Jaká okna si vybrat

Mnoho stavebníků řeší z jakého materiálu si vybrat okna. Dobrá zpráva je, že materiál nemá u moderních oken vliv na jejich izolační vlastnosti.

Každý materiál má výhody i nevýhody

Jaký materiál si vybrat, je otázkou osobního vkusu a preferencí, nezanedbatelnou roli hrají také finance. „Na rozdíly a výhody a nevýhody jednotlivých materiálů je dobré zeptat se u výrobce, který má kompletní nabídku a jeho doporučení tak nebude ovlivněno tím, jaká okna právě on nabízí,” říká Roman Kubálek obchodní ředitel VEKRA okna.

TIP: zeptejte se nezávazně na okna, co skutečně vydrží

Pro všechny typy oken platí, že jejich skutečná kvalita se neprojeví hned, ale třeba až za pár let. Už při výběru oken byste měli vedle vlastností a materiálu řešit také dodavatele. Vědět kdo a kde vaše okna vyrobil, se rozhodně vyplatí. Až budete potřebovat servis nebo údržbu může informace o výrobci představovat skutečnou výhodu. „Zejména v zimě, kdy se většinou problémy s okny projeví, nás často oslovují lidé, kteří si pořídili levná okna neznámého původu a nyní hledají, kdo by jim provedl opravu či servis,” dodává R. Kubálek z VEKRY.

Přijde Vám to zvrhlé dát do této stavby bílá plastová okna? Výhodou je, že nevyžadují nic jiného než umytí

Plastová okna mají příznivou cenu

Výhodou plastových oken je to, že za příznivou cenu dostanete výrobek s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi a dlouhou životností, který navíc nepotřebuje kromě umytí žádnou další péči o povrch. „Kvalita plastových oken se nepozná na první pohled. Důležitými faktory jejich kvality je vnitřní kovová výztuha profilu a síla plastových stěn, bez rozřezání oken, ale skutečný stav nezjistíte,” vysvětluje R. Kubálek z VEKRY a dodává, „vyplatí se proto vybrat si důvěryhodného dodavatele, který ručí za kvalitu.

Na výběr dodavatele plastových oken byste si měli dát pozor zejména v případě, že potřebujete okna a dveře větších rozměrů nebo atypických tvarů. I když vyrobit lze prakticky cokoliv, velmi podstatné je, aby výrobce garantoval, že prvky budou spolehlivě fungovat.

PVC okna tam, kde by jste je ani nehledali

Krása přírodního dřeva

Dřevěná okna jsou prověřenou klasikou mezi stavebními materiály. Poskytují mimo jiné i široké možnosti výroby atypických prvků. Hodí se jak pro novostavby, tak pro rekonstrukce. „Kvalita dřevěných oken je dána především jejich povrchovou úpravou,” vysvětluje R. Kubálek z VEKRY, „na povrchové úpravě totiž záleží, jak budete muset o dřevěná okna pečovat.”

VEKRA plastová okna

Použití dřevěných oken nelze doporučit do vlhkých prostor, kde by vysoká vzdušná vlhkost mohla poškodit povrch oken. Například pro zimní zahrady pro pěstování květin se vyplatí sáhnout raději po plastové nebo hliníkové konstrukci.

Přírodní dřevo z interiéru a hliníkové opláštění z venkovní strany, to jsou dřevohliníková okna. Spolu s hliníkovými okny patří do vyšší cenové kategorie, ale není třeba starat se u nich o údržbu a ochranu povrchu.

Nezapomeňte na kvalitu služeb

Stejně důležité jako výběr oken je kvalita montážních služeb. Vyplatí se nešetřit na odborných službách, nejde totiž o to jen okno správně usadit do otvoru, důležité je zejména ošetření připojovací spáry. „Odborná montáž oken a dveří bývá také podmínkou poskytnutí prodloužené záruky,” doplňuje Roman Kubálek z VEKRY. Pamatujte, že neodborná montáž může zničit i to nejkvalitnější okno.

Autor: Martin Matějka
Foto: Archiv firmy