Krbová kamna pro nízkoenergetické stavby

Majitelé domů v nízkoenergetickém a pasivním standardu si mohli až donedávna nechat o chvílích strávených u plápolajícího krbu jen zdát. Že tomu tak již nemusí být, vás jistě přesvědčí firma Romotop ze Suchdola nad Odrou, která přináší celou řadu řešení.

V dnešní době kdy se u moderních domů rapidně snižuje potřeba energie na vytápění, bylo třeba reagovat na požadavky zákazníků. Proto firma Romotop zařadila do svého portfolia krbová kamna Aledo, Laredo a teplovodní Espera.

Akumulační tvarovky

Běžná krbová kamna dodávají do svého okolí krátce po zátopu a přikládce vysoký tepelný výkon, což u nízkoenergetických a pasivních domů může způsobit přetopení a s tím spojenou nepohodu a naopak po dohoření jejich teplota rychle klesá. Z tohoto důvodu jsou nad topeništěm i v zadní části kamen umístěny akumulační tvarovky, které jsou schopny během topení pojímat do sebe vyzářené teplo z procesu hoření. Akumulační tvarovky ve spojení se špičkovou konstrukcí krbových kamen dokáží předávat teplo do prostoru až dvanáct hodin po dohoření plamene.

Akumulační tvarovky dokáží předávat teplo do prostoru až 12 hodin po dohoření plamene

Krbová kamna Espera

Opravdovým skvostem jsou krbová kamna Espera s teplovodním výměníkem. Inovativní řešení konstrukce teplovodního výměníku společně s dvojitým prosklením dveří, výrazně zvyšuje celkovou účinnost a užitnou hodnotu krbových kamen Espera. Právě výše uvedené dvojité prosklení dvířek, kde vnitřní sklo je pokoveno speciální reflexní vrstvou, odrážející teplo zpět do spalovací komory, snižuje prostup tepla přes prosklení a zvyšuje účinnost teplovodního výměníku. Tak aby byly maximalizovány tepelné zisky, je celý povrch kamen izolován.

Krbová kamna Espera

Mottem firmy Romotop je „ekonomický a ekologický provoz“, proto je v kamnech Espera použit vysoce účinný systém vedení spalin Double Spin se dvěma deflektory, který napomáhá odvodu spalin do hrdla vložky s cílem dosažení maximální ekologie, čistoty spalování a zvýšení účinnosti spalování až o 10%.

Kamna Laredo

Dalšími krbovými kamny firmy Romotop jsou Laredo s akumulací. Speciální akumulační tvarovky Romotop jsou umístěny v prostoru nad spalovací komorou. Při účinnosti 80% dosahuje regulovatelný výkon hodnot 3-8 kW, což znásobuje variabilitu užití těchto kamen. Uživatelská přívětivost je tvořena například jediným ovladačem vzduchu, kterým lze ovládat oba přívody vzduchu. Estetické nároky zákazníka jistě uspokojí celoskleněná dvířka a výběr z variant – plechové, s pískovcem, s kamenem a samozřejmě s oblíbenou keramikou, dodávanou opět ve třiceti možných glazurách.

Krbová kamna Laredo

Kamna Aledo

Poslední kamna Aledo vynikají svým elegantním designem, velkoplošným prosklením a velmi úzkým topeniště co do hloubky. Dříve bylo nemyslitelné spojení velké prosklení a nízký výkon, avšak firma Romotop přivedla na svět krbová kamna Aledo s velmi nízkým výkonem. Spodní hranice regulovatelného výkonu se posunula na hodnotu 3kW. Tento fakt je předurčuje pro hojné užívání v nízkoenergetických objektech. Aby i u těchto kamen bylo dosaženo designové neotřelosti, je možné jako i u kamen Aledo opatřit korpus kamenem nebo keramikou.

Krbová kamna Aledo

S krby Romotop si nepořizujete jen výrobek, ale organickou součást Vašeho domova. Krása živého ohně Vás nikdy neomrzí.

Autor: Martin Pachta
Foto: Archiv firmy