Díky prefabrikovaným stěnovým panelům SWE a jeřábu lze v pracovní četě se dvěma montážními pracovníky a jedním jeřábníkem realizovat až 95 m 2 stěn za jeden pracovní den.

Velkoformátové Ytong stěnové panely SWE posouvají hranice prefabrikované výstavby

S velkoformátovými prvky Ytong Jumbo a Silka Tempo pro stěny, stropy a střechy lze stavby realizovat rychle, ekonomicky a s vysokou kvalitou. Společnost Xella perspektivám prefabrikované výstavby věří a letos v této oblasti opět posunula hranice o kus dál. Developeři, projektanti i realizační firmy se tak mohou těšit na významnou produktovou novinku: nosné Ytong stěnové panely SWE.

Nové Ytong stěnové panely SWE jsou masivní prefabrikované dílce, vysoké na celou výšku patra a osazované pomocí jeřábu. Panely jsou vyrobeny z hmoty Statik P4-550 a rozměry panelu Standard činí 600/500 mm (délka), 2620 mm (výška) a 250/300 mm (šířka). Výškové možnosti výroby atypických panelů jsou v rozmezí 2 440 až 2 960 mm v modulu po 20 mm, a to pro šířku jak 600, tak 500 mm. Pro parapety jsou používány tvárnice Ytong Statik Jumbo.

Významné zrychlení výstavby a velká úspora pracovníků díky velkému formátu panelů

Díky prefabrikovaným stěnovým panelům SWE a jeřábu lze v pracovní četě se dvěma montážními pracovníky a jedním jeřábníkem realizovat až 95 m2 stěn za jeden pracovní den, což je plocha odpovídající téměř jednomu patru rodinného domu! Tak významného zrychlení výstavby je dosaženo díky velkému formátu panelů a podrobnému plánu rozvržení prvků stěny. Usazování panelů jeřábem navíc snižuje personální náklady. Pro stavbu postačuje jeden jeřábník a dva montážníci – ideální řešení v době nedostatku kvalifikovaných pracovníků.

Nové Ytong stěnové panely SWE jsou masivní prefabrikované dílce, vysoké na celou výšku patra a osazované pomocí jeřábu.

Nové panely snižují stavební náklady a umožňují realizovat více projektů

Ziskovost projektu ovlivňuje vedle přímých nákladů na materiál i doba výstavby a mzdové náklady. Nové Ytong stěnové panely SWE snižují potřebu personálu a požadovanou pracovní dobu, čímž snižují i stavební náklady. Vzhledem ke krátké době výstavby lze navíc se stejným počtem zaměstnanců postavit více bytových jednotek.

Panely usnadňují montáž a nabízejí vynikající fyzikální vlastnosti a všestranné použití

Pohyb jeřábu umožňuje ergonomickou práci, která není silově náročná a snižuje fyzickou zátěž kladenou na zaměstnance. Nosné stěnové panely SWE současně nabízejí obvyklé vlastnosti pórobetonu Ytong, jako je izotropie, tepelná izolace, příjemné a zdravé klima v místnosti (díky otevřené difuzi) a udržitelnost (díky masivní konstrukci).

Nosné stěnové panely SWE nabízejí rovněž obvyklé vlastnosti pórobetonu Ytong, jako je izotropie, tepelná izolace, příjemné a zdravé klima v místnosti a udržitelnost.

Letošní novinka je součástí kompletního stěnového systému Ytong pro vnější i vnitřní stěny

Při stavbě se stěnovými panely Ytong jsou všechny komponenty systémové a lze je nákladově efektivně zpracovat podle dokumentace. Systémovost zajišťuje nejen to, že všechny jednotlivé komponenty do sebe perfektně zapadají, ale také například dochází k eliminaci tepelných mostů.

Kombinace produktů přináší maximální časovou efektivitu v jedno- či dvojdomcích / řadových domech a bytových domech: nové stěnové panely SWE jsou k dispozici pro nosné stěny, nenosné stěny vyřeší příčkové panely GHT.

Prefabrikace 21. století v oblasti bytové výstavby a výstavby rodinných domů

Na moderním stavebním trhu využívají developeři panelovou prefabrikovanou konstrukci hlavně v případě potřeby vybudovat velkou plochu s nízkými budovami či postavit celý bytový komplex. Hlavní výhodou tohoto typu konstrukce je rychlost výstavby. Díky vývoji ve výrobě panelů se zlepšují technické i provozní vlastnosti domů. Nové typy pórobetonových panelů zároveň vynikají výbornými tepelněizolačními vlastnostmi, snadnou opracovatelností a jsou ekologické. Nízké náklady na panelovou výstavbu pak příznivě ovlivňují konečnou cenu bytů. I u rodinných domů vzorové výpočty ukazují, že s novými panely lze výrazně zkrátit dobu výstavby. Ve srovnání s konvenčním způsobem zdění klesá celkový čas, úsporu přináší také méně konstrukčních metod. Montovaná výstavba Xella je přitom určena jak pro vnější, tak pro vnitřní stěny. Díky dobrému plánování tak lze za stejný čas postavit dva domy namísto jednoho.

Autor: tisková zpráva
Foto: archiv společnosti Xella