Vhodný výběr stavebního materiálu umožnil a usnadnil stavbu bungalovu svépomocí

Architektura bungalovu, o kterém je v článku řeč, vyjadřuje touhu majitelů stavby po jednoduchosti a kontaktu s přírodou. Rodinný dům vyrostl v místě, kde se dříve vyskytoval sad. Jako vzpomínka na něj byla v zahradě ponechána stará hruška, jež se stala dominantou pozemku. Objekt byl vystavěn z pórobetonu, který umožnil realizaci svépomocí.

Stejně jako se to podařilo majitelům okolních parcel, tak i v případě popisovaného pozemku bylo dosaženo citlivého zakomponování stavby do lokality porostlé vzrostlou zelení. Došlo zde k propojení zdánlivě nespojitelných aspektů – bydlení v těsné blízkosti Bratislavy se vší občanskou vybaveností i života ve spojení s přírodou.

Majitelé rodinného domu se hned na začátku rozhodli, že dům musí být na pozemku situován tak, aby byl zachráněn starý strom, hruška. Ta se stala základním prvkem v nové zahradě. „Chtěli jsme bydlet v nízkém domě propojeném se zelení. Katalogové domy naší představě neodpovídaly, a proto jsme se obrátili na architekta – Maria Budinského. Jeho návrh vystihl přesně naši představu: jednoduchost, přírodní materiály a maximální otevřenost do exteriéru,“ hovoří majitelka.

Realizaci projektu provedli majitelé vlastními silami. „Pročetli jsme články, dostali jsme doporučení od známých a absolvovali jsme veletrh Coneco. Ze všech dostupných informací nám jako nejvhodnější stavební materiál připadal pórobeton. Pro svépomocné práce se hodí, výrobci na veletrhu nám navíc byli sympatičtí,“ uvádí dál majitelka.

A právě složení materiálu, který sestává pouze z přírodních surovin, naplňuje představu investorů o jednoduché a přirozené stavbě. Samotná výstavba pak domněnky o materiále jen potvrdila: „Veškeré práce na domě jsme opravdu zvládli svépomocí, vlastníma rukama. Trochu náročnější byla montáž stropu, ale i to jsme s pomocí jeřábu dokázali,“ dodává majitelka.

Stavebníci zvolili konkrétně tepelněizolační tvárnice Ytong Lambda YQ, které byly vyvinuty před několika lety s ohledem na nové tepelně-technické normy ve stavebnictví. Vynikají svou lehkostí a pevností a mezi svépomocnými stavebníky se těší velké oblibě. Ze stejného materiálu zvolili investoři také překlady a vnitřní příčky. Výstavba z pórobetonu je nejen jednoduchá a nenáročná co se řemeslné zručnosti týče, ale snadná je také instalace zařizovacích prvků. „Do pórobetonu lze lehce instalovat cokoliv: kupříkladu naši rodinnou památku – křížek, autorské dílo mého bratrance, známého designéra, který jej naší rodině věnoval,“ doplňuje majitelka a ukazuje na stěně zavěšené výtvarné dílo.

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv Xella