasně – budoucnost leží v nízkoenergetických a pasivních domech. S co největší energetickou úsporností se však pojí také neustále se zvyšující nároky na stavební materiály. Dříve dominantní jednovrstvé konstrukce jsou dnes již považovány za neekonomické a postupně se dostávají do pozadí. Naopak čím dál častěji využívané jsou obvodové vícevrstvé stavební systémy. Jejich základem je vápenopískové zdivo a volitelná vrstva tepelné izolace, tedy ideální kombinace pro moderní výstavby.

Zdicí systém KMB SENDWIX od největšího českého výrobce betonové střešní krytiny a vápenopískových cihel společnosti KM Beta a.s. je prvním uceleným a certifikovaným systémem vícevrstvých konstrukcí na českém trhu. Byl navržen pro energeticky úsporné, nízkoenergetické a pasivní domy. Jeho základem jsou vápenopískové cihly nebo kvádry, které se používají ke zdění obvodových i vnitřních nosných stěn a příček.

V některých variantách se také používají na vnější pohledové stěny, komíny a ploty.

Vysoká pevnost nosného zdiva a přesné rozměry jednotlivých bloků

Systém KMB SENDWIX se vyrábí z vápna a přírodního křemičitého písku a je vytvrzen účinkem páry za vysokého tlaku. Pro nosné zdivo KMB SENDWIX je tak charakteristická vysoká pevnost, která zajišťuje kvalitní provedení nosné části stavby. Ta přitom může být až sedmipodlažní při tloušťce nosných stěn 175, 240 nebo 290 mm. Díky vysoké pevnosti zdicích prvků je tedy možné dosáhnout výrazně menších tlouštěk těchto stěn, což má pozitivní vliv na velikost zastavěné plochy – u stometrového bytu se obytná plocha oproti současným stavbám z jednovrstvého zdiva zvětší až o osm metrů čtverečních. Přesné rozměry jednotlivých bloků zajišťují jednoduchost samotné realizace stavby při zdění na lepidlo. Rovný povrch stěn pak jde naproti aplikaci tenkovrstvých omítek, přímému lepení obkladů či případnému zateplení. Vysoká variabilita možností právě z hlediska zateplení umožní investorovi vybrat si, jak velké náklady na vytápění bude muset v budoucnu řešit.

SENDWIX 7DF-LD

Vysoká tepelná akumulace zdícího systému KMB SENDWIX

Samotný uživatel stavby přitom maximálně ocení vysokou tepelnou akumulaci zdícího systému KMB SENDWIX. Tato vlastnost mu bude nápomocná především v období velkých teplotních výkyvů na jaře a na podzim. U zdiva domu ze systému KMB SENDWIX tak například při noční vnější teplotě 7 stupňů Celsia za 12 hodin poklesne vnitřní teplota vzduchu z 21 pouze na 20,4 stupně Celsia. Takový dům tedy bez problému přenese i několikadenní opakované noční poklesy teplot nebo ranní přízemní mrazíky bez toho, aby se musel spouštět otopný systém stavby. To samozřejmě znamená obrovskou úsporu energií a peněz.

Co je tepelná akumulace?

Tepelná akumulace je vlastnost stavební konstrukce nebo stavby pojmout velké množství tepla při relativně malém přírůstku její teploty. S akumulací tepla úzce souvisí pojmy teplotní setrvačnost nebo teplotní stabilita budovy, která je vystavena střídání venkovní teploty.

U těžkých zateplených staveb záleží na umístění tepelné izolace: Je-li izolace umístěna na venkovní straně, dochází k významné stabilizaci vnitřní teploty.

Naopak vnitřní tepelná izolace vede po vypnutí vytápění k rychlému náběhu vnitřní teploty na úroveň teploty obvodové stěny za izolací, což je kombinace teploty venkovního vzduchu a teploty venkovního tepelného záření zemského i slunečního původu.

Vlastnosti KMB SENDWIX

KMB SENDWIX se hravě vypořádá i s tuhou zimou, vápenopískové zdivo se totiž díky mrazuvzdornosti dlouhá léta používalo především u exteriérových realizací. K plotům či lícovému zdivu se však v posledních letech přidávají i vyzdívky obvodových či vnitřních stěn staveb. V kombinaci s tepelnou akumulací to pro uživatele znamená maximální pohodlí při využívání stavby. Jistě k tomu přispěje i výborný akustický útlum materiálů, ať už se bude jednat o místnosti mezi dvěma byty nebo uvnitř jednoho bytu či domku. Samozřejmostí je pak v případě KMB SENDWIX splnění současných požadavků a norem na protipožární odolnost.

Profimix

Celý systém KMB SENDWIX doplňují zdicí a spárovací malty a lepidla, které KM Beta vyrábí pod názvem Profimix. K dispozici jsou tyto produkty dokonce ve variantách se zimní úpravou pro ty, kteří se rozhodnou stavět „po sezóně”. Díky stavebnímu systému KMB SENDWIX a produktům řady Profimix tak firma KM Beta a.s. nabízí jedinečné a komplexní řešení pro stavbu celého domu. Více o produktech najdete na www.kmbeta.cz, www.sendwix.cz a www.kmb-profimix.cz.

Autor: Eliška Vintrová
Foto: Archiv firmy