Okna a dveře s vůní dřeva

Společnost Trustav s.r.o. jako jedna z řady menších českých firem zareagovala v roce 1998 na rostoucí poptávku po dřevěných eurooknech. Zvyšující se obliba přírodních materiálů by však sama o sobě k dobrým výsledkům v lítém konkurenčním boji pravděpodobně nestačila. Jednatelka Trustavu, Ing. Jana Nováková, současný obchodní úspěch firmy zdůvodňuje především stoprocentně odváděnými zakázkami a poctivým přístupem k zákazníkům.

„Dřevěná okna se používají již stovky let, a jejich užitné vlastnosti, případně reakce na různé podněty a klimatické změny jsou i v dlouhodobém horizontu dostatečně známy; to samé se ale nedá říci u materiálů, vyvinutých relativně nedávno. Na své výrobky poskytujeme standardně pětiletou záruku a ze zkušenosti víme, že jejich životnost se při správné údržbě dá počítat na desítky let…“

Dřevěná eurookna jsou ve firmě Trustav vyráběna na zakázku v široké paletě tvarů, provedení i povrchových úprav. Běžně jsou produkována okna jedno i vícekřídlá, čtvercová, oblouková, trojúhelníková, kruhová nebo i nepravidelná. Dalším sortimentem jsou dřevěné vnitřní i vnější dveře a prosklené stěny.

Při zakázkové výrobě se věnuje důsledná péče přesnému zaměření okna; proces projektové přípravy a veškeré příslušné propočty zjednodušuje speciální software KLAES, který významně zkracuje a usnadňuje i cenovou kalkulaci a objednávkové řízení.

Rámy oken a dveří jsou vyráběny z  dřevěných hranolů, lepených ve třech vrstvách tak, aby se minimalizovala pozdější reakce dřeva na změny klimatu. Materiálem je dub, meranti a borovice, výjimečně na přání zákazníka i smrk.

„Zákazníkům doporučujeme minimálně dřevo borové, právě použití nekvalitního smrkového dřeva stojí u dnešních nedostatků dříve osazovaných oken v panelové zástavbě. Údržba nátěrů zde navíc probíhala nahodile a následkem je jejich silné poškození, časté deformace a nefunkčnost. Výroba oken do panelových domů v současnosti představuje menší část naší produkce, přesto i tady je důraz kladen na přesné zaměření konkrétního okenního otvoru a na kvalitu materiálu. Aby okno »sedělo« přesně, je potřeba posuzovat každou zakázku individuálně; v ceně okna je tedy vždy i předchozí návštěva vyškoleného technika.“

Povrchová úprava je prováděna vysokotlakým nástřikem kvalitními vodou ředitelnými lazurami a barvami AIDOL REMMERS v barevné škále RAL. Stálost barevného povrchu zaručuje technologie jeho nanášení, kdy se po základním namáčení a impregnaci výrobku provede dvojnásobný nástřik vrchním nátěrem; mezi jednotlivými nástřiky jsou okna podle potřeby ještě přebrušovány.

„Důležitá je pokaždé spokojenost zákazníka, proto při požadavku na doplnění stávajících oken novými ve stejném barevném provedení zajistíme samozřejmě odborné namíchání požadované lazury tak, aby se ve výsledku nová okna či dveře pohledově nelišily od těch původních. Ničím neobvyklým pro nás nejsou ani okna vícebarevná“.

Standardně je na všechna okna používáno celoobvodové kování ROTO CENTRO 101, umožňující nejen dokonalé přitlačení křídla k rámu, ale i jeho případné sklopení. Elastické celoobvodové těsnění a silikonový tmel v prostoru mezi sklem a rámem zaručují těsnost oken.

MEC 90 Style - špaletové okno

- živá voda pro mrtvé skvosty

Na trh nedávno uvedená novinka Trustavu je dvojité špaletové okno MEC 90 Style 56/56 – 44/44. Dřevěné okno s technickými vylepšeními současnosti (systém euro, ochrana před hlukem, tepelná izolace) si zachovává rustikální profil s větším podílem prosklené plochy než u klasických eurooken a stylové meziokenní špalety. Kombinace izolačního dvojskla vně a jednoduchého zasklení uvnitř zabezpečuje dokonalé izolační vlastnosti, přičemž vnitřní křídlo je dovybaveno speciálním protihlukovým těsněním. Okno je svými parametry předurčeno především pro rekonstrukce historických budov, kde je hlavním požadavkem dodržení původního členění a typu oken. Výrobek byl oceněn cenou »Nejlepší výrobek výstavy Můj dům, Můj hrad 2001« v Litoměřicích v květnu letošního roku.

Mezi poslední realizované zakázky většího rozsahu firmy Trustav patří: Praha - obytný blok Hlubočepy, Strahovský klášter; statek zámku Kunžvart; ČS spořitelna Roudnice nad Labem; Gymnázium Litvínov.

Autor: Marcel Hrdý
Foto: Archiv firmy