Překlad je určen pro nízkoenergetické a pasivní domy, kde se bez vnějšího stínění oken prakticky nelze obejít

Nosný variabilní roletový překlad HELUZ nabízí vylepšené tepelněizolační vlastnosti, použití pro vyšší okna a akustický komfort

Prosklené plochy domu vyžadují účinnou ochranu nejen před tepelnými ztrátami, ale i nadměrnými zisky slunečního záření. K efektivní regulaci slouží předokenní rolety a žaluzie. Na výběr jsou zařízení integrovaná přímo do stavební konstrukce (v okenním překladu – tedy nadokenní).

„Stíny” v nadokenních překladech

Umístěním vně budovy garantuje stínicí technika vysokou efektivitu z hlediska eliminace přehřívání interiéru v letním období vlivem prostupu sluneční energie okny až o 96 % a snížení úniku tepla okny v zimním období až o 18 %. V souvislosti s energetickou náročností budovy jsou velmi účinné zejména venkovní rolety a venkovní žaluzie. Lze je ovládat pomocí kliky, popruhu nebo elektromotorem s možností propojení s dalšími systémy automatického řízení budovy. Venkovní stínění představuje rovněž výrazný architektonický prvek vyžadující určité stavební úpravy (boxy, kastlíky apod.), proto je nutné myslet na jeho použití již ve stádiu tvorby projektové dokumentace. Vzhledem k tomu, že venkovní stínění je účinnější než vnitřní, společnost HELUZ se věnuje vývoji roletových a žaluziových překladů tak, aby firmám pokud možno co nejvíce usnadnila montáž stínicí techniky a uživatelům zajistila maximální komfort při jejím ovládání. Nosný žaluziový a roletový překlad HELUZ s tepelnou izolací je určen pro okenní otvory v obvodových stěnách. Tvoří nedílnou součást kompletního cihelného systému HELUZ a dodržuje jednotný modulový systém hrubé stavby, garantuje uživatelský komfort, snižuje tepelné ztráty, hlučnost, tvoří účinnou ochranu před skleníkovým efektem, brání soukromí před zvědavci i nezvanými návštěvníky a chrání okna před povětrnostními vlivy, čímž prodlužuje jejich životnost.

Druhá generace překladu HELUZ FAMILY 3in1 nosný. Po odstranění první části polystyrenu je vnitřní prostor připraven na montáž žaluzie, po vyndání i druhé části pak k montáži rolety

Přednosti a výhody nového překladu HELUZ FAMILY 3in1 nosný

Druhou generaci původního řešení představuje letošní novinka překlad HELUZ FAMILY 3in1 nosný, v němž se propojuje a vzájemně doplňuje systémovost, nosnost (až 42 kN/m), požární odolnost (R 60), tepelná technika (U od 0,132 W/m2K) a akustika s trvanlivostí a konstrukční i montážní jednoduchostí. Překlad je prioritně určen pro nízkoenergetické a pasivní domy, kde se bez vnějšího stínění oken prakticky nelze obejít, prvek je plně kompatibilní pro jednovrstvé zdivo z tepelněizolačních cihel. V porovnání se stávajícím překladem se v daném případě nabízí snazší montáž stínicí techniky. Je zajištěna vysoká variabilita – na jeden dům stačí jeden typ překladů (bez vnitřního prostoru, s možností prostoru pro žaluzie, rolety i screeny) a zvětšený prostor pro stínicí techniku umožňuje aplikaci i v případě rozměrově vyšších oken. Materiálově odolný a trvanlivý výrobek zhotovený z betonu, keramiky a vnitřní tepelné izolace se kompletně skrývá pod omítkou (tudíž nijak nenarušuje kompaktnost fasády), je přizpůsobený pro alternativu elektrického ovládání a k nesporným výhodám se z uživatelského hlediska vedle akustického komfortu řadí i snadný přístup při údržbě stínicí techniky.

Projektanti dozajista ocení jednoduchost navrhování díky dostupným technickým podkladům (CAD detaily, funkční objekty pro Revit a ArchiCAD) v rámci výškových modulů konstrukčního systému HELUZ, možnost použití širokého spektra stínicích systémů různých výrobců a značek (pro světlé rozpětí oken až 3,85 m a výšku oken až 2,5 m v případě žaluzií), velmi dobrou únosnost celku při nulovém výskytu tepelných mostů a laboratorně potvrzenou vysokou požární odolnost.

Uvedené přednosti a výhody, především zmiňované řešení v rámci uceleného systému HELUZ s rychlejší montáží komponentu (odpadá kombinace nosných a roletových překladů) pomocí manipulační techniky přímo z palet, na nichž je dodáván, a také možnost jednoduchého osazení stínicí techniky prakticky kdykoli po dokončení vnějších omítek, se bezesporu setkají i s kladnou odezvou stavebních a montážních firem. Nový roletový překlad HELUZ FAMILY 3in1 nosný s minimální výrobní tolerancí je vhodný pro zdivo z broušených cihel.

Výrobek je velmi variabilní – oproti předchozímu typu překladu je po vyndání první části polystyrenu vnitřní prostor připraven na montáž žaluzie, po vyndání druhé části pak k montáži rolety při zachování dostatečné tepelné izolace.

Nosný žaluziový a roletový překlad HELUZ s tepelnou izolací je určen pro okenní otvory v obvodových stěnách

O společnosti HELUZ

HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., patří mezi tři největší výrobce zdicích systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Tradice této rodinné firmy spadá až do roku 1876, kdy Jan Řehoř v Dolním Bukovsku postavil první žárovou pec a z vytěžené hlíny vypálil první cihly. Dnes má společnost HELUZ výrobní závody vedle Dolního Bukovska ještě v Hevlíně a Libochovicích, kde vyrábí kompletní stavební systém HELUZ zahrnující obvodové i vnitřní cihelné bloky, včetně cihel s nejlepšími tepelněizolačními vlastnostmi na trhu řady HELUZ FAMILY 2in1 pro nízkoenergetické a pasivní domy. Společnost HELUZ v roce 2017 na trh uvedla i první kompaktní broušenou AKU cihlu sendvičové skladby cihla – minerální vlna – cihla se vzduchovou neprůzvučností Rw = 57 dB při celkové tloušťce 21 cm pod názvem HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená. Sortiment dále tvoří nosné roletové a žaluziové překlady, ploché překlady, keramické stropy, komínové systémy a speciální tvarovky.o

Související články

Autor: tisková zpráva
Foto: archiv HELUZ