Krbová kamna zlepšují energetické hodnocení budovy a šetří peníze

Rumburská firma ABX vyváží přes 75 % krbových a kachlových kamen. Je považována za lídra v České republice a zvláště v poměru ceny a kvality. Kamna na dřevo v obytném prostoru jsou stylová a stále přitažlivější. Palivové dřevo má nízký tzv. faktor přeměny 0,05. Dřevem vytápěný dům má tudíž i nízký podíl primární energie na vytápění a tedy výborné hodnocení v průkazu energetické náročnosti budovy.

Mluvíme o tom proto, že energetické štítkování, dříve povinné u nových budov, je od letošního roku povinné u všech budov, prozatím jen při jejich prodeji či nákupu. A zároveň nabíhá tříletá lhůta, během níž by si majitelé starších domů měli energetický štítek (= průkaz energetické náročnosti budovy, PENB) opatřit, i bez toho, že by chtěli dům prodat.

Téměř nulová potřeba primární energie na vytápění a ohřev vody

Smyslem tohoto článku není rozebírat smysluplnost institutu PENB. Milovníci interiérových kamen a pohledů na plápolající oheň za zvuků praskotu dřeva, jakož i všichni ostatní, kteří přemýšlejí o efektivním a perspektivním vytápění (a ohřevu užitkové vody), by ale měli znát důležitá fakta.

Pokud by potřebné celoroční množství energie na vytápění a ohřev vody měla dodat elektřina s faktorem přeměny 3, odpovídalo by to 60× většímu množství tzv. primární (neobnovitelné) energie, než v případě dřeva s faktorem 0,05. Při vytápění uhlím s faktorem 1,0 „jen” 20× většímu podílu primární energie. Přitom spotřeba primární energie při vytápění a ohřevu vody (na osobní hygienu) je pro určení PENB rozhodným parametrem, spolu s únikem tepelné energie okny, obvodovými zdmi, podlahou a střechou budovy.

Krbová kamna na dřevo Atrium 4679-5 v provedení černý plech

Krbová kamna v pasivním domě

Nemálo lidí bere výstavbu domu „s téměř nulovou spotřebou energie” (ve smyslu evropské směrnice EPBD) poměrně vážně, ale nikoliv z přemíry horlivosti. Většinou se snaží o co nejmenší závislost na dodávkách elektřiny a plynu z centrálních sítí. Obrací se na palivové dřevo i proto, že je rozhodně vždy podstatně levnější – na rozdíl od elektřiny a plynu, kde působí gigantické firmy produkující ohromné zisky. K tomu se dnes přičítá již zmíněný, skoro zanedbatelný faktor přeměny dřeva, který dům využívající palivové dřevo zhodnocuje i bez nákladných stavebních úprav.

Pasivní dům extrémně šetří energii na vytápění. Nelze ho větrat okny, v zimě by totiž s větraným vzduchem uniklo takové množství tepla, že by dům z principu pasivním nebyl. Proto je plášť domu téměř vzduchotěsný a vydýchaný vzduch, který prochází přes rekuperaci, mimo budovu předává své teplo čerstvému vzduchu nasávanému do budovy. Účinnost rekuperátoru se v současné době pohybuje u špičkových zařízení blízko hranice 90 %. Hoření dřeva spotřebuje velké množství vzduchu, což by vyvolalo jeho nadměrné proudění rekuperátorem za snížení jeho účinnosti. Řešením je přívod spalovacího vzduchu přímo do topeniště z vně budovy. Toto řešení je spojeno se stavební připraveností, což často bývá zvláštní přívod čerstvého vzduchu v komínovém tělese, vzduch však lze do kamen přivést i jiným způsobem (pomocí flexibilní ocelové roury – co nejkratší cestou). Toto řešení je jasným trendem v cizině, např. v Německu, a lze v krátké době čekat, že se prosadí i u nás.

Krbová kamna Turku Aqua s teplovodním výměníkem v provedení cotto

Krbová kamna napojená na teplovodní soustavu

V České republice jsou trendem krbová a kachlová kamna s teplovodním výměníkem. Dřevo má vysokou výhřevnost, která samozřejmě záleží na druhu a vlhkosti dřeva, za nejlepší dřevo je považováno bukové dřevo s vlhkostí maximálně 20 %. Ještě dříve, než uniknou komínem, mohou horké plyny, které vznikají spalováním, účinně ohřát v kamnech zásobník vody, tedy teplovodní výměník. Horká topná voda pak může být rozváděna do otopných těles – radiátorů v ostatních místnostech domu, může ohřívat vodu v bojleru apod... Tím se zvýší i rozložení tepla do celé budovy a lze využít energii i jiným způsobem.

Toto řešení se uplatní jak v domech s trvalým provozem, tak i na chatách a chalupách, které slouží jen občasně. Zátop v krbových nebo kachlových kamnech vyhřeje ve velmi krátkém čase nejen jednu místnost, ale všechny potřebné místnosti.

Krbová kamna v energetické soustavě domu

V poslední době se množí domovní aplikace s více zdroji energie – tepla a elektřiny. Přispělo k tomu zajímavé snížení cen slunečních termických a fotovoltaických panelů. Zatímco krbová kamna zajišťují dodávku tepla v chladných měsících, tak jmenované sluneční „teplárny” a elektrárny, oboje většinou ve střešním provedení, zajišťují teplo pro ohřev vody, resp. potřebu elektřiny v létě, kdy vytápět není třeba. Není nutné všechno instalovat naráz. Je však dobré se připravit na pozdější instalaci těchto zařízení, která přispěje k rodinné energetické soběstačnosti.

Krbová kamna na dřevo Hamar 5614-7 v provedení černý plech + kachle bordó

Vysoká kvalita a rozumná cena je zárukou spokojenosti.

Toto vše Vám může nabídnout společnost ABX. Rozhodujete-li se pro krbová nebo kachlová kamna, podrobně se seznamte s jejími výrobky, zkušení pracovníci Vám rádi pomohou vybrat pro Vás ten nejvhodnější typ kamen. Především vhodný výběr kamen Vám do budoucna zajistí úsporu paliva a jejich dlouhou životnost. Firma ABX v současné době vyrábí ke 200 druhům kamen v různých modifikacích. Za našimi západními hranicemi lidé preferují detaily provedení. Proto kamna detailně zkoumají, než se rozhodnou. A rozhodují se pro ABX. To znamená pro dlouhý, bezporuchový a bezstarostný provoz bez rychlého opotřebení zdánlivě nepodstatných detailů. A i to dělá kamna opravdu výhodnými.

Autor:
Foto: Archiv firmy