Střecha budovy zábavního parku v Chlumci nad Cidlinou opatřená režnou bobrovkou získala hlavní cenu v kategorii Veřejně prospěšné stavby. Zdroj: archiv společnosti Wienerberger

Které jsou nejpovedenější pálené střechy roku?

Přinášíme „horké“ výsledky tradiční soutěže Tondach Pálená 2020. Nejpodařenější střechy se nacházejí v Uherském hradišti, v Chlumci nad Cidlinou a na pražském Starém městě. Každý ze tří vítězů, jejichž vyhlášení letos proběhlo online, obdrží sedm palet střešní krytiny. Porota ocenila vzhled, funkčnost a propracování detailů vybraných střech.

Jako každý rok i letos hodnotila porota, složená ze znalců, specialistů a zástupců odborných médií, střechy ve třech kategoriích: Rodinné domy a obytné stavby, Veřejně prospěšné stavby a Historické stavby. I přes koronavirovou situaci bylo do soutěže přihlášeno obdivuhodné množství realizací (162 střech). Vítězové byli vyhlášeni v podvečer 30. června, slavnostní akcí provedla moderátorka Iva Pazderková s humorem a nonšalancí.

Rodinné domy a obytné stavby

Nejtěžší rozhodování měla porota, jako obvykle, v kategorii obytných objektů. Musela vybírat z největšího počtu projektů. K usnesení nakonec samozřejmě došla, a to s následujícím výsledkem:

První místo bylo uděleno střeše, která pokrývá přízemní novostavbu typu bungalov v Uherském Hradišti, v místní části Vésky. Použita zde byla černá glazurovaná taška Stodo-12. Řemeslné provedení zajistila firma Střechy Chmelař.

Rodinný dům ve Véskách.Zdroj: archiv společnosti Wienerberger

Střechu pokrytou touto moderní taškou Stodo-12 s dvojitým drážkováním má i stavba, jejíž krytina se umístila na druhé příčce. Jde o rekonstrukci rodinného domu s prodejnou potravin a novými podkrovními prostory situovaného v obci Lutopecny na západ od Kroměříže. Realizovali ji pánové Pavel Heichel a Robert Vymětal z Věžek.

Třetí místo pak obsadil projekt rekonstrukce střechy na rodinném domě v Brně 16. Použita zde byla krytina s příhodným názvem – vzhledem k místu realizace – posuvná pálená taška Brněnka 14, typu Engoba červená. Pokládku zajistila společnost MT klempířství.

Fotogalerie

Historické stavby

Do kategorie historických staveb bylo letos přihlášeno celkem devět staveb. Za nejkvalitněji provedenou střechu byla porotou označena ta, která pokrývá objekt v ulici Náprstkova v Praze 1 a jejíž provedení má na svědomí firma Krolan z Šestajovic. V rámci kompletní a složité rekonstrukce historického objektu pod dohledem památkářů a zástupců městské části Prahy 1 a s potřebou citlivě reagovat na stav objektu obdržel dům také novou střechu. Tvoří ji tašky typu Malý prejz kladený do malty, který dovoluje vyskládat i komplikované oblé tvary a je vhodný právě i pro střechy památkově chráněných objektů.

Objekt v ulici Náprstkova, Praha.Zdroj: archiv společnosti Wienerberger

Na druhé pomyslné příčce mezi historickými budovami stojí poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie (ve vlastnictví Římsko-katolické farnosti) v Kájově, západně od Českého Krumlova. Vedle obnovy krovu provedla firma Josefa Kubického výměnu střešní krytiny, včetně té na ohradní zdi kostela. Použit byl Velký prejz v režné formě.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kájov. Foto: Římskokatolická farnost – Kájov

Třetí místo pak obsadil rodinný dům v Chlumu u Třeboně. Jde o objekt z roku 1926, vybudovaný původně pro místního lékaře, který zde bydlel i ordinoval. Na střeše (kombinace valbové a mansardové střechy) došlo k výměně latí, poškozených prvků krovu a všech klempířských prvků včetně ozdoby věžičky. Byla provedena také demontáž deseti kusů volských ok. Firma Aquares položila i novou střešní krytinu, konkrétně režnou bobrovku v šupinovém krytí.

Rodinný dům v Chlumu u Třeboně.Zdroj: archiv společnosti Wienerberger

Veřejně prospěšné stavby

Poslední hodnocenou kategorií byly Veřejně prospěšné stavby, mezi nimiž upoutala porotu střecha budovy zábavního parku v Chlumci nad Cidlinou opatřená režnou bobrovkou v šupinovém krytí. Autorem střechy stavby – napodobeniny starobylého objektu, jež nyní slouží pro potěchu dětí – je firma R.I.W., Nový Bydžov.

Objekt v zábavním parku v Chlumci nad Cidlinou.Zdroj: archiv společnosti Wienerberger

Na druhém místě zazářil objekt Mateřské školy v obci Příluka na Svitavsku s novou střešní krytinou Stodo-12 režná (pokládku provedl Milan Boštík), vedle níž byl obnoven také historický nápis „Uč se a pracuj“. A poslední příčka v soutěžním žebříčku byla porotou přidělena členité střeše novostavby wellness apartmánového domu Panorama Pozlovice ve stejnojmenné obci u Luhačovic. Střešní krytina je tvořena elegantními matnými taškami Stodo-12 typu engoba černá, jejichž povrchovou úpravou (nános keramické hmoty s oxidy kovů) a kvalitním provedením firmou Střechy Jurásek ze Slavkova je zajištěn stálobarevný povrch a dlouhodobá trvanlivost střechy.

Fotogalerie

Na závěr proběhlo vyhlášení soutěže Pokrývači sobě, v níž mohou každoročně hlasovat sami řemeslníci a zvolit takovou realizaci, která je z jejich pohledu ta nejlepší. V kategorii rodinné domy zvítězila firma Dachmont s realizací členité střechy s mnoha vikýři, úžlabími a nárožími. Z veřejných staveb vybrali pokrývači realizaci firmy Střechy Jurásek. Mezi historickými stavbami zazářila střecha kostela realizovaná firmou Pavla Poláka.

Porota

Posouzení přihlášených realizací z hlediska kvality provedení pokládky, propracování detailů i vzhledu ve smyslu celkového dojmu z řešení střechy v souvislosti se zasazením do krajiny provedla odborná porota v čele s profesorem Ing. Miloslavem Novotným, CSc. (VUT Brno, FAST). Dalšími členy byli Ing. Lenka Hanzalová, Ph.D., ČVUT Praha, Ing. Eva Hellerová, autorizovaný inženýr a soudní znalec, specialista na střechy a střešní pláště, Ing. Miroslav Kaliba, projektová kancelář DESIGN SERVIS, Jaroslav Kousal z Cechu KPT ČR, Ing. Alena Georgiadisová, odborná redaktorka a PhDr. Jiří Kučera, časopis Stavitel a zástupci společnosti Wienerberger. Zasedání poroty se zúčastnila také zástupkyně naší redakce časopisu Stavebnictví a interiér, Bc. Helena Široká.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv společnosti Wienerberger, Římskokatolická farnost – Kájov