Stavba s velkoformátovými tvárnicemi Ytong Jumbo byla výrazně usnadněna a urychlena díky zapůjčenému minijeřábu

Velkoformátová výstavba má budoucnost i v případě realizace svépomocí. Důkazem je rodinný dům v Žabčicích

Stavění svépomocí má u nás tradici. Mnozí čeští tátové a dědové pomáhali na stavbě už několikáté generaci. Jaké přitom mají možnosti současní individuální stavebníci? Jak „zlatým českým ručičkám“ ušetřit práci? Nejlépe zpřístupněním mechanizace a velkoformátové výstavby. V době, kdy mají lokální stavební firmy diáře plné nejen na měsíce, ale i roky dopředu, je to významně kratší cesta k vlastnímu bydlení.

Po rozhodnutí, že budeme stavět, se často sejdou členové rodiny k poradě. Obvolají přátele a začíná sběr rad a zkušeností. Pro stavbu domu v Žabčicích se hlavním poradním hlasem stal otec majitelky, který je profesí stavař. Mladému páru od počátku doporučoval výstavbu z Ytongu, který považuje za nejlepší materiál pro stavění svépomocí, jak si mnohokrát ověřil v praxi. Protože sleduje současné trendy, zaujala ho novinka od společnosti Xella – která Ytong (a nejen ten) vyrábí –, a sice tvárnice pro strojní zdění Jumbo. Zkušenosti mu napovídaly, že díky této volbě mohou stavitelé jen získat. Proto oslovili přímo poradce z Xelly a ve spolupráci s projektantem navrhli nejvhodnější způsob výstavby a zvolili skladbu materiálu. Rozhodnutí padlo na systémové řešení s hlavním zdicím velkoformátovým prvkem Ytong Jumbo, který lze kombinovat s malým formátem, a tím si například usnadnit řezání ve štítech.

Vnitřní příčky byly vyzděny z vápenopískových tvárnic Silka s vynikajícími tepelněakumulačními a akustickoizolačními vlastnostmi

Systémové stavění se Xellou

Stavba je realizována kompletně ze systému Xella, v tomto případě zde byly vedle velkoformátových tvárnic Ytong Jumbo použity ještě vápenopískové tvárnice Silka od stejného výrobce, masivní střecha Ytong Komfort a zateplení Multipor. Z hlediska realizace byla pro „rodinný tým” na stavbě novinkou práce s velkoformáty: „Ačkoli je pórobeton jedním z nejlehčích, pořád jsou to tuny materiálu, které musíte ,odtahat' ručně. Proto se mi líbilo, že je na trhu nová možnost – zdění pomocí malého jeřábu, spíše manipulátoru, který to ,odtahá' za nás. To bylo hlavním důvodem naší volby – neprovádět vše ručně. Nakonec mě velice potěšilo i to, že stěny z Jumba rostly jednou tak rychle než společná stěna se sousedem, kterou jsme museli vyzdívat ručně z malých formátů,” uvádí ke své zkušenosti majitel.

Minijeřáb rozhodně není komplikací, které je třeba se na stavbě bát. Stavebníky nezatíží finančně ani časově – výrobce nabízí jejich zapůjčení jako jednu ze svých služeb. Obsluha zařízení vyžaduje krátké jednorázové zaškolení, které proběhne při dodávce jeřábku na stavbu. Ovládání je intuitivní a dá se říct, že pro mnohé stavebníky je práce s ním nejen úsporou, ale také vítanou změnou v běžné stavební rutině.

Vedle velkoformátových tvárnic Ytong Jumbo a vápenopískových tvárnic Silka od stejného výrobce byla na stavbě použita také masivní střecha Ytong Komfort

Akustický útlum a ochrana proti horku bez klimatizace

Vápenopískové tvárnice Silka byly použity na vnitřní stěny, kde zajistily potřebnou akumulaci tepla a také – díky své hmotnosti – výbornou akustickou ochranu. Ze systému Ytong se zde uplatnila ještě masivní střecha Ytong Komfort. Přehřívání interiéru je totiž čím dál častější problém, obzvlášť pro obyvatele slunné jižní Moravy. Proto se u tohoto projektu majitelé rozhodli pro masivní šiknou střechu, která i v tropických dnech udrží stabilní interiérovou teplotu do 24 °C i bez klimatizace.

Multipor – moderní zateplení pro zdravé vnitřní klima

Novostavba rodinného domu, respektive poloviny dvojdomu, byla navržena jako téměř pasivní dům. „V případě návrhu rodinného domu v pasivním standardu hraje velkou roli orientace domu, kterou u dvojdomků ovlivníme pouze omezeně. U projektů, kde nás tento faktor neomezuje, dáváme přednost jednovrstvé konstrukci. Zde ale bylo pro dosažení požadovaných tepelněizolačních vlastností potřeba doplnit zateplení, rovněž naší značky a stejného složení – minerální desky Multipor. Ty mají vynikající vlastnosti, například dlouhou životnost, a také přispívají ke zdravému vnitřnímu klimatu, protože výsledná konstrukce je difuzně otevřená,” vysvětluje Ing. Lucie Šnajdrová, manažerka velkoformátové výstavby, která s majiteli konzultovala použití mechanizace a práci s prvkem Jumbo.

Související články

Autor: Ing. Lucie Šnajdrová
Foto: archiv firmy