O drobných zahradních projektech a kráse dřeva

Naši redaktoři se pustili do ručních prací a zahradního kutilství. Tentokrát se zaměřili na dřevo a výrobky z něj. Letos u nich doma proto vzniklo hned několik inspirativních projektů, o které se s námi rozhodli podělit. Prohlédněte si, jak dopadlo zahradní sezení, zástěna či vyvýšené záhony.

Dřevo se mezi lidmi těší výborné pověsti a je tomu tak už po nejméně tísiciletí. Pokud je použito v interiéru, vyvolává v jeho uživatelích příjemné pocity a dodává místnosti pocit útulna. Kde praská v krbu, je teplo. Kde roste, tam je často voleno jako hlavní materiál pro výstavbu lidských obydlí. Stačí na dřevo položit dlaň a člověk cítí jeho poddajnost, měkkost a hřejivost. Bez nadsázky lze dřevo nazvat uměleckým dílem přírody. Jde o materiál, jež nikdy nevyjde z módy. A jeho nezaměnitelné kouzlo jej předurčuje jako ideální surovinu pro tvorbu drobných zahradních projektů. Při troše šikovnosti je zvládnete i vy. Nedávno jsme načerpali vlastní zkušenosti i my a nabízíme vám malý návod, jak na to.

Hmyzí hotel

Na jaře jsme se rozhodli vybudovat na zahradě hmyzí domek. Děti, které seděly vlivem pandemie doma a nemohly do škol, tak byly na chvíli zabaveny a k tomu všemu se něčemu přiučily. Jde totiž o objekt, který je útočištěm mnoha hmyzích druhů. Velkým přínosem pro zahradu jsou například včely samotářky, které opylují květy a zvyšují úrodu. Nedovedou si však postavit vlastní úl, jako to zvládají včely medonosné, a proto vyžadují, aby měly v okolí rostlin k dispozici například takovéto vhodné prostředí k zabydlení. Podobně užitečný je domek i pro škvory či berušky, které jsou v zahradě přirozeným nepřítelem mšic, a proto i spojencem člověka pěstitele.

Chtěli jsme navrhnout takový domek, který bude v zahradě plnit i funkci dekorativní. Proto jsme si s jeho designem pohráli a doporučujeme vám udělat totéž: vyberte takové materiály a výplň domku, které do vaší zahrady nejlépe zapadnou. Samozřejmostí pro nás bylo použití přírodních materiálů. Konstrukce domu je proto tvořena dřevěnými hranoly a deskami, které byly ošetřeny přírodním olejem. Tvar hotelu není ve výsledku důležitý, podstatné je, co bude umístěno uvnitř. Výplň jsme proto volili dřevěnou, doplnili jsme ji o hliněné cihly, pórobetonovou tvárnici, šišky a švestkové větve. Následně jsme nahoru umístili stříšku z odřezků z dubových fošen.

Dřevěné vyvýšené záhony

Přibližně ve stejné době jsme se jali v zahradě vybudovat i vyvýšené záhony. Výsadba na nich totiž přináší mnohé výhody. Za prvé jejich majitel šetří svá záda, nemusí se k plodinám totiž příliš sklánět, a okopávání či pletí je tak o poznání příjemnější. Vyvýšené zahradní záhony také působí jako bariéra pro zahradní škůdce a nežádoucí hmyz. Postavíte je jednoduše, poměrně levně a můžete použít i recyklované materiály. My jsme se rozhodli pro dřevo.

Za láhev dobrého vína nám kamarád daroval odřezky dubových fošen, které jsme nařezali na výšku záhonů. Při rozhodování, jak vysoké záhony zvolíte, myslete na to, že čím vyšší záhon, tím větší množství kompostu a zeminy budete pro jejich vyplnění potřebovat. Desky jsme před realizací záhonu natřeli teakovým olejem. Do země jsme vykopali drážku o šíři cca 20 cm, aby desky zůstaly stabilní, pak jsme do drážky i z vnitřní strany desek natáhli nopovou fólii (pro minimalizaci průniku vlhkosti do dřeva). Nakonec jsme jednotlivé dubové fošny překrývali cik cak a spojovali šrouby.

Tip: Vrchní desku je vhodné provrtat vždy o trochu větším vrtákem než je samotný šroub. Tím dosáhneme kvalitního a pevného spoje. Desky se pak stoprocentně dotýkají a nevzniká mezi nimi žádná mezera.

Dřevěná zástěna z bedýnek

Zalíbila se nám představa dřevěné zástěny tvořená bedýnkami ze smrkového dřeva. Opálené bedýnky z pravého dřeva mají své kouzlo a jejich vintage vzhled nás upoutal. Podobná zástěna může dobře sloužit jak v zahradě, kde vám pomůže vytvořit rozmanitá zákoutí, ale klidně i na menším balkóně, kde splní funkci levného a estetického nábytku.

V hobby marketu jsme tedy zakoupili menší hoblované smrkové hranoly, které jsme ze všech stran natřeli barvou odstínu lískový ořech. Po vyschnutí jsme hranoly jemně přebrousili (cik cak, aby bylo dosaženo tzv. opáleného vzhledu). Následně jsme materiál nařezali na rozměry bedničky (60 x 30 x 25 cm) a sešroubovali. Pak jsme bedýnky naskládali na sebe a vytvořili krásnou dřevěnou zástěnu.

Paletové sezení

Mimo to jsme sehnali starší, ale zachovalé dřevěné palety. I ty jsme natřeli barvou lískový ořech a stejně jako tomu bylo u bedýnek, jsme je přebrousili pro dosažení vintage vzhledu. Doplněny byly palety o matrace s potahem květinového vzoru. Tak jsme docílili levného a přitom efektního sezení v zadní části zahrady.

Pusťte se do kutilství i vy. Dosáhnete-li výsledku svépomocí, bude vás těšit podstatně víc nežli byste jej zakoupili v supermarketu. Nemluvě o finanční úspoře a minimalizaci stresu, kterého při ručních řemeslných činnostech prokazatelně ubývá. Hodně štěstí!

Související články

Autor: Ing. Kateřina Kočická 1)
Foto: archiv autorky

1) přeložila Helena Široká