Nový balkon či lodžie na starém domě? Před několika lety to napadlo jen málokoho

Jde o lodžie a balkony, které na domech nebyly, ale nyní se tam vyskytují. Poskytují mnoho výhod a potěšení. Ať už je využíváme k trávení příjemných chvil při snídani, relaxaci u kávy nebo k jinému druhu siesty ve venkovním prostředí za krásného počasí, či k poměrně banální a přitom tak důležité činnosti jako je sušení prádla na slunci v mírně pofukujícím větru, jde o bonus, který stojí za to. Ne každý bytový dům byl však s lodžiemi či balkony navržen.

Pokrok se ale zastavit nedá, a tak nové technologie, materiály a postupy umožňují to, co ještě před pár lety nebylo možné a na co, až na pár konstruktérů, nikdo ani nepomyslel. Domy, které lodžie nemají, je proto mohou dnes mít.

Prefabrikát

Mají železobetonovou prefabrikovanou konstrukci. Tvoří ji vodorovný podlahový panel, stěnové dílce a zábradlí. Tvar může být rovný, nebo se zkosenými rohy. Barevnost je libovolná, záleží na architektonickém návrhu a individuální volbě investora. Podobně, i když ne v takové variabilitě, je možné volit i zábradlí. Betonové plné či kovové, s rozmanitými možnostmi výplně – skleněné, tyčové, deskové nebo kombinované.

Lodžie

Poněkud jiné je to pak u lodžií, které na domě již jsou. Při rekonstrukci domu, kdy je zateplován obvodový plášť, dochází ke zmenšení jejich plochy, což komfort, který revitalizace domu přináší, poněkud snižuje. I pár centimetrů je totiž v tomto případě důležitých a přijít o ně je škoda. Zatímco u nově vytvářených lodžií představuje podlahový dílec plnou hloubku, u stávajících lodžií je možné přidat část podlahy a plocha lodžie je hned větší.

Založení

Založení nosných betonových konzol, na kterých jsou nové lodžie zavěšeny, je relativně jednoduché. Buď se zakládají na vlastní, samostatný základ do země, nebo jsou opřeny o základ budovy, případně je nová konstrukce zavěšována na budovu. Pokud je použito založení nad zemí, není nutné překládat inženýrské sítě (vodovod, kanalizace, plyn atd.), a v některých případech ani odkupovat od jiného majitele pozemek.

Související články

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: archiv KASTEN