Pokud se chcete držet skandinávských tradic, zasaďte stromek do proutěného koše nebo květináče. Foto: Marina Andrejchenko, Shutterstock

Letošní Vánoce budou královsky modré a přinesou pospolitost i návrat k tradicím

Je tu advent, Mikuláš již klepe na dveře a venku začíná přituhovat, a tak je ten nejlepší čas popřemýšlet o vánoční výzdobě našeho domu či bytu. Přinášíme vám designové tipy a trendy, se kterými budou letošní Vánoce kouzelné.

Letošní pandemie a celosvětově poznamenaná ekonomika nás nejspíše naučí více, než čekáme. Krize ovlivnila snad všechny odvětví a design není výjimkou. Zatímco loňské Vánoce hýřily barvami a exotikou, letos je tomu jinak. Trendem těchto Vánoc bude „recyklace“ staré interiérové výzdoby tak, aby nedocházelo k zatěžování domácího rozpočtu. Určitě však ve sklepě či hluboko ve skříních najdete vánoční výzdobu, na kterou jste třeba dávno zapomněli. Pátrat můžete třeba i na půdě u prarodičů. Udělejte si letošní Vánoce v retro stylu a zavzpomínejte na „staré dobré časy“.

Dárky zabalené do novin

Letošnímu roku — a rovněž Vánocům — bude vévodit udržitelnost a recyklované materiály. Dárky zabalte do ekologických balicích papírů. Skvěle poslouží také notový či novinový papír, komiksy nebo staré mapy. Dárky zabalené v recyklovatelných materiálech jsou trendy, a navíc šetří přírodu. Oblíbenou se stává také japonská technika furoshiki, jejíž podstatou je balení dárků do kusu čtvercové textilie. Pokud nejste v balení zruční, použijte látkové nebo papírové dárkové tašky a krabičky.

Dárky zabalte třeba do zbytků látek, není nutné každý rok kupovat nové a nové balicí papíry. Zkuste například japonskou techniku furoshiki. Zdroj: Netrun78, Shutterstock

Návrat k tradicím a ručně vyrobené dekorace

Skvělým řešením jsou také tzv. DIY, tedy ručně vyrobené vánoční dekorace, při kterých navíc strávíte společný čas se svými nejbližšími. Zapojit můžete kohokoliv – od dětí po prarodiče nebo přátele. Pokud se rozhodnete pro typické staročeské Vánoce, postačí vám nasušit na stromeček plátky ovoce, svázat přírodním lýkem plátky skořice nebo posbírat v lese pár šišek. Děti můžete nechat vystříhat hvězdičky nebo vločky z papíru, které si ozdobí dle libosti a potom zavěsí na stromek.

Letošní Vánoční snídani můžete zkusit pojmout třeba v severském stylu. Alexander_Safonov, Shutterstock

Ručně můžete vyrobit také originální jmenovky. Vystříhávat je lze do nejrůznějších tvarů od hvězdy po stromečky.  Typická staročeská výzdoba se dále neobejde bez háčkovaných dekorací, které skvěle dotvoří pohádkovou atmosféru. Bát se nemusíte ani skla. Stačí využít staré sklenice na zavařeniny, které originálně vyzdobíte a naaranžujete do nich cokoliv od bonbonů po šišky.

Zapojte rodinu a vlastnoručně si vyrobte originální dekorace. Zdroj: perfectlab, Shutterstock

Královsky modré svátky

Zatímco vloni hýřily vánoční interiéry odvážnými barvami, jako je tyrkysová a růžová, letos budeme o trochu střídmější. V kurzu bude klasická či královská modrá. Temný odstín modré barvy se skvěle kombinuje prakticky s jakoukoli jinou barvou. V módě má být také sofistikovaná patina. Tento ojedinělý metalický odstín je ideální do moderních a industriálních interiérů. Co se týče motivů, vedle nešlápnete s klasickými kostkovanými vzory, které se mohou objevit kdekoliv od záclon po ubrus. [1] 

Letošním Vánocům bude vévodit temně modrá barva kombinovaná se zářivými světélky. Zdroj: NatalyP, Shutterstock

Vánoce ve skandinávském stylu

S návratem k přírodě se také pojí skandinávský styl Vánoc, jehož podstatou jsou neutrální tóny, světlé dřevo a geometrické prvky. Jako hlavní dekorace poslouží cokoliv, co si přinesete z lesa – od větviček až po mech nebo šišky. Domov krásně rozzáří stylové osvětlení třeba v podobě svícnů nebo luceren. Navodit slavnostní atmosféru pomohou také světelné řetězy, ať už interiérové či venkovní.

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock