Na zakázku vznikají také truhlářské výrobky pro zemědělské usedlosti, jako je například tato v Nebeské Rybné.

O vůni dřeva a historických replikách

Truhlárnu, ve které voní opravdové, masivní dřevo a v níž řemeslníci pracují srdcem, aby dnes jeden pohledal. My jsme ji však našli. Nachází se v srdci malebného kraje plného lidové architektury, o němž se říkávalo, že tam „končí chleba a začíná kamení“. Dílna, sídlící v mikroregionu Hlinecko, produkuje znamenité dřevovýrobky, specializuje se zejména na výrobu věrných replik historických dveří, vrat a špaletových oken a může se pochlubit referencemi z rozmanitých památkových objektů napříč Českem.

Tradice Truhlářství Halamka sahá bezmála sto let do historie. Firmu založil v roce 1924 děd současného majitele Jaroslava Halamky, který se časem přesunul do Holetína, kde truhlárna sídlí i dnes. V roce 1953 podnik utrpěl značnou ekonomickou ztrátu. Na popud finančního úřadu mu byla udělena vysoká pokuta, v jejímž důsledku musel ukončit činnost. Tehdejší majitel se proto nechal zaměstnat jako truhlář v dílně působící pod záštitou jednotného zemědělského družstva (JZD). Zůstal tedy v oboru a jeho syn, jenž se v truhlárně od dětství pohyboval, se tak po revoluci mohl stát pokračovatelem rodinné tradice. Krátce po revoluci firmu založil znovu.

V současnosti jde o jedno z mála truhlářství v Česku, které se zaměřuje na výrobu replik dřevěných historických stavebních prvků. Představuje protiklad k masové produkci moderních dveří, oken a vrat z různých kompozitních materiálů a jeho zákazníci patří mezi obdivovatele pravého českého řemesla. Od finálních výrobků přitom očekávají maximální kvalitu, jíž se jim právě u Halamků dostává.

V Truhlárně Halamka se klade důraz na detaily. Platí to i u doplňků, tedy u kování, zárubní, dekorací či skleněných výplní.

Co kus, to unikát

Každá zakázka, kterou tým Jaroslava Halamky realizuje, je jedinečná. Společnou charakteristikou všech historických replik vyrobených v holetínské dílně je snad jen jejich dokonalé provedení, vždy plně korespondující se vzhledem původních dveří či oken. Nejen zákazníci, ale mnohdy i památkáři totiž vyžadují, aby nové výrobky maximálně zapadaly do architektonického kontextu a zároveň ctily dobu, v níž daný objekt vznikal. V Truhlářství Halamka

Na zámku Ploskovice, který byl sídlem posledního korunovaného českého krále, byla instalována nová vstupní vrata.

Každý detail hraje roli

Převážná část výrobního procesu probíhá přímo v prostorách firmy. Využívány jsou převážně lokálně se vyskytující dřeviny, tedy smrk, dub či modřín, případně borovice. Cizokrajné dřeviny se neuplatňují, protože se v minulých stoletích v Česku nepoužívaly, a nejsou tedy pro produkci historických replik vhodné. Bohaté strojírenské vybavení truhlárny u Halamkových umožňuje mimo jiné vlastní tvorbu dobové profilace. Historické repliky však také vyžadují množství ruční práce. Aby dřevo vypadalo starší a získalo tolik žádanou patinu, truhláři využívají rozmanité techniky, jako je drásání, dřevo také často čpavkují a aplikují na něj rozličné lazury, fermež či olejové nátěry. Natírá se přitom nejčastěji ručně štětcem, aby na povrchu zůstaly mírně patrné tahy, jak tomu bývalo v minulosti.

Dřevěná konstrukce zimní zahrady rodinného domu v pražském Radotíně.

Z uvedeného je patrné, že se zde klade důraz především na detaily a preciznost. Platí to i u doplňků, tedy u kování, zárubní, dekorací či skleněných výplní. Od prověřených partnerských dodavatelů i drobných řemeslníků jsou odebírány a na dveřích, oknech a vratech využívány nejrůznější kované prvky, například velmi efektní a pro minulou dobu typické mosazné kliky, či třeba působivé vitráže a zvlněná (litá) skla historizujícího charakteru. Aplikovány jsou také řezbářské elementy – řezané panenky, hlavice, římsy a podobně. Dveře se mohou vsazovat jak do původních, tak nových zárubní, včetně kamenných.

V souladu se současnými požadavky

Nové otvorové výplně, ačkoli jde o přesné repliky jejich předchůdkyň, zároveň dodržují současné normové parametry. Vchodové dveře se běžně opatřují moderními bezpečnostními prvky – zámky které však nejsou vidět a nijak nenarušují vizuální dojem, a jsou vyplněny izolačním materiálem (polyuretanovými deskami opláštěnými masivem). Špaletová okna disponují výbornými tepelněizolačními vlastnostmi, certifikovaný součinitel prostupu tepla činí U = 0,93 W/(m2K).

Pro měšťanský dům v Telči byla vedle mnohého jiného vyrobena i tato pavlač.

Reference

A na jakých místech se můžeme s historickými replikami pocházejícími z Truhlárny Halamka setkat? Jejich kompletní výčet je k dispozici na stránkách www.historickerepliky.cz, přičemž my jsme se rozhodli zmínit nedávnou realizaci na zámečku Karlštejn, dále měšťanský dům v Telči, pro nějž v Holetíně vznikaly nové dveře, okna, schodiště, pavlač i nová zimní zahrada, klášter Zlatá Koruna či zámek Český Krumlov ze 14. století, do kterého bylo dodáno nespočet výrobků: vrata (včetně těch do výběhu medvědů), okna, dveře, a dokonce i vstupní brána a konstrukce velké prosklené oranžerie.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv truhlárny