Okna patří v obálce budovy k nejslabším místům, jejich kvalitní provedení je proto zásadní jak z pohledu funkčnosti, tak izolace tepla.

Kvalitní okna pomáhají spořit energie

Otázka, jak co nejvíce ušetřit za energie, se v posledních měsících stala hojně diskutovaným tématem. Značnou pomocí mohou být v tomto ohledu nová okna, která se na izolaci domu významně podílejí. Důležitá je jak kvalita jejich provedení, tak způsob instalace, ale i návyky při jejich používání.

Okna jsou součástí obálky budovy a jako taková se významně podílejí na tepelné izolaci stavby. Z pohledu úniku tepla ale patří k nejproblematičtějším místům. U starých, nezateplených staveb by proto výměna původních otvorových výplní měla být jedním z prvních opatření pro minimalizaci energetických ztrát – díky tomu lze totiž uspořit až čtvrtinu tepla. Nemusí jít přitom vyloženě o stará špaletová nebo zdvojená okna. „V poslední době roste zájem o výměnu všech typů oken, pořízených třeba teprve před patnácti lety, která jsou z pohledu životnosti výrobku ještě relativně nová. Mnoho majitelů uvěřilo, že všechna okna na trhu jsou v podstatě stejná, a zvolilo levnější nabídku. Takové výrobky už dnes ale často nejdou seřídit a jejich vlastnosti neodpovídají papírovým předpokladům, takže okna již nevyhovují,” uvádí Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Špičkový prvek přitom dokáže sloužit klidně i dvakrát déle v závislosti na materiálu. Dnes jsou montovaná okna v kvalitním provedení stabilní, nekroutí se a vydrží být dlouhodobě spolehlivě funkční. Nová okna navíc přinášejí i další benefity – dokážou lépe tlumit hluk zvenčí, zvyšují bezpečnost domova a celkově zlepšují komfort bydlení.

Z pohledu tepelněizolačních vlastností je důležité srovnávat součinitele prostupu tepla celým oknem, nikoli pouze zasklením.

Tepelněizolační vlastnosti oken

Pokud chceme s novými okny ušetřit co nejvíce, jedním z nejdůležitějších parametrů pro jejich výběr by měl být součinitel prostupu tepla oknem (Uw). Ten jejich schopnost izolovat teplo stanovuje číselně. „Důležité je dát pozor na to, zda je tento koeficient uváděn skutečně za celé okno. Někdy jde jen o hodnotu prostupu tepla zasklením, ta ale nebere v úvahu tepelněizolační možnosti profilu, z něhož je okno vyrobeno,” upozorňuje Milena Tomčíková.

Z pohledu zasklení se dnes namísto dříve běžného dvojskla stává standardem trojsklo, které oknu umožňuje udržet v interiéru více tepla. „U běžného dvojskla se hodnota prostupu tepla zasklením Ug pohybuje zhruba kolem 1,0–1,1 W/(m2K), zatímco u běžného trojskla je to 0,5–0,6 W/(m2K). Z toho je patrné, že trojsklem projde oproti dvojsklu přibližně polovina tepla. Trojsklo je tedy pro udržení tepla v interiéru efektivnější, navíc prakticky eliminuje riziko rosení skla v interiéru. Na druhou stranu vlastnosti zasklení působí i opačně – sice propustí méně tepla ven, ale v zásadě také méně tepla dovnitř,” vysvětluje Milena Tomčíková.

Dvojsklo tedy umožňuje slunci výrazněji prohřívat interiér, což je žádoucí zejména na jaře a na podzim, méně však v létě. Negativně ovlivňují tepelněizolační vlastnosti zasklení také ozdobné příčky ve skle. Naopak k pozitivním vlastnostem zasklení přispívá kvalitní teplý meziskelní rámeček. Ten hliníkový, který byl běžně používán dříve, je z dnešního pohledu již nepřijatelný. Samozřejmostí by měla být také profesionálně provedená montáž. Záleží na správném osazení, fixaci do ostění a zejména ošetření připojovací spáry.

Pravidelné používání venkovních žaluzií nebo rolet rovněž pomáhá snižovat náklady na vytápění a chlazení domu.

Důležité jsou i správné uživatelské návyky

Na výslednou úsporu energií mají vliv i naše návyky při používání oken, například správné větrání nebo použití stínicí techniky. Pro dobrou izolaci musejí být okna také správně seřízena a jejich těsnění pružné a v dobrém stavu. Pro zastínění interiéru jsou ideální venkovní žaluzie či rolety, které vedle slunečních paprsků dokážou izolovat i horký nebo naopak studený venkovní vzduch. Stínění je navíc možné vybavit speciálními čidly, díky nimž je schopno automaticky se přizpůsobit aktuálnímu počasí, a pomáhá tak v zimě šetřit za vytápění a v létě za klimatizování interiéru.

Autor: VEKRA
Foto: archiv firmy