Rekuperační jednotka VENUS je vhodná zejména pro podstropní instalaci. Jednotka s průtokem 140 m3/h nabízí maximální energetickou účinnost.

Myslete na zdraví a řešte volbu rekuperační jednotky hned na začátku stavebního projektu

Zaměřili jsme se na izolování domů, abychom snížili jejich energetickou spotřebu, a zapomněli jsme, jak důležité pro naše zdraví je správné větrání. Naštěstí se situace obrací a pozornost obyvatel, majitelů, projektantů a stavitelů se upírá na bytové rekuperační jednotky. Díky klesající ceně a lepší informovanosti je tato technologie stále žádanější a vnitřní prostředí našich domovů se s ní mění k lepšímu.

Vydýchaný vzduch poškozuje zdraví

Česká republika si prošla fází zateplování. Bohužel bez potřebné osvěty. Řada lidí neví, že v izolovaných domech je nutné větrat, a to i v zimě a v noci. Pobyt a spánek v místnosti s vydýchaným vzduchem poškozuje zdraví intenzivněji než nezdravé pití a strava – urychluje totiž nevratné, často patologické změny a zkracuje život. Během dne je člověk v nevětraném prostředí unavený a nesoustředěný, dostavují se bolesti hlavy, alergie a slábne imunitní systém. Naštěstí existuje efektivní řešení: rekuperace, odborně větrání se zpětným získáváním tepla.

Rekuperace přivede čerstvý vzduch bez alergenů

Rekuperace je systém, který z koupelen a kuchyní odvádí vydýchaný vzduch a zároveň přivádí čerstvý venkovní vzduch do ložnic a obývacích místností. Obavy, že se bude doma ochlazovat, nejsou na místě. Přiváděný vzduch se ohřeje prostřednictvím vzduchu odváděného, aniž by došlo k jejich promíchání. Čerstvý vzduch prochází přes filtr, který ho zbaví prachu, pylu a dalších alergenů. Výrazně se tím sníží možnost vzniku alergických reakcí a redukovaná vlhkost zamezí tvorbě plísní, které se často objevují při nedostatečném větrání. Vzduch v obou směrech putuje nízkou rychlostí, a proto je tato technologie u kvalitních jednotek velmi tichá a maximálně energeticky úsporná. Zajistí dokonalou výměnu vzduchu v domácnosti, aniž by vytvářela průvan.

Co je čerstvý vzduch?

Čerstvý vzduch je čistý venkovní vzduch. Typický je pro něj obsah oxidu uhličitého CO2 lehce nad 400 ppmv.
Bezpečná a zdravá hladina CO2 je do 700 ppmv. Obsah do 1200 ppmv je ještě vyhovující. Avšak od této hladiny výš je doporučeno omezit pobyt a pracovní úsilí lidí.
Vydechovaný vzduch obsahuje cca 40 000 ppmv CO2, tedy 40 objemových tisícin. I ten obsahuje dost kyslíku, pro člověka ale nedýchatelného: vdechování vzduchu, který vydechujeme, vede rychle k udušení.
Lidé neodhadnou, že žijí ve vydýchaném prostředí. A tak zejména v zimě za utěsněnými okny a při absenci vzduchotechniky dýchají vzduch s obsahem až 5000 ppmv (měřění z jedné školy).
Totéž platí o roušce. Dýchání skrze ni je obtížnější (sportovci ji nepoužívají), nadechován je zčásti vydýchaný vzduch. A to nerozebíráme "virovou" těsnost roušky.

Výpočet:
Sami si spočítejte intenzitu větrání v libovolné místnosti vašeho bytu. K tomu stačí znát jen její objem a obsazenost lidmi včetně jejich jmenovaných pohybových aktivit. Dále si zvolte nejvyšší stupeň vydýchanosti místnosti: Normální venkovní hladina oxidu uhličitého je 400 ppm (z milionu molekul vzduchu připadá 400 na CO2). Redakcí doporučená a přednastavená 700 ppm CO2; v ČR je úředně nejvyšší přípustná hladina 1200 ppm CO2.

Včasně naplánovaná rekuperace šetří starosti i peníze

Ideální je plánovat řízené větrání s rekuperací už při navrhování domu, zejména pak bytového. Do hotové nemovitosti lze sice systém doplnit, je však potřeba počítat s vyššími náklady a komplikovanější realizací. Doslova klíčová je role architekta a projektanta – oba by měli ke zdravému vnitřnímu prostředí, jehož základem je čerstvý vzduch, přistupovat stejně odpovědně jako k energetické úspornosti.

Rekuperační jednotky od společnosti 2VV: účinné řešení s dotací

Rekuperační jednotky od společnosti 2VV splňují všechny požadavky na řízené větrání v oblasti rezidenčního bydlení, a to s důrazem na velmi nízkou hlučnost. Obě řady jsou zapsané v seznamu produktů programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM, a proto na ně lze čerpat dotaci.

DAPHNE: vysoká účinnost, velmi tichý provoz a moderní ovládání

Na trh byla nedávno uvedena nová řada energeticky úsporné rekuperační jednotky DAPHNE s nominálními průtoky 200, 300 a 500 m3/h. Její oboustranně lakovaný sendvičový plášť zajišťuje vynikající tepelnou i hlukovou izolaci. V jádru zařízení je integrován protiproudý hliníkový rekuperátor RECUTECH s pozoruhodnou účinností získávání tepla - až 93%. Moderní vzhled, kompaktní velikost a velmi tichý provoz rekuperační jednotky ji předurčují pro instalaci v domácnostech, a to nejenom v technických místnostech či půdních prostorách. Příhodné použití pro jednotku DAPHNE je i všude tam, kde jsou kladeny vyšší nároky na hygienu.

Rekuperační jednotka Daphne disponuje oboustranně lakovaným sendvičovým pláštěm, který zajišťuje výbornou tepelnou i hlukovou izolaci.

Za zmínku stojí i moderní řídící systém AirGENIO s ovladačem zabudovaným v přední části jednotky. Slouží k řízení výkonu ventilátoru a oznamuje občasné zanesení filtrů. Uživatel ocení i funkci časovače s denním nebo týdenním programem, který přizpůsobí chod jednotky provozu v domácnosti. Jednotku je zároveň možné napojit na centrální řízení budovy (BMS) a nově také prostřednictvím chytrých zařízení napojených v rámci domácí sítě.

2VV AirGENIO APP je určena pro snadné a intuitivní ovládání 2VV

jednotek pomocí chytrého zařízení založeného na operačním systému Android. Aplikace umožňuje nastavení otáček a teplot ventilátorů, zobrazuje provozní stav a hlášení, jako je požadavek na servis, výměnu filtrů, chybový stav atd. Plná funkčnost aplikace je dostupná pouze s připojeným 2VV zařízením s integrovaným ovládáním AirGENIO Superior.

2VV AirGENIO APP je určena pro snadné a intuitivní ovládání 2VV jednotek pomocí chytrého zařízení založeného na operačním systému Android.

Rekuperační jednotky VENUS

VENUS je kompaktní řada výkonných rezidenčních jednotek, která je vhodná zejména pro podstropní instalace. Jejím nejnovějším typem je VENUS 140 A+ s průtokem 140 m3/h, k dispozici jsou však i modely o výkonu 150, 300, 500 nebo 700 m3/h. Díky zásadním inovacím nabízí VENUS 140 A+ maximální energetickou účinnost, spotřeba energie na dopravu 1 m3 vzduchu za hodinu je pouhých 0,3 W. Jednotky VENUS jsou na českém trhu již osvědčenou stálicí. Mají velmi široké využití, a to jak v základních aplikacích, tak v projektech uspokojujících požadavky těch nejnáročnějších zákazníků. Splňují i přísné požadavky na hlučnost, ta při maximálním výkonu nepřesahuje 37,3 dB. Velkou výhodou jednotky je jejich nízká zástavbová výška.

Více o výhodách rekuperace a vhodných modelech najdete na www.2vv.cz. Výhradní zastoupení společnosti 2VV pro Českou a Slovenskou republiku zajišťuje společnost Multi-VAC s.r.o., www.multivac.cz.

Autor: Bc. Barbora Pešková
Foto: 2VV, s. r. o.