Kondenzační kotle Therm českého výrobce Thermona

Společnost Thermona, spol. s r.o., která vznikla již před osmnácti lety, vyrostla na kvalitních spotřebičích spalující zemní plyn či propan, ale již delší dobu úspěšně vyvíjí i zdroje na ostatní typy paliv.

V tomto článku představíme podrobněji nové kondenzační kotle Therm, dále moderní řadu elektrokotlů Therm EL a kotle na spalování dřeva a černého uhlí Therm DU.

Nové kondenzační kotle Therm

Od září loňského roku je v prodeji nová generace kondenzačních kotlů Therm 17 KD s plynule modulovaným výkonem 3,5 –17 kW. Jedná se o tyto tři varianty:

  • Therm 17 KD – kotel pouze pro vytápění,
  • Therm 17 KDZ – kotel s možností připojení externího zásobníku TUV,
  • Therm 17 KDZ 5 – kotel s integrovaným 55 litrovým nerezovým zásobníkem TUV.
Kotel Therm 17 KDZ

Široký rozsah výkonu

První a důležitý faktor, na který se výrobce zaměřil, bylo použití kotle v dnešních domácnostech, které lze popsat jednoduše tím, že tepelný výkon na vytápění se stále snižuje, ale na druhou stranu se zvyšuje požadavek na rychlý ohřev teplé užitkové vody.

Rodinný dům s tepelnou ztrátou pod 10 kW, kde v koupelně nalezneme zásobník na teplou vodu o objemu 100 litrů pro více odběrných míst, je dnes běžnou záležitostí.

Modulace výkonu u této nové řady v rozsahu 20–100 % počítá s chodem kotle na spodní hranici v přechodném období (jaro, podzim), kdy se kotel vyhýbá „cyklování”, tj. neustálému zapínání a vypínání, kdy je spotřeba plynu největší. Dostává se nám tedy zaručeného lineárního výkonu, který rapidně snižuje spotřebu plynu, ale i prodlužuje životnost zařízení. Na druhé straně, hodnota maximálního výkonu (17 kW) je schopna rychle a efektivně dodat teplo na ohřev teplé vody a tím udržet maximální komfort v její dodávce i více odběrným místům najednou. Například kotli s označením KDZ 5 trvá ohřev celého 55ti litrového integrovaného zásobníku z 10 na 60 <0x00BA>C necelých 11 minut!

Možnosti regulace

Při pohledu na přední panel kotle na-leznete podsvícený LED displej, který nepřetržitě informuje o své aktuální činnosti, možných chybových hlášeních či dalších provozních stavech.

Díky nové procesorové jednotce jste schopni řešit jakýkoliv typ regulace od základního napojení prostorového termostatu až po moderní řízení ekvitermní regulace v komunikaci Opentherm, která je ve spojení s širokým modulačním rozsahem výkonu kotle základem nízkých provozních nákladů.

Ke kotli lze samozřejmě napojit i regulátory bezdrátové či s možností ovládání přes mobilní telefon. Kotel komunikuje i s osobním počítačem, kde tuto komunikaci využijeme jako výstup při řízení složitějších regulačních celků, např. při spojení více zdrojů či typů vytápění v domě, rozdělení systému vytápění do více zón a podobně.

Kondenzační těleso Isothermic z vysoce odolného plastu

Maximální bezpečnost a ekologický provoz

Bezpečnostní prvky nové řady jsou prověřeny jak samotným konstrukčním řešením, tak i výstupní kontrolou ve výrobě, kde je systémem kontroly absolutně vyloučena možnost selhání lidského faktoru.

Automatická výstupní zkušebna nepustí pracovníka kontroly dále, pokud není vše v pořádku.

Díky dokonalému spalování zemního plynu a konstrukčnímu řešení jsou kotle řady Therm oceněny známkou „Ekologicky šetrný výrobek” Ministerstva životního prostředí ČR.

Zelená známka pro Therm 17 KD

Řada elektrokotlů Therm EL

Již více než rok se prodává ucelená řada elektrokotlů dle maximálního výkonu – Therm EL 8, 15, 23, 30, 38, 45 kW. Za tuto dobu se dostala do podvědomí nejen konečným uživatelům, ale také projektantům.

Důvodů je hned několik. Vyspělé zpracování ve spojení s moderní technologií zcela mění pohled na elektrokotel jako takový.

Nové ovládání díky rozdělenému me-nu pro režimy vytápění a ohřevu teplé vody ve spojení s informačním digitálním displejem udržuje uživatele v kontaktu se všemi pracovními režimy kotle. Toto informační menu využívají i servisní technici pro rychlé a přehledné nastavení.

Na kotel je možné napojit pokojový regulátor či ekvitermní regulátor s komunikací Opentherm, která ve spojení s nabíháním výkonu po 2,5 kW (platí pro verze EL 8, 15 a 23 kW) ušetří nemalé množství finančních prostředků vložených do pro-vozu kotle. Podpora HDO je samozřejmostí, stejně jako komunikace kotle s mobilním telefonem. Kotel se vyznačuje velmi tichým provozem (díky výkonovým relé) a možností připojení zásobníku teplé vody. Díky poměrně nízké pořizovací hodnotě se dostáváme na opravdu vyspělý zdroj tepla s vynikajícím poměrem výkon/cena.

Elektrický kotel Therm EL 23

Kotle na pevná paliva Therm DU

Tradiční litinový kotel na dřevo a černé uhlí slouží dnes hlavně jako doplněk k hlavnímu zdroji tepla nebo bývá osazen všude tam, kde není možnost řešit přívod jiným alternativním palivem.

Litinová spalovací komora, kde hrana předního článku je posazena výše kvůli možnosti vkládání větších kusů dřeva, je zárukou dlouhotrvající životnosti a dobré akumulace tepla. Kotle Therm DU jsou nabízeny ve výkonech 20, 25, 30, 35 a 40 kW.

Kotel na pevná paliva Therm DU
Autor: David Procházka
Foto: Archiv firmy