Amsterodamské „plovoucí“ domy

Čtvrť Zeeburgerbaai na okraji nizozemské metropole Amsterdamu se nedávno stala synonymem pro harmonické bydlení uprostřed vodní hladiny. Na vodě zde „pluje“ komplex rodinných a bytových domů, které vytvořila architektka Susanne Anibová. Bydlení pro desítky rodin je také unikátní díky své hliníkové fasádě.

Uměle vytvořené ostrůvky a okolo nich jen klidné šplouchání vody… Přesně v takovém prostředí vyrostlo v Zeeburgerbaai čtrnáct domů a dvojdomů, které jsou si podobné, a přesto v zásadních detailech tak jiné. Pocit dokonalé harmonie a mírné izolovanosti od ruchu nizozemského hlavního města poskytuje rezidentům most, přes který se na ostrůvky dostávají. „Voda je živel, který má na naši psychiku nesmírně uklidňující účinky. Dokáže léčit, zmírňovat stres a umí navodit pocity odpočinku a relaxace. Ne nadarmo většina lidí tráví svoji dovolenou nebo chvíle volna právě u vody,“ vysvětluje architektka Susanne Anibová. Amsterdam je navíc s vodním živlem spojen daleko více než jakékoli jiné město, i proto byla jen otázka času, než někdo Nizozemcům nabídne působivé bydlení právě nad vodní hladinou.

Architektura

Ačkoli se každý z domů v Zeeburgerbaai liší, jedno mají společné: nezaměnitelný rukopis autorky návrhu. Ta přitom během realizace dala dostatek prostoru i budoucím obyvatelům, aby si mohli k rodící se stavbě říci své. „Bavila mě spolupráce s klienty, kteří byli často plní překvapivě dobrých nápadů, jak mohou své bydlení ještě vylepšit a odlišit ho od okolních domů. Díky tomu se každý majitel ve svém domku pozná a bude hrdý na to, že stavba odráží také něco z jeho samotného,“ říká Anibová.

Odolné materiály

Vytvořit originální bydlení na vodní hladině nebyl až takový problém. Skutečnou výzvou byl ale výběr materiálu, který bude dostatečně krásný a současně i dostatečně odolný na to, aby dokázal dlouhou dobu vzdorovat rozmarům počasí i samotnému vodnímu živlu. „Bylo tedy jasné, že některé materiály musíme předem vyloučit – ani ne tak z hlediska designu, jako spíše funkčnosti. Po dlouhém zvažování a přemítání jsme se nakonec seznámili s hliníkovými profily společnosti Prefa, především s fasádami Prefalz. A v ten moment bylo jasné, že jsme našli to pravé,“ dodává dále Anibová. Tu na hliníkových materiálech nadchla dlouhá životnost i barevná stálost, kterou majitelé v toku času ocení stále více. Protože fasáda jejich domů nebude stárnout, neoprýská a bude jim dokonale sloužit nejméně celou jednu generaci.

Projekt Zeeburgerbaai

  • Lokalita: Nizozemí
  • Architekti: Attika Amsterdam, arch. Susanne Anibová
Autor: Kristian Hanko 1)
Foto: Croce & WIR

1) redakčně upraveno