Obvodové zdivo tvoří pálené keramické tvarovky, do nichž jsou zasazena čtvercová dřevohliníková okna. Stavba je opláštěna bílým plechem, konkrétně trapézovým hliníkozinkovým kompozitem.

Cihlový dům v plechovém plášti

Nízkoenergetická novostavba, o níž je v tomto textu řeč, vyvolává rozporuplné reakce. Z jedné strany jde o souhlasné přikyvování pokrokové architektuře, z druhé naopak o zamítavé komentáře. V každém případě však v ostravských Radvanicích vznikl dům, který svým obyvatelům nabízí pohodlné a teplotně vyvážené bydlení.

Svažitá louka s křivolakou hranicí nacházející se v Radvanicích na Ostravsku kladla na architekturu rodinného domu vysoké nároky. V důsledku toho vznikla atypická hranolovitá stavba, kopírující povrchovou linii stráně, na níž je vystavěna. Interiér musel být rozdělen do tří výškových úrovní, vzájemně oddělených schody. Každá z nich přitom plní jinou uživatelskou funkci (společenská část, jídelní prostor, ložnice).

Vstup do přízemního objektu vede jak z horní, tak dolní strany parcely. Design vnitřních prostor je založen na čistých liniích. Kuchyni i předsíni vévodí světlý vestavěný nábytek z březové překližky a dýhy, ve stejném dekoru jsou rovněž interiérové dveře. Zdi jsou opatřeny sněhově bílými omítkami, i podlahy jsou téměř v celém domě jednotné – lité polyuretanové –, přičemž tato úprava byla použita také na povrchu vybraných úložných prostor. Světlá výška stropů v interiéru se pohybuje od 2,3 metru – v části, která slouží jako spací – až po velkorysých 3,5 metru ve společenské místnosti.

Svažitá louka v Radvanicích na Ostravsku kladla na architekturu rodinného domu vysoké nároky. V důsledku toho vznikla tato atypická hranolovitá stavba.

Konstrukce a výstavba

Rodinný dům je zčásti podsklepen, přičemž tato část byla realizována systémem bílé vany (vodostavební beton s velmi hustým armováním). Nejnižší a nejvyšší úroveň stavby jsou založeny na základových pasech. Obvodové zdivo tvoří pálené keramické tvarovky, do nichž jsou zasazena čtvercová dřevohliníková okna různých velikostí s izolačním trojsklem. Rámy oken jsou z interiéru natřeny pouze bezbarvým lakem. Na jihovýchodní straně jsou otvorové výplně chráněny vnějšími stínicími prvky – žaluziemi s úložným boxem skrytým pod fasádním obkladem.

Hmotu zdí stavby doplňuje zateplení minerální vatou a mezi ní a exteriérovým opláštěním je ponechána vzduchová mezera. Investoři kladli důraz na odolnou a snadno omyvatelnou fasádu, z exteriéru je proto stavba opláštěna bílým plechem, konkrétně trapézovým hliníkozinkovým kompozitem, který byl na fasádu aplikován ve svém přirozeném světlém zbarvení. „Tento fasádní materiál nabízí odolnost, trvanlivost, estetickou přirozenost a bezesporu také jistou surovost a industriálnost, která k této lokalitě neodmyslitelně patří,” dodávají k popisu obkladu autoři návrhu, architekti Tomáš Kozel a Kamil Měrka.

Skoro třicet metrů dlouhá pultová střecha je pokryta provětrávanou krytinou z měkčeného polyvinylchloridu. Mezi nosnými dřevěnými fošnami je vložena minerální tepelná izolace o mocnosti asi 300 milimetrů. Z interiérové strany je nosná konstrukce zaklopena sádrokartonovým podhledem. Dešťové svody jsou ukryty pod plechovou fasádou. Vzhled domu doplňuje betonová terasa a schodiště v zahradě.

Design vnitřních prostor je založen na čistých liniích. Kuchyni i obývací části vévodí světlý vestavěný nábytek z březové překližky a dýhy.

Vnitřní klima

Investoři – pokrokově smýšlející lékaři – hodnotí stavbu i její provoz pozitivně. Oceňují mimo jiné příjemné klima uvnitř domu během parného léta, čehož je dle architekta dosaženo provětrávanou fasádou a systémem exteriérových žaluzií. Dodejme, že účinným prostředkem v boji proti přehřívání interiéru je jistě i vhodně zvolená barevnost fasády a střechy. Bílá barva je nízkoemisivní, povrchy domu proto neabsorbují viditelnou ani podstatnou část neviditelné tepelné složky slunečního záření, a neohřívají tak (vedením ani sálavě) interiér. Mimo to je dům vybaven systémem řízeného větrání s rekuperací, jenž je propojen se zemním kolektorem, který v zimě nasávaný vzduch předehřívá a v létě naopak ochlazuje. Až poté je čerstvý vzduch distribuován do obytných prostor.

Dešťové svody jsou ukryty pod plechovou fasádou a vzhled domu doplňuje betonová terasa a schodiště v zahradě.

Architektura domu přesto vyvolává u veřejnosti kontroverze. „Konzervativně smýšlející lidé dehonestují objekt na hangár nebo garáž. Ti, kdo navštíví interiér, jsou však často překvapeni velkorysostí obytného prostoru a pocitem útulnosti a tepla domova, který kontrastuje s chladným a přísným exteriérem. Investoři si bydlení v tomto domě nesmírně pochvalují a troufáme si říct, že jsou na svůj domov hrdí,” říkají na závěr autoři z ateliéru ti2 architekti.

Do budoucna se ještě počítá s dostavbou garáže a zahradního přístřešku. Již nyní je stavba nominována na Českou cenu za architekturu 2021.

Rodinný dům v Radvanicích:

  • Lokalita: Radvanice, Moravskoslezský kraj
  • Autor: ti2 architekti
  • Projekt: 2013
  • Realizace: 2019
  • Zastavěná plocha: 226,8 m2
  • Podlahová plocha: 51,27 + 166,07 m2

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Martin Grobař