Lightway tubusové světlovody - více zdraví, méně výdajů

Až 96 procentní odrazivost v celém viditelném spektru vnitřního světlovodného tubusu, 25 letá záruka a cena odpovídající tuzemským podmínkám, to jsou nejdůležitější atributy Lightway tubusových světlovodů, které vyrábí pro trh v České republice pražská firma Bitumen & Plastic, s.r.o. Tyto světlovody se používají pro osvětlení interiérů budov v místech, kde by jinak za denního světla bylo nutno svítit elektricky.

Společnost Bitumen & Plastic, s.r.o. je obchodní a výrobní firma podnikající na českém a slovenském stavebním trhu.

Dnes po relativně krátké době po uvedení Lightway tubusových světlovodů na český trh má za sebou řadu instalací ve stavbách různé velikosti i užití, od rodinných domů až po obchodní centra a hotely. Ekonomickým aspektem tubusových světlovodů je možnost maximální míry využití denního světla pro účely osvětlení a zcela nenahraditelnou součástí je pak fakt, že nabízejí světlo, které je nejšetrnější k lidskému zraku. V interiéru působí nevšedním a velmi elegantním dojmem, zvláště když jsou pozorně a tvůrčím způsobem zakomponovány do stavby. Stručně lze nejdůležitější vlastnosti systému Lightway shrnout následujícím výčtem:

  • Snadná a rychlá instalace do všech typů střešních konstrukcí.
  • Směr vedení je možné měnit pomocí stavitelných kolen až do 45°.
  • Až 80% úspor energie za osvětlení.
  • Pomáhá řešit syndrom nezdravých budov.
  • Zachování reálných barev osvětlovaného prostoru.
  • Architektonický efekt.
  • 25 let záruka na tubusový plech.
  • 10 let záruka na plastové díly.
  • Naplnění hygienické normy.

Použití Lightway světlovodných tubusů je dnes akceptováno např. Památkovým odborem Magistrátu hlavního města Prahy, přestože jde o prvek v zásadě velmi moderní bez zřejmé historické paralely.

Zdravé světlo

Systém Lightway tubusových světlovodů otevřel možnosti, jak zajistit požadavek hygienických norem při minimálních nákladech. Přivádí denní světlo do všech koutů budov dokonce i ve dnech, kdy je zamračeno. Nový systém horního denního osvětlení ve vnitřních prostorách je založený na principu střešních světlíků a dutých světlovodů, s jejichž pomocí je možné přenášet denní světlo zachycené polokulovými průhlednými kryty střešních otvorů i do vzdálených místností v centrálních částech budovy.

Jednoduché a účinné

Denní světlo vstupuje do polokulového vysoce transmitního krytu odolného proti UV záření, jenž je umístěn na střeše budovy. Kopule je po obvodu opatřena lapačem kondenzátu z česaného nylonu, který zabraňuje vniknutí prachu a vlhkosti při zachování prodyšnosti systému směrem ven pro odvětrání vlhkosti, která mohla být zabudována při instalaci systému. Vnitřní zrcadlově lesklý povrch hliníkové tuby světlovodu s činitelem odrazu 96% přivádí světlo na výstup do osvětlovaného prostoru, kde je světlovod uzavřen zapuštěným difuzérem na úrovni stropu, který přiváděné světlo rovnoměrně rozptýlí.

Technické parametry

Lightway tubusové světlovody se vyrábějí ve třech typech: LW 320, LW 520 a LW 720. Standardní délka tubusu je 600 mm. (U typu LW 320 doporučuje výrobce max. délku tubusu 8 m, u typů LW 520 a LW 720 je doporučená délka do 20 m). Základní sady obsahují vše potřebné pro instalaci systému. Směr světlovodu je možno měnit pomocí dvou druhů stavitelných kolen pod úhlem 30° nebo až a 45°. Na vnitřní straně světlovodných tubusů je nanesena reflexní vrstva s odrazivostí povrchu 96 %. Vnější kopule je zhotovena z pevného akrylátu odolného vůči UV záření a zajišťuje vynikající optickou jasnost a odolnost proti poškrábání. Speciálně dezénovaný vnitřní stropní difuzér rozptyluje světlo na plochu až 40 m2 u typu LW 720.

Důležitá je také podle údajů výrobce minimální tepelná zátěž osvětlovaného prostoru v létě a minimální ztráty tepla v zimě vlivem uzavřeného a relativně dlouhého sloupce vzduchu uvnitř světlovodu, který působí jako izolant.

Na přání je možné nainstalovat dovnitř tubusu nad difuzér halogenovou výbojku (40 W), která umožní využít tohoto zařízení jako světelného zdroje i v noci.

K instalaci není potřeba stavební povolení jako je tomu např. u instalací běžných střešních oken. Lightway tubusové světlovody splňují všechny bezpečnostní a hygienické předpisy.

Lightway tubusové světlovody řeší ze zdravotního hlediska hlavní nedostatek všech umělých zdrojů světla a to jejich nepřirozené spektrální složení. V plazmatu kladného sloupce moderní zářivky se přeměňuje 58 % dodané energie na světelné záření [1]. Z toho je asi 60 až 70 % jedné vlnové délky, totiž čáry 253,7 nm rtuťového spektra. Toto ultrafialové světlo není přímo použitelné pro osvětlovací účely, avšak je přeměňováno fluorescenčním povlakem na vnitřní stěně zářivky ve viditelné světlo, a to s účinností asi 30 %. Spektrálnímu složení denního světla se však zářivka přibližuje jen velmi málo. Nejstarší prakticky používaný elektrický zdroj světla, žárovka, má světelné spektrum posunuto výrazně do červené oblasti (nemluvě o jen asi 4 procentní účinnosti přeměny elektrické energie na světlo). Nepřirozené složení světla obou zmíněných, leč nejdůležitějších umělých zdrojů světla, způsobuje únavu zraku a může urychlit i jeho dlouhodobé a nevratné oslabení.

Nejčastější oblasti využití systému Lightway

Pracovní prostory

Kanceláře, vstupní haly, čekárny, obchodní prostory, sklady, tovární haly, galerie, školy.

Domácnosti

Kuchyně, koupelny, toalety, komunikační chodby, schodiště, haly, obývací prostory, domácí pracovny.

Reference

Obchodní centra

Hypernova Karlovy Vary, Hypernova Pardubice, Kaufland Praha 5, Penny Market Ostrava, RIGI, s.r.o., Hradčany u Brna.

Kancelářské prostory

Astrid Praha, s.r.o., Investcom, a.s., Paskov, Duncan center, Praha 4 - Braník, FIRO Tour, s.r.o., Chomutov, Business Inovation Center, Plzeň, ElectroWorld, Čestlice, Nikodem & partner, s.r.o., Praha 5, Aquacentrum, Teplice.

Veřejné prostory

Hotel Scandinavia, Praha 6, hotel Panorama, Rychnov nad Kněžnou.

Obytné prostory

Obytné prostory osvětlený prostor: rodinný dům Kladno - komunikační chodba; rodinný dům Dolní Břežany - schodiště, rodinný dům Chrudim - schodiště, rodinný dům Kateřinky - šatna, rodinný dům Louňovice - komunikační chodba, rodinný dům Petrov - schodiště a hala, rodinný dům České Budějovice - hala, rodinný dům Turnov - obývací pokoj, rodinný dům Litvínov - kuchyňský kout, hala, rodinný dům Pohořelice - pracovna, residence Nikolajka, Praha 5 - schodiště, obytný dům, Praha 6 - Vokovice - koupelna, podkrovní byt, Praha 1 - koupelna, schodiště, kuchyň, podkrovní byt, Brno - koupelna, komunikační chodba, Ústav sociální péče Zvíkovec - pokoje, odpočívárna.

Dodatek

Základní pojmy z fotometrie

Svítivost I, jednotka kandela, značka cd. Svítivost je světelný tok, který vyzařuje bodový zdroj do prostorového úhlu 1 steradián. Jednotka svítivosti kandela je v soustavě SI základní fotometrickou jednotkou. Jedna kandela je rovna 1/60 kolmé svítivosti čtverečního centimetru černého tělesa při teplotě tuhnoucí platiny (1772 °C) za tlaku 1,01325·105 Pa.

Světelný tok &Phi, jednotka lumen, značka lm. Jeden lumen je světelný tok, vysílaný bodovým zdrojem do prostorového úhlu 1 steradián při svítivosti zdroje 1 cd. Světelný tok se vypočítá jako součin svítivosti a prostorového úhlu w, ve kterém světelný tok měříme, &Phi = I·w. Rozměr jednotky lumen je [lm] = cd·sr.

Osvětlení, jednotka lux, značka lx. Jeden lux je osvětlení 1 m2 plochy rovnoměrným světelným tokem o velikosti jednoho lumenu.

Literatura a zdroje:

[1] W. E. Forsythe a E. Q. Adams: Fluorescent and Other Gaseous Discharge Lamps, Murray Hill Bock Co, NY, 1948.

1) Čerpáno z odborné literatury a firemních podkladů spol. Bitumen & Plastic spol. s r.o.
Autor: komerční sdělení
Foto: Archiv firmy