Černobílý dům
Koncept tohoto domu na Pardubicku je založen na síle praktičnosti. Má vše, co investor požadoval a jeho forma jde ruku v ruce s úsporným provozem i minimalistickým designem. Nabízí vzdušné prosluněné prostory s otevřenými krovy, komornější uzavřenou terasu obloženou opalovaným dřevem i soukromé pokoje s přiznanými železobetonovými stropy, které dotvářejí celkový charakter interiéru. Heslem investorů i architektů od počátku byla a je Běžnost.
Majitel parcely v blízkosti lesa oslovil ateliér A I R s žádostí o návrh bezbariérového, prostorného domu, jehož architektura by se vyhýbala okázalosti, připomínala spíše rekreační objekt než luxusní stavbu, a tak vhodně zapadla do okolní přírody. Autoři projektu se přitom museli vypořádat s překážkami v podobě tehdejšího územního plánu – bylo potřeba dodržet omezení daná ochrannými pásmy lesa, nadzemního i podzemního vedení –, a přizpůsobit tedy tvar domu těmto podmínkám.
Dispozice o dvou hlavních prostorech
Dům lze pomyslně rozdělit do dvou hlavních částí. První z nich, ta společenská, nabízí impozantní obytný prostor s výhledem do krovů, jehož nedílnou součástí je také galerie. Je orientovaný na severní stranu a okna zde poskytují pohledy směrem k lesu. Interiér tohoto obývacího pokoje spojeného s kuchyní a jídelnou je velmi světlý, k čemuž přispívají jak velkorysá prosklení včetně střešních oken, tak barva povrchové úpravy povrchů stěn, podlah a především otevřené konstrukce krovu. Ta sestává z lehce běleného dřeva.
Bílé interiéry s černými elementy
Rovněž podlaha, nábytek a většina dalšího vnitřního vybavení (až na černá závěsná svítidla, jejichž nosná konstrukce se „proplétá střešními trámy“) jsou laděny do světlých odstínů, bíle omítnuté stěny pak zpestřují černobílé fotografie. Přiléhající uzavřená terasa – od zahrady s bazénem oddělená posuvnou skleněnou stěnou – s obkladem stěn z opalovaného dřeva a tmavě hnědou prkennou podlahou s tímto prostorem efektně kontrastuje.
Téma: Rodinné domy
Druhá, soukromá část v západním křídle, nabízí dvojici majitelů šatnu, ložnici, pracovnu a koupelnu, na niž navazuje druhá malá terasa s celoročně využitelnou venkovní saunou. Ve východním křídle byly vybudovány pokoje pro hosty. Přístup do nich je umožněn po schodišti skrz galerii, která nyní slouží jako herna pro děti, avšak je pojata tak, aby bylo možné její dispozici kdykoli pozměnit dle aktuálních potřeb.
Cihla, dřevo, kov a beton
Jde o dům vyzděný z cihlových tvárnic Porotherm 44 T s integrovanou tepelnou izolací. Část zdiva byla v exteriéru opatřena dřevěným opalovaným obkladem (vyneseným na jednoduchém dřevěném roštu), který vnáší do architektury dojem dočasnosti a napomáhá stavbě zapadnout do okolní zeleně, zatímco zbylé zdivo je bíle omítnuto. Trámové stropy jsou vyplněny akumulační betonovou deskou vylévanou do bednění, která je v některých místnostech ponechána přiznaná. Střešní plášť, ať už tvořený tmavou plechovou falcovanou krytinou (pultová střecha) nebo kačírkem (ploché střechy západního a východního křídla), byl zateplen polyisokianurátovými deskami (PIR) tloušťky 16 centimetrů. Stavební otvory byly osazeny dřevěnými okny s izolačním trojsklem, střešní okna navíc doplněna elektrickými venkovními žaluziemi.
Velkoformátová výstavba má budoucnost i svépomocí. Důkazem je dům v Žabčicích
Stavění svépomocí má u nás tradici. Mnozí čeští tátové a dědové pomáhali na stavbě už několikáté generaci. Jaké přitom mají možnosti současní individuální stavebníci? Jak „zlatým…
Vytápění domu je sálavé podlahové, zdrojem tepla je plynový kotel, přičemž je do budoucna možné připojit i tepelné čerpadlo. Jako sekundární zdroj poslouží v nejchladnějších ročních obdobích nebo pro vytvoření útulné atmosféry krb na dřevo.
Architektonický koncept i svépomocná výstavba
Zajímavostí je, že majitelé dokončovali dům svépomocí. Skvěle se v něm nyní cítí jak stálí obyvatelé domu, tak i častí návštěvníci z řad potomků investorů včetně vnoučat. Autoři stavby dodávají: „Současná architektura je často prvoplánová a mnohdy za každou cenu zahrnuje moderní ‚vychytávky‘. Na těch však nakonec tolik nezáleží. Nejdůležitější je silný koncept, kterého pokud se stavebníci drží, zaručí perfektní výsledek.“
Černobílý dům:
- Lokalita: Rosice nad Labem
- Zastavěná plocha: 441 m2
- Užitná plocha: 158,5 m2
- Energetická náročnost objektu: B
- Návrh: Ateliér A I R (Architektura Inspirovaná Rozumem)
Fotogalerie
Přečtěte si také
- Černý dům, jenž souzní s lesem
- Slavné vily hlavního města Prahy: jakou skrývají historii?
- Kontejnery a palety jako základ konstrukce rodinného domu v Chile
- První vzorový e4 dům zkolaudován
- Polští architekti postavili pozoruhodný dům přímo v horském svahu
- Unikátní dřevostavba inspirována historií a vybudována s úctou k maďarským tradicím