Vila ÉPOQUE se nachází v pražské rezidenční čtvrti Malvazinky. Jedná se o šestipodlažní dům zahrnující pět unikátních bytů, přičemž každý z nich je originál.

Nová epocha bydlení – vila ÉPOQUE

Originalita, luxus ve smyslu prostoru, vytříbený design: to vše jsou synonyma pro novou vilu v pražské čtvrti Malvazinky, aktuálně ve fázi posledních stavebních úprav. Dokončena by měla být letos na podzim. Vila nese příznačný název ÉPOQUE, z francouzského překladu éra. Tedy nová éra bydlení představující pro mnohé splněný sen.

Za vznikem vily stojí jen ti nejpovolanější, není tedy divu, že o stavbě nelze mluvit jinak než v superlativech. Autorem je architektonické studio under-construction. Návrh zeleně, zahrad a soukromých teras nese rukopis oceňovaného Ferdinanda Lefflera. Na designu interiéru se podíleli designéři legendární italské značky Poliform, jež více než padesát let patří mezi hlavní lídry na trhu luxusních interiérových řešení. Vše zastřešuje společnost All New Development, butikový developer působící na trhu od roku 2015. Společnost upřednostňuje kvalitu nad kvantitou, a proto se soustřeďuje na komorní projekty ve výjimečných a zajímavých lokalitách s přidanou hodnotou.

Vila ÉPOQUE se nachází v pražské rezidenční čtvrti Malvazinky, jejíž historie sahá až do doby baroka. V okolí se rozkládají usedlosti Bertramka nebo Cihlářka, v nichž převažují vily z období první republiky, například Winternitzova vila od architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty či Pickův dům od architekta Ernsta Wiesnera. Vila ÉPOQUE mezi ně skvěle zapadá a stejně jako tyto slavné stavby disponuje i ona jedinečným výhledem na pražské panorama.

Manželé Petra a Jiří Šaldovi, majitelé společnosti All New Development, měli jasnou vizi: „Od začátku bylo cílem vytvořit vila dům, který nemá v Praze konkurenci. A to jak designem jednotlivých bytů, tak jejich nadstandardním vybavením a uspořádáním jednotlivých bytů ve vile. Zároveň jsme se snažili zachovat ráz dané lokality, kde se nachází především rodinné vily. Největší architektonickou inspirací pro nás byla protější Winternitzova vila od autorů Adolfa Loose a Karla Lhoty.

Unikát ve všech směrech

Vila byla navržena jako šestipodlažní dům a zahrnuje pět unikátních bytů, přičemž každý z nich je originál a je umístěn na samostatném podlaží. Samozřejmostí je výjimečný standard, prvotřídní design, luxusní vybavení a nejmodernější technologické inovace. Stejně tak nebylo opomenuto soukromí a bezpečnost budoucích majitelů. Jednotlivé byty nesou názvy, jež odrážejí jejich charakter: DECO, BELLE, FLEUR, HAUT a GRAND.

Za návrhem kuchyní a obývacích pokojů stojí společnost Poliform.

Každý byt je zcela unikátní, ať už rozvržením interiéru, venkovními prostory, tak výběrem vestavného nábytku navrženého na míru danému bytu. Jednotícím prvkem je design nábytku společnosti Poliform, velkoformátové obklady nejen v koupelnách, ale i kuchyních a některých chodbách včetně nadstandardní sanity. Každý byt je jedinečný a žádný se svým uspořádáním neopakuje. Ať už milujete zeleň, ale jste městský typ, nebo naopak vyžadujete terasu a balkon a o zahradě nechcete ani slyšet, nebo potřebujete vedle ložnice vlastní pracovnu a koupelnu, anebo máte rádi klid a hledáte ho v blízkosti pulsujícího centra, najdete zde své útočiště,” říkají manželé Šaldovi.

Dominantu bytu GRAND, jenž se nachází v posledním patře, a celé vily, představuje jedinečný střešní bazén s proskleným dnem. Jedná se o výjimečnou záležitost, která v žádném jiném developerském projektu v Česku není k vidění. Mimo jiné díky jeho umístění na střešní terase je z něj překrásný výhled na Prahu. Vše doplňuje vzrostlá zeleň zajišťující soukromí navržená slavným Ateliérem Flera. Tento byt v posledním podlaží tzv. penthouse, poskytuje nádherné výhledy na panorama Prahy ze zahradní terasy. Bude vybaven dokonalým interiérem, stejně jako další čtyři byty. Všechny byty budou taktéž vybaveny kuchyňskými linkami a úložnými prostory italské značky Poliform.

Prosklené dno bazénu umožňuje průhledy z interiéru na otevřené nebe.

Byt v předposlední, tedy čtvrtém patře, HAUTE, se vyznačuje především soukromou terasou orientovanou do zahrady. Jeho užitná plocha 184 m² v sobě zahrnuje velký obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou a tři ložnice s koupelnami a šatnami.

Milovníci Provence ocení byt s názvem FLEUR. Privátní zahradu zdobí růže a levandule. Úctyhodných 208 m² užitné plochy v sobě ukrývá čtyři ložnice a rozlehlý obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. K bytu náleží také 3 parkovací stání v uzavíratelné garáži s hobby místností, ostatně jako ke zbývajícím bytům.

Největší z pěti bytů nese název BELLE. Na ploše 216 m² se ukrývají čtyři ložnice a soukromá patia1) plná zeleně. Interiér tohoto bytu byl navržen s důrazem na velkou míru soukromí. Většina ložnic má svou vlastní šatnu, koupelnu a pracovnu. Interiéru vévodí velká okna, inteligentní systém ovládání a úložné prostory.

Pro přízemní byt DECO je typický nezaměnitelný až dekadentní charakter. Disponuje nejen vlastní privátní zahradou, ale také například přímým vstupem propojeným se soukromou garáží s klubovou místností.

Neobyčejná střešní terasa s bazénem

Střecha domu je obytná přináležející hornímu penthousu s výsadbou vzrostlých stromů a již zmíněným unikátním střešním bazénem s proskleným dnem od rakouského dodavatele, jenž vyrobil bazén přímo na míru bytu Grand. Prostorná terasa a zahrada kolem ní společně s bazénem jsou dominantou celé vily. Prosklené dno bazénu umožňuje průhledy z interiéru na otevřené nebe.

Byt GRAND ÉPOQUE:

  • dispozice: 4+kk
  • užitná plocha bytu: 148 m²
  • terasy: 70 m²
  • střešní terasa: 68 m²
  • střešní zahrada: 68 m²
  • bazén: 16 m²
  • privátní garáž pro 3 vozy

Materiály a technologie

Nosná konstrukce domu je řešena formou železobetonového monolitického skeletu. Pro vnitřní dělící konstrukce se použily zděné keramické příčky. Veškeré svislé konstrukce v bytech jsou opatřeny sádrovou omítkou a následně dvojnásobnou bílou malbou s vysokou bělostí. Rozvody technických zařízení zakrývají sádrokartonové podhledy.

Výška obytných místností činí 2 800 mm. Ostatní místnosti, jako např. koupelny a WC, jsou o něco nižší v závislosti na množství rozvodů, nejméně však dosahují výšky 2 600 mm.

Pro omítku byly zvoleny světlé odstíny s reliéfním povrchem a obvodový plášť domu je navržen jako kontaktní zateplovací systém. Část fasády je tvořena obklady z lámaného kamene prolínajících se i do společných prostor. Do konceptu celého exteriéru skvěle zapadají terasy s nášlapnou vrstvou z exotického dřeva. Lemuje je skleněné zábradlí z bezpečnostního vrstveného skla. Dokonalý vzhled dotvářejí vyvýšené záhony s bohatou výsadbou. Bazén na střešní terase, přináležející k bytu v pátém patře, obklopuje exteriérová dlažba.

Terasy lemuje skleněné zábradlí z bezpečnostního vrstveného skla.

Pro vstup do domu byly zvoleny velké hliníkové prosklené dveře. Celý dům je bezbariérový. Jednotlivá patra pojí společný schodišťový prostor a výtah pro devět osob s nosností až 675 kg. Ve společných prostorách a na schodišti se leskne keramická dlažba kladená v pravoúhlém rastru.

Okna i posuvné dveře v bytech jsou z dřevo-hliníkových profilů s izolačním trojsklem. Nosný rám celoskleněného systému je neviditelný ze čtyř stran a je na vnitřní i vnější straně proveden jako zcela bezrámový. Stínicí techniku zastupují venkovní žaluzie představující mimo jiné perfektní propojení designu a funkce. Žaluziové lamely se instalovaly do skrytých zateplených boxů a jejich ovládání funguje prostřednictvím inteligentní domácnosti. V celé vile jsou samozřejmostí bezbariérové prahy.

Protipožární vstupní dveře do bytu s odolností až 30 minut a o rozměrech 900 × 2 200 mm splňují požadavky bezpečnostní třídy 3. Jsou osazené v ocelové zárubni s celkem 19 jisticími body magnetickým kontaktem a bezpečnostním zámkem. Zdobí je oblíbená antracitová barva. Interiérové dveře výšky 2 400 mm v bezfalcovém provedení se skrytými panty jsou osazeny do bezobložkových zárubní, což zaručuje úplné splynutí dveřního křídla a stěny. Povrch dveří je opatřen krycí deskou z vysoce husté dřevovláknité desky v provedení RAL 7024. U dveří nechybí ani inovativní magnetický zámek. V obývacích pokojích se majitelé budou těšit ze skleněných dveří v hliníkovém rámu.

Třívrstvé dřevěné podlahy byly navrženy v tmavohnědém odstínu s rozměrem lamel 14 × 182 × 2 200 mm. Koupelny se pyšní velkoformátovými obklady a dlažbou v kombinaci s jemnou kresbou série Silver Grain v bílém odstínu spolu s výrazným motivem série Ceppo di Gré v šedém.

Luxusní koupelny disponují velkoformátovými obklady. Vany a umyvadla jsou v minimalistickém designu.

Ke každému bytu jsou připojeny i garáže. Všechny mají přípravu pro osazení wall-boxů pro nabíjení elektromobilů. Podlahy parkingu jsou ze syntetických protiskluzových stěrek.

Technická zařízení na nejvyšší úrovni

Zdroj tepla zprostředkovává kaskáda dvou tepelných čerpadel systému země/voda s 11 geotermálními zemními vrty. Délka každého vrtu dosahuje 172 m, tedy celkem necelé dva kilometry. Systém tepelných čerpadel zajišťuje vysokou efektivitu a nízkou energetickou náročnost. To znamená, že je jak ekonomický, tak šetrný k životnímu prostředí. Zemní vrty jsou i zdrojem chladu. Lze je využívat v pasivním režimu za použití pouze oběhových čerpadel a výměníku. V případě požadavku na vyšší potřebu chladu je možno využít aktivní režim s připojením tepelných čerpadel. Jimi zpětně získané teplo je možné ukládat do akumulační nádrže, případně je vracet zpět do vrtů pro jejich regeneraci.

V zimním období budou místnosti bytů vytápěny podlahovým topením. Byt v 5. nadzemním podlaží je doplněn o systém stropního vytápění. Každá místnost má možnost nastavení vlastní teploty. Koupelny budou vytápěny rovněž podlahovým topením společně s 6 elektrickými designovými otopnými tělesy. Ohřev teplé vody bude celoročně zajištěn tepelnými čerpadly.

Standardem každého bytu jsou chlazené stropy se systémem sálání chladu, jenž je bezprůvanový. Nebyla však opomenuta ani možnost dodatečného osazení přímého chlazení klimatizačními jednotkami. Pro eliminaci hluku jsou venkovní klimatizační jednotky umístěny v zadní části společné zahrady.

Větrání zajišťuje centrální rekuperační jednotka s účinností 80 %. Z důvodu minimálního rušení obyvatel domu je toto zařízení umístěno v zadní části společné zahrady.

Osvětlení je řešeno v provedení LED, a to ve vstupních chodbách, koupelnách a WC. Osvětlení společných prostor je v designovém provedení dle návrhu architektů manželů Vašutových, kteří pro tento projekt vybrali ručně vyráběná designová osvětlení od společnosti BOMMA. V rámci nadstandardu je možné veškeré osvětlení začlenit do systému chytré domácnosti, a to včetně vytváření vlastních světelných scén.

Prostorná terasa a zahrada kolem ní jsou společně s bazénem dominantou celé vily.

Inteligentní domácnost

Zřejmě není překvapivé, že vila disponuje nejmodernějšími technologiemi všeho druhu. Kromě již zmíněného nadstandardního systému vytápění tepelnými čerpadly je to inteligentní domácnost napojená na chlazení, vytápění a rekuperaci. Každý byt má instalován bezpečnostní systém, který lze rovněž přes inteligentní domácnost ovládat na mobilních zařízeních. Technologickým skvostem je potom bazén s proskleným dnem na střeše penthousu, jenž je možné využívat celoročně.

Systém inteligentní domácnosti je tedy možné ovládat pomocí samostatného ovládacího panelu a dále jednotlivými ovládacími prvky v každé obytné místnosti, popřípadě i pomocí aplikace v mobilním telefonu. Systém chytré domácnosti umožní kontrolovat osvětlení, exteriérové žaluzie, topení a chlazení bytu. U každých vstupních bytových dveří je osazeno tzv. odchodové tlačítko za účelem např. zhasínání veškerého osvětlení v bytě, zatahování venkovního stínění či úpravy funkce provětrávání. Naopak jeho sepnutím při příchodu se dá aktivovat nastavení světelných zón či uvedení funkce provětrávání zpět do plného provozu.

Popis nestačí, je třeba to zažít...

To jsou slova manželů Šaldových, kteří naší redakci ochotně odpověděli na několik otázek. Čtenářům přinášíme ty nejzajímavější a nejinspirativnější.

Co považujete za nejzdařilejší část tohoto projektu?

Po technické stránce je to celkové pojetí a uspořádání bytů, které jsou velmi velkorysé a technologicky vybavené na nejvyšší úrovni. Každý byt zaujímá vždy celé patro a vybavením atakuje aktuální potřeby zaneprázdněného městského člověka 21. století. Všechny byty mají navíc k dispozici vlastní uzavíratelnou garáž až pro 3 vozy, což není v takových projektech obvyklé. Vzájemně jsou byty uspořádány tak, aby zachovávaly soukromí uživatelů a poskytovaly jim maximální možný komfort.

Co bylo na tomto projektu nejnáročnější?

Celý projekt byl od počátku orientován na náročného klienta, a proto byl kladen po celou dobu velmi významný akcent na kvalitu, design a moderní technologie. Skloubit všechny technologie a vytvořit uživatelsky nadstandardní a kvalitativně výjimečný produkt nebylo jednoduché. V realizovaném procesu tak vyvstalo mnoho výzev, jež bylo třeba řešit s maximálním úsilím a za využití profesionálů z mnoha oborů, jejichž úspěšná kooperace je zárukou kvalitního výsledku. Nejnáročnější po stránce technologické byla dozajista instalace střešního bazénu s proskleným dnem umožňujícím průhled do bytu. Vypořádat se se všemi eventualitami této technické výzvy byl náročný proces, který se vyplatil. Hra světla pronikajícího skrz vodu vytváří v bytě nezaměnitelné efekty a jedinečnou atmosféru. Popis nestačí, je třeba to zažít.

Zdroje:

[1] www.epoque.cz

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová 2)
Foto: All New Development

1) Patio – ze španělštiny, znamená otevřený vnitřní prostor. Dlážděný nezastřešený prostor osázený květinami a vybavený nábytkem. (zdroj: magazinzahrada.cz)

2) Za spolupráce manželů Šaldových.