Nový prstenec kolem nejvyššího mrakodrapu má sdružovat veškeré funkce moderní městské části: byty, obchody, restaurace, kanceláře, parky a místa pro volnočasové aktivity. Zdroj: ZNera Space

V Dubaji navrhli prstencové visuté město i vlastní Měsíc. Budoucnost megalomanských projektů je zatím ve hvězdách

Dubaj – to jsou elegantní mrakodrapy, fantastické atrakce, ale i světoznámý stavební veletrh The BIG 5 a futuristické objekty, které mnohokrát popírají zákony přírody. Jedním z ikonických mrakodrapů, dokonce tím nejvyšším, je Burdž Chalífa, okolo kterého má vzniknout vyvýšené prstencové město vypadající jako loď mimozemšťanů. Vyrůst by ve městě neomezených možností měla též věrohodná kopie Měsíce...

Dubajská architektura je okázalá a futuristická. Mezi nejnovější a zároveň nejpozoruhodnější stavbu patří Muzeum budoucnosti, které svým tvarem připomíná obří oko. Neméně zajímavými realizacemi jsou: luxusní hotel Burdž al-Arab ve tvaru tvaru plachetnice, modernistický komplex Dubai Mall s největším akváriem na světě, Ruské kolo Ain Dubai nebo umělé ostrovy Palm Islands, které doslova berou dech svými rozměry a koncepcí. Na seznamu ambiciózních realizací by se mohl brzy objevit hotel ve tvaru Měsíce a prstencové vertikální město.

Burj Khalifa: Duše Dubaje

Dvoupatrové výtahy, sportoviště nebo luxusní bazén jsou jedny z mnoha atrakcí, které nejvyšší mrakodrap světa nabízí. Objekt se stavěl v letech 2004–2010 a zpočátku byl znám pod názvem Burj Dubaj (Dubajská věž), nicméně před jeho otevřením oznámil dubajský emír oficiální pojmenování Burj Khalifa (Chalífova věž) po prezidentovi SAE. Burj Khalifa má 828 metrů, 163 podlaží a jeho vyhlídková plošina At the Top, nacházející se ve 124. patře, skýtá pohled na město, poušť a oceán. Hlavním architektem této jedinečné stavby je Adrian Smith z chicagské firmy Skidmore, Owings and Merrill LLP. Členitý půdorys budovy připomíná rozvinutý květ rostliny hymenocallis, jež v Dubaji roste. Na dodávkách zmiňovaných výtahů spolupracovala pardubická firma Pega Hoist. Na interiérech se podílel módní návrhář Giorgio Armani.

Nejvyšší budova světa je ověnčena nespočtem slavných architektonických cen a získala několik světových prvenství. Zdroj: Kirill Neiezhmakov, Shutterstock

Downtown Circle. Architekti se inspirovali známou filmovou sérií

Downtown Circle má dosahovat výšky 550 metrů a obvod má zabírat 3 kilometry. Složený by měl být z 5 pilířů, které ponesou byty i komerční prostory. Samotný kruh mají tvořit dva prstence. Ty bude spojovat pevný zelený pás „Skypark“, jenž má obsahovat skleníky s exotickými rostlinami, ovocnými stromy a vodopády. Za futuristickým nápadem stojí architektonická kancelář ZNera Space, konkrétně její zakladatelé Najamus Chowdhry a Nils Remess. O první vizualizaci Downtown Circle se postaralo slovenské studio Pictown, které působí celosvětově. Design mrakodrapu byl mj. inspirován Prstenem moci z filmu Pán prstenů.

Na delší vzdálenost se bude cestovat po speciální železnici

Návrh prstence reaguje na kolektivní problém, s nímž se Dubaj a další světové metropole aktuálně potýkají, kdy hustější zástavba města obyvatelům stále více znepříjemňuje život. Downtown Circle si jako jediný komplex megabudov klade za cíl vytvořit hyperefektivní městské centrum koexistující s přírodním prostředím, píše na svém Instagramu ateliér. Vyvýšené městské centrum by mohlo být řešením, jak v budoucnosti získat další prostor na bydlení v přeplněných světových metropolích. Součástí objektu budou sběrače dešťové vody, solární elektrárny a systémy na ukládání uhlíku. V návrhu je zahrnutý i systém železniční dopravy, který se má sestávat z flotily závěsných modulů pohybujících se rychlostí 100 km/h po centrálním okruhu.

Moon Resort Dubai pojme až 10 milionů návštěvníků ročně. Měsíc bude zahrnovat výcvikovou platformu pro vesmírné agentury. Chybět nebudou ani luxusní rezidence „Sky Villas“. Zdroj: Moon World Resorts Inc.

Moon Resort: Dubaj chystá také vlastní Měsíc

Dubaj je vždy o krok napřed a plánem na stavbu Downtown Circle její velkolepé plány na rok 2023 nekončí. Za pět miliard dolarů tu má vzniknout také obří kopie Měsíce. Moon Resort Dubai navrhla kanadská architektonická firma Moon World Resorts, která o ní říká: „Ve světě průměrnosti nastaví MOON zcela nový standard v originalitě zpracování, ochraně životního prostředí i použitých technologií. Megaprojekt plánuje propojit služby luxusního hotelu s vesmírnou turistikou: všechny jeho interiéry mají mít vesmírnou tematiku. Ve speciální části Moon Resortu si dokonce bude možné vyzkoušet, jaké to je chodit po Měsíci. Ne všechny odvážné vize se ale nakonec ve městě realizují a jak Downtown Circle, tak Moon Resort jsou zatím ve fázi pouhého konceptu.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock, ZNera Space, Moon World Resorts Inc.