Nový výrobní závod VEKRA otevřen v Lázních Toušeni

Novou výrobní halu v Lázních Toušeni, nedaleko Brandýsa nad Labem, otevřel jeden z největších výrobců oken a dveří v České republice, společnost Vekra.

  Zakladatelé firmy VEKRA – Vladislav VEselý a Petr KRAtochvíl – začínali v roce 1990 s malou stavební firmu. Významným krokem, určujícím i pozdější oborové zaměření firmy, byla exkurze u výrobce plastových okenních profilů v Německu. Krátce na to v říjnu roku 1991 byla založena společnost s r.o. VEKRA, jejíž hlavní náplní je dodnes výroba a montáž plastových oken. Opravdu klíčovým však byl rok 1994, kdy po důkladném výběrovém řízení uzavírá VEKRA v srpnu smlouvu s největším světovým výrobcem plastových profilů, německou firmou Veka AG.

   Ryze česká společnost se v současnosti zabývá výrobou plastových a hliníkových oken, dveří, výkladců a prosklených fasád. Současně nabízí celou řadu doplňků a výrobků souvisejících, jako např. střešních oken, rolet, žaluzií, vnitřních i vnějších parapetů nebo sítí proti hmyzu. Poskytuje též veškeré služby spojené s výměnou oken, dopravu, montáž i demontáž, zednické úpravy a likvidaci starých oken.

   Potřeba koncentrovat výrobu na jediném místě a vybudovat velký moderní závod, do kterého by bylo možno linky z dosavadního sídla v pražských Běchovicích přesunout, vedla v roce 2000 k jednomu z nejdůležitějších rozhodnutí v dosavadní historii firmy. Nový závod v Lázních Toušeň v hodnotě 77 mil. Kč byl vybudován na pozemku o rozloze 12 000 m2. Vlastní výrobní hala o rozloze 4500 m2 je vybavena moderními technologiemi na výrobu oken. Za zmínku stojí tzv. nářezové centrum a zejména, jako první v naší republice, nová šestihlavá svářečka.

   Nové prostory a vybavení umožní v tomto roce společnosti VEKRA navýšit výrobu na předpokládaných 80 tisíc m2 otvorových výplní, což je v porovnání s počátečním objemem zhruba pětinásobný nárůst produkce. V celkovém obratu to znamená, že letos firma VEKRA poprvé ve své historii překoná hranici 400 milionů Kč.

  

Další významnou událostí pro firmu VEKRA byl konečný audit řízení jakosti podle norem ISO 9001:2001 v říjnu tohoto roku, na který se její zaměstnanci pečlivě připravovali již od podzimu roku 2001. Výsledkem bylo získání Certifikátu systému řízení jakosti ČSN EN ISO 9001. Tento certifikát by měl být dalším vstřícným krokem směrem ke spokojeným zákazníkům.

Autor: Marcel Hrdý
Foto: Archiv firmy