Kuchyňské sporáky a kamnaod společnosti ABX

V minulém čísle jsme představili maloobchodní prodejnu firmy ABX, spol. s r.o. V tomto článku se více dozvíte o výrobcích stejnojmenné značky, konkrétně o kuchyňských sporácích a kachlových kamnech ABX.

Snad každý z nás již uvažoval, že chce být zcela či alespoň částečně nezávislý na dodavatelích plynu či elektřiny a na jejich svévolném zdražování. Možnosti jsou, někdy více, jindy méně schůdné, ale jsou. Nutné však je, abychom vzali zodpovědnost na sebe a udělali první krok. Jedním z řešení, jak si například zajistit doma teplo, je pořídit si obyčejná kuchyňská kamna.

Kuchyňské sporáky

Firma ABX přichází každým rokem s několika typy a modely kamen a oblast kuchyňských sporáků není výjimkou. Při jejich výrobě především klade důraz na vynikající užitné vlastnosti a snaží se uspokojit požadavky a poptávku svých zákazníků nejen v ČR, ale po celé Evropě. Podíváme-li se na naši republiku, zde si kuchyňské sporáky pořizují hodně lidé z venkova a chalupáři. Nicméně čím dál víc si sporák nachází oblibu i u lidí ve městě, kteří touží po selském stylu obydlí. Tím je spektrum zákazníků velmi široké, proto společnost ABX nabízí několik typů výrobků. Každý je něčím specifický, ať to jsou rozměrové parametry či parametry z pohledu užitných vlastností.

Kuchyňský sporák bez trouby se sklokeramickou deskou

Mezi nejpreferovanější typy patří v současné době kuchyňský sporák s troubou a litinovými plotýnkami, kuchyňský sporák bez trouby se sklokeramickou deskou a kachlová kamna Tyrolie s litinovou plotnou.

Kuchyňský sporák s troubou a litinovými plotýnkami

Provozní možnosti a ideální technické parametry

Obě moje babičky používaly kuchyňský sporák. A také rodiče, když jsem byla malá, sporák měli. Především jsme na sporáku ohřívali jídlo, ale také, když se v něm zatopilo, vytopil velmi příjemně kuchyň a přilehlou místnost – ložnici. To byla jeho prioritní funkce a tak byl i konstruován.

V současné době celý sortiment sporáků ABX bez problémů vytopí prostory o objemu až 160 m3. Účinným spalováním je dosaženo skvělých emisních hodnot a energetické účinnosti až 80 %. Konstrukční koncepcí je zajištěno mnohem lepší využití tepelné energie, která by za normálních okolností unikala bez užitku komínem ven. Podstatným faktorem u všech výrobků je snaha ušetřit finanční prostředky za palivo.

Kachlová kamna

Ve spojení s kachlovými kamny vzpomínám často na svoji tetu. Doma měla přímo kachlovou pec. Na ní se nejen ohřívala kočka, ale často, když kamna již dávno dohořela a stále sálala příjemné teplo, jsem neodolala a na kamna se uvelebila i já.

Kachlová kamna Tyrolie s litinovou plotnou

Kachlová kamna Normandie

Prototyp kachlových kamen Normandie byl poprvé předveden na prestižním evropském veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem již na jaře 2011 a již tehdy tam oslovil přední evropské obchodní partnery a návštěvníky, kteří si kamna Normandie pořídili. Proč se tak stalo?

Kachlová kamna Normandie

Krbová kamna rohová s elegantním designem

U kamen Normandie to byl základní záměr společnosti ABX, aby nabídla na trh krbová kamna rohová, která budou určena pro širokou veřejnost a celou škálu moderních interiérů. Kamna Normandie koncept splnila a stala se novým pilířem v sortimentu kamen. Topidlo se velmi pěkně umístí do rohu místnosti. Navíc jsou kachlová kamna Normandie dodávána v nejrůznějších barevných variantách, takže se hodí k jakémukoliv nábytku v místnosti.

Výborné provozní schopnosti a technické parametry

Kamna Normandie jsou konstruována pro jmenovitý výkon 7 kW. Regulovatelný výkon lze ovládat v rozmezí od 3,5 kW do 9 kW. Zde samozřejmě také záleží na množství a kvalitě používaného paliva. Standardním konstrukčním řešením u výrobků společnosti ABX je centrální přisávání externího vzduchu a kamna Normandie nejsou výjimkou.

Proč je centrální přisávání externího vzduchu tak důležité? Především si musíme uvědomit, že spalování je oxidační proces, při kterém dochází za vysokých teplot ke světelnému jevu. A oxidační proces vyžaduje kyslík, který je ve vzduchu atmosféry obsažen z 21 %. Není-li u kamen centrální přisávání externího vzduchu, tak se zkrátka spotřebovává kyslík z obytné místnosti, kde jsou kamna. Tím nejenže není zaručen hygienický požadavek a pocitová pohoda pobytu, ale může dojít i k tomu, že se obyvatelé v místnosti cítí unaveni, malátni atd.

Za zmínku v neposlední řadě stojí také akumulační schopnosti obkladové keramiky, jež se vyznačuje vynikajícími schopnostmi pro přestup tepla, které při topení přechází konvekcí z tělesa kamen na keramické kachle. Zde dojde k jeho absorpci a při dohoření paliva v komoře dochází po dlouhou dobu ještě k tepelné radiaci z kachlí do prostoru (sálání tepla) tak, jak to vnímali i naši předkové u klasických kachlových pecí z minulého století.

Kamna Normandie bez problémů vytopí prostor o objemu až 180 m3. Spalováním je dosaženo skvělých emisních hodnot a účinnosti až 83 %. Konstrukční koncepcí je zajištěno mnohem lepší využití tepelné energie, která by za normálních podmínek tzv. utekla komínem ven. Nejdůležitějším předností současnosti je však mnoho ušetřených peněz za vytápění.

Způsob montáže

Kamna Normandie jsou dodávána jako stavebnicový systém. Podrobný popis k sestavení výrobku je součástí průvodní technické dokumentace. A pokud si popis pozorně pročtete, zvládnete si kamna sestavit úspěšně sami.

Vhodné pro provoz bez dohledu

Konstrukce kachlových kamen Normandie je uzpůsobena pro možnost spalování nejen dřeva či dřevěných briket. V koncepci bylo pamatováno i na případ, kdy se o kamna nemůžete starat a potřebujete je na několik hodin opustit. Použijete-li uhelné brikety, kamna za dlouhou dobu nevyhasnou. Jednoduše přiložíte, zredukujete přívod vzduchu, můžete odejít, a přitom efektivně spalovat s účinností až 83 %.

Součástí sortimentu firmy ABX jsou také krbová kamna, která představíme v příštím článku. Na obrázku kamna na dřevo Atrium

Závěr

Kompletní sortiment kuchyňských sporáků či kachlových kamen Normandie naleznete na internetových stránkách společnosti, kde jsou k dispozici k daným výrobkům i technické listy.

Pokud se na vlastní oči chcete přesvědčit o výrobcích, můžete navštívit prodejnu společnosti ABX ve Varnsdorfu v Kostelní ulici č.p. 3406 nebo se zajet podívat na veletrh INFOTHERMA do Ostravy, kde ve dnech 14.–17. ledna společnost vystavuje.

Autor:
Foto: Archiv firmy