Hrad Bezděz. Foto: Jan Pasler

Novou nákladní lanovku bude mít hrad Bezděz nejdřív v létě příštího roku

Bezděz (Českolipsko) 8. listopadu (ČTK) - Výstavba nákladní lanovky pro obtížně přístupný státní hrad Bezděz na Českolipsku bezmála za 29 milionů korun má několikaměsíční zpoždění. Původně měla být hotová ještě letos. Teď je termín dokončení výstavby konec června příštího roku, řekl dnes ČTK kastelán hradu Kamil Seidl.

Za průtahy jsou podle něj problémy s podložím a nadále se tak dělají přípravné práce pro výstavbu lanovky. "Když vidím, kolik tam je ještě práce, tak se asi do konce roku nezačne. Musí se vyřešit usazení nových stožárů, takže si myslím, že samotné budování nákladní lanovky začne zjara příštího roku, protože v zimě se u nás nedá moc dělat," uvedl kastelán.

Přípravné práce podle něj také zpozdily problémy se současnou nákladní lanovkou, která kvůli závadě třikrát stála. Oprava byla zpravidla na deset až 14 dnů. "Je vidět, že už má odslouženo," řekl Seidl.

Provoz národní kulturní památky, jež je na vrcholu příkrého kopce, je na nákladní lanovce závislý. Nahoru vede jen příkrá, asi kilometr dlouhá, kamenitá stezka. Pro auta je nesjízdná a vhodná není ani pro cyklisty. V případě poruchy lanovky tak musejí zaměstnanci hradu vynášet věci na zádech v batozích. Současná lanovka je ze začátku 80. let minulého století a sestavena je z různých částí zahraniční výroby. Její životnost byla původně plánovaná na pět let, letos to byla již její čtyřicátá sezona.

Výstavba lanovky návštěvníky Bezdězu sice nijak neomezuje, na hrad se už ale letos stejně nedostanou. Sezona na Bezdězu skončila na konci října, kastelán ji hodnotí jako dobrou. "Průběh byl tak trochu jako na houpačce. Jaro bylo pěkné, léto o něco slabší, ale byl hezký říjen. Měli jsme silný hlavně poslední víkend, jak byl prodloužený o svátky. Přišlo 1700 lidí, to jsme za víkend neměli nikdy v říjnu," dodal kastelán. Za celou sezonu na hrad ze 13. století vystoupalo 54.548 lidí, což je skoro o 1500 více než loni. Stále je to ale méně než v posledních letech před epidemií koronaviru, kdy návštěvníků hradu za rok bylo zpravidla kolem 68.000.

Autor: ČTK
Foto: Shutterstock