Oprava stávajícího balkonu či přestavba na lodžii?

V současné době, kdy ve velkém měřítku probíhají rekonstrukce starších bytových domů včetně zateplení je kladen zvýšený důraz také na architektonické řešení balkonů nebo lodžií. Oprava stávajících typů balkonů nebo lodžií bohužel komplexně neřeší využití tohoto vítaného bytového prostoru. Jedno z možných řešení je využít připravovanou rekonstrukci bytového domu pro přestavbu balkonů na uzavřené prosklené lodžie, které zajistí možnost jejich celoročního využití. Při návrhu přestavby je vhodné také posoudit možnost zvětšení půdorysné plochy lodžie. V následujícím příspěvku je popsáno technické řešení, které bylo použito pro bytový dům na Křídlovické ulici ve městě Brně.

Použité komplexní řešení

Pro splnění požadavků architektonického řešení při současném respektování finančního rozpočtu určeného na rekonstrukci bylo navrženo následující řešení:
Samonosná ocelová konstrukce, která rozšiřuje půdorysnou plochu stávající betonové podesty na cca 3,5×1,3 m je uložena na samostatném základu. Díky originálnímu konstrukčnímu řešení nezatěžuje, ale naopak zpevňuje stěnu stavby, aniž by negativně ovlivňovala zatížení základů.

Nosná konstrukce

Základní nosnou konstrukci tvoří ocelová kostra, povrchově upravená žárovým pozinkováním. Tím je v maximální možné míře zamezeno korozi způsobené vlivem prostředí. Zároveň se dlouhodobě minimalizují náklady na údržbu a podstatně se zvyšuje životnost. Žárově pozinkovaná je ocelová kostra podlahy, čelní stěny a boční rámy.

Statika konstrukce:

Nosná ocelová konstrukce je navržena na základě samostatného statického výpočtu a plně odpovídá normám ČSN (ČSN 741301, ČSN 730035, ČSN 731201 a ČSN 731001). Nosné sloupy jsou usazeny na mikropilotech. V jiných případech lze také využít samostatné železobetonové základy. Vodorovnou fixaci lodžií a nosné ocelové konstrukce zajišťují chemické kotvy HILTI zapuštěné do stěn budovy nebo stávajících betonových prvků.
Všechny konstrukční prvky lodžií jsou »kapotovány« přinýtovanými, tvarově upravenými plechy LINDAP povrchově ošetřenými plastovým nástřikem s vysokou životností.
Pochůzný povrch podlahy, kompletní stropní podhled, neprůhledné výplně čelní stěny a dvojité přepážky mezi jednotlivými lodžiemi tvoří desky o vysoké pevnosti a tvrdosti, ekologicky a hygienicky nezávadné, vyrobené technologickým systémem německé firmy BISON. Desky jsou nehořlavé, odolné proti vlhkosti, zvukově izolační a nerezonující.
Barevná a povrchová úprava celého řešení je vždy přizpůsobena architektonickému řešení a použitému materiálu nátěru omítky.

Zasklení

Svislá ochrana je řešena pevným zasklením 6 mm tvrzeným bezpečnostním sklem s možností pohodlného a bezpečného mytí z obou stran. Zasklení otevíratelným (boční části) a posuvným systémem finské firmy OPTIMI se výborně osvědčilo i v severských podmínkách. Tento systém zabezpečuje hygienické i ekologické normy ochrany a umožňuje optimální vyrovnávání teploty, zamezující srážení vlhkosti ve vnitřním prostoru. Speciální závěsné kolejničkové vedení u stropu a kluzné vedení u parapetu umožňuje snadnou manipulaci čelních pohyblivých dílců, které je možno snadno přesunout do krajní polohy a kolem svislé osy otočit dovnitř, což umožňuje snadnou a bezpečnou údržbu i venkovní strany. Systém v maximálně možné míře odstraňuje zatékání vody při šikmém dešti či sněhu v zimním období.

Provoz a údržba

Řada lodžií je samostatně zastřešena. Dešťová voda je svedena svody z PVC, v případě spojených lodžií skrytými v nosné ocelové konstrukci. Pro případné opravy je potrubí snadno dostupné z vnitřní části lodžií.
Podlahy balkonů jsou vyrovnávací vrstvou a použitým materiálem tepelně izolovány (včetně stropních podhledů). Systém zasklení lodžie snižuje v přilehlé místnosti spotřebu tepelné energie o cca 21 %, na osluněné straně až o 37 %.

Navržené řešení:

  • jako celek má nesporně kladný vliv na architektonické řešení zástaveb;
  • zvětší půdorysnou plochu bytového prostoru s možností uzavření pohyblivým zasklením;
  • chrání proti vniknutí a vlivu okolního prostředí;
  • umožňuje krátkou dobu montáže;
  • činí mytí skel snadné a bezpečné i z venkovní strany;
  • nevyžaduje údržbu;
  • podstatně zvyšuje bytový komfort díky velmi příznivému vlivu na tepelně-izolační vlastnosti stavby.

Uvedené technické řešení prosklené lodžie představuje komplexní přístup k otázkám zvýšení užitných vlastností současných bytových jednotek. Individuální konstrukční a architektonické řešení by tak jako v tomto případě mělo vždy respektovat záměr architekta a zadání investora na celkovou rekonstrukci budovy.

Autor: Ing. Jiří Kovář
Foto: Archiv firmy