Zámek v Lešné

Na zámku Lešná u Valašského Meziříčí začala návštěvnická sezona

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) 2. července (ČTK) - Na zámku Lešná u Valašského Meziříčí na Vsetínsku začala dnes návštěvnická sezona. Prohlídky tam začaly o čtvrt roku později než obvykle, důvodem byly opravy zámku. Novinkou je stálá expozice věnovaná životním osudům bývalých majitelů z hraběcí rodiny Kinských, řekl dnes ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje.

Zámek se běžně otevírá návštěvníkům v dubnu. Stavěl se tam však výtah a rekonstruovaly se tam toalety. "Práce ještě potrvají do konce července, nijak však neovlivní návštěvníky," uvedl Koňařík. Opravy stály asi čtyři miliony korun.

"K hlavním lákadlům zámku patří prohlídkový okruh historickými interiéry, který muzeum nově rozšířilo o stálou expozici věnovanou životním osudům bývalých majitelů z hraběcí rodiny Kinských. Zhruba hodinová prohlídka nabízí řadu opravdových skvostů, počínaje unikátním malovaným stropem přes původní barokní podlahu až po mobiliář z přelomu 19. a 20. století," uvedl Koňařík. Od 9. do 14. července budu návštěvníky provázet průvodci v dobových kostýmech.

Děti si mohou návštěvu zámku zpestřit pátrací hrou nazvanou Letní dobrodružství v muzeu. V srpnu zámek zaplní květinové vazby, nebude chybět divadlo v historických interiérech. Na konci srpna bude zážitkový program pro děti Zloděj Bonifác.

Renesanční zámek v Lešné vznikl přestavbou vodní tvrze v 16. století. Zámecký park má rozlohu přes sedm hektarů, založil jej rod Beesů v první polovině 19. století. Poté se o něj starali Kinští, kteří jej dosazovali domácími i exotickými dřevinami a zřídili zde bažantnici. Odborníci park hodnotí jako jeden z nejcennějších na Moravě. V roce 1945 stát rodový majetek Kinských zabavil.

Autor: ČTK
Foto: Pkotrla, CC BY-SA 3.0, www.wikipedia.org