Kontrola kvality profilu VEKA, kterou společnost provádí v certifikačním a testovacím centru v německém Sendenhorstu.

Kvalitní profil třídy A bezpečně unese i velkoformátová okna

Rok od roku roste u rodinných domů podíl prosklení. A není divu! Velké prosklené plochy vypadají skvěle, prosvětlují dům a nabízejí velkorysý výhled. Plastová okna pak nabízejí ideální poměr ceny, designu a izolačního výkonu, ovšem před jejich nákupem je třeba pečlivě vybírat. Okno o rozměru čtyři metry čtvereční váží i 160 kilogramů, což ne každý rám trvale unese. Při výběru okna je tak důležité klást velký důraz na kvalitu okenního rámu.

Zjednodušeně řečeno, je nutné vybrat takový rám, který bude mít vysokou životnost, bezpečně unese těžká izolační skla, vydrží častou manipulaci a nebude se deformovat. Zásadní vliv na tuhost okna, jeho trvanlivost i možnosti zasklení má tloušťka stěn hlavních profilů. Vzhledem k energetickým normám, které v podstatě za standard považují izolační trojskla, je nejbezpečnější z hlediska dlouhé životnosti oken používat při jejich výrobě pouze profily třídy A. Tloušťka hlavních profilových stěn u této třídy je totiž minimálně 2,8 milimetru, zatímco u třídy B jde o 2,5 milimetru.

„Trend velkých a těžkých prosklených ploch s sebou logicky přináší významný nárůst zatížení rámových konstrukcí. Použitím profilů třídy A u otevíratelných částí oken v podstatě eliminujete problémy, jako jsou deformace křídel, průhyby profilů, netěsnost či vytržení kování, které hrozí u méně stabilních profilů. Rozdíl minimálně 0,3 milimetru v tloušťce stěn hlavních profilů třídy A oproti třídě B se může jevit jako nicotný, ale má velký vliv na dlouhodobou nosnost, stabilitu a pevnost okna,” říká Milan Klepsa, hlavní zástupce společnosti VEKA, která je předním světovým výrobcem plastových profilů oken a dveří třídy A.

Test stálosti rohu profilu VEKA. Při kontrole kvality musejí okna i dveře VEKA například ustát tlak v rohu rámu v rozmezí 200 až 800 newtonů.

Kvalitu profilu hlídají normy i výrobce

Určitě nelze nad vlivem hmotnosti jen tak mávnout rukou a doufat, že okno vydrží. Jen pro představu – při tloušťce skla čtyři milimetry to u dvojskel a trojskel znamená, že trojsklo bude o třetinu těžší než dvojsklo. Ovšem u velkých formátů je nutné použít silnější skla (6 a více milimetrů). Dvojsklo o ploše čtyři metry čtvereční tak váží přibližně 80 kilogramů, ovšem stejně rozměrné trojsklo váží již 160 kilogramů. S rostoucí velikostí plochy je tak využití plastových okenních profilů třídy A – definovaných normou ČSN EN 12608 – nejen rozumné, ale v podstatě nutné. Stabilitu a nosnost profilů ovšem nehlídají jen normy, ale i soubor náročných testů u výrobce. „Okna i dveře vyrobené z našich profilů procházejí náročnými zkouškami v certifikačním a testovacím centru v německém Sendenhorstu. Musejí například vydržet nárazy kyvadlového závaží o hmotnosti 50 kilogramů nebo ustát vertikální tlak v rohu rámu v rozmezí 200 až 800 newtonů. Převedeno na kilogramy jde o zátěž zhruba 20 až 80 kilogramů, kterou výrobky musejí ustát bez poškození,” prozrazuje Milan Klepsa.

Autor: tisková zpráva
Foto: archiv VEKA AG