Nejen barevné ladění interiéru má vliv na naši náladu. Zdroj: Photographee.eu, Shutterstock

Optimistický domov za jedno odpoledne: bydlení, které vykouzlí úsměv

Posledních několik týdnů tráví spousta z nás více času doma, tak proč nedopřát místu, kde bydlíme, trochu péče? To, v jakém interiéru žijeme, výrazně ovlivňuje naši náladu a celkové psychické rozpoložení. Máme pro vás tipy, pomocí kterých rozproudíte ve vašem domě či bytě pozitivní energii. Proměňte svůj domov v útočiště plné optimismu a klidu, ze kterého se vám po skončení karantény nebude chtít ven.

Překvapivě „obyčejné“ věci postačí

Možná vás až překvapí, jaké zdánlivě obyčejné prvky dokážou naplnit domov optimismem a radostí. Pozitivního ducha do interiéru přináší třeba styl feng šuej, ale někdy postačí jen pár chytrých doplňků, slunečních paprsků či veselých barev. Na projasnění interiéru je navíc nyní ta nejvhodnější doba – jaro už je v plném rozpuku. Vydejte se tedy s námi cestou za radostnějším bydlením!

Světelná hygiena

Tím nejsnazším způsobem, jak dodat interiéru pozitivní energii, je zajistit v domácnosti dostatek přirozeného světla, potažmo slunečních paprsků, jež mají prokazatelně kladný vliv na naši náladu i zdraví. Vitamin D, který je ze slunce přirozeně získáván, je totiž účinnou zbraní proti nejrůznějším onemocněním. Světlo je zdrojem 99 % energie na Zemi a život je na něm neodmyslitelně závislý. Takže, okna dokořán, alespoň na část dne odkryjte z oken zatemňovací závěsy a vytáhněte nahoru žaluzie. Dbejte také na přísun čerstvého vzduchu pravidelným větráním. Vaše tělo i mysl vám poděkují a interiér se rozzáří.

Nebojte se barev

Barvy jsou nepochybně důležitou součástí interiéru. Umí ovlivnit naši náladu i pracovní aktivitu. S přicházejícími teplými měsíci tak můžete domov proměnit za pomocí veselých odstínů. Například žlutá barva v interiéru přináší uvolnění, harmonii, působí velmi vesele a otevřeně. Pocity napětí a stresu napomáhá odstranit také oranžová. Pozitivně působí dále růžová nebo světle zelená. Stačí si zkrátka vzpomenout na typické jarní barvy. Pro docílení pozitivního výsledku není nutné hned malovat všechny stěny pastelovými barvami, stačí začít s barevně laděnými dekoracemi. Tkaniny, svíčky nebo vázy v optimistických barvách dodají „život“ každému interiéru.

I kuchyň může být zařízena v optimistickém stylu. Stačí vyměnit fádní bílé nádobí za talíře a misky s barevnými ornamenty či barevné sklenice. Zdroj: Rasta 777, Shutterstock

Pozvěte přírodu domů

Proč si nevzít trochu přírody i domů? Nasbírejte pár lučních květin či zajděte v rámci zdravotní procházky do lesa, sesbírejte pár popadaných větví, listů či šišek a zpříjemněte si odpoledne vyráběním nevšedních dekorací z přírodních materiálů. Skvělou práci odvedou také květiny řezané nebo v květináči.

Květiny jsou plícemi domova a zároveň trendy dekorací. Zdroj: Mariia Boiko, Shutterstock

Stěny, které mluví

Není nic smutnějšího než holé zdi. Ačkoliv jsou stále moderní minimalistické interiéry v neutrálních barvách, příliš pozitivní energie vám pravděpodobně nepředají. Zkuste na stěny pověsit například abstraktní obraz z pastelových barev či velkoformátovou rodinnou fotografii. Skvělým řešením jsou také tapety, které můžete nalepit například jen na jednu stěnu. Místnost se rázem promění k lepšímu. Aktuálně jsou v oblibě vliesové tapety s přírodními vzory a pestrými motivy.

Ozvláštněte váš pokoj svěžími barvami či květinovými dekory pomocí designové tapety. Zdroj: Svet_Feo, Shuterrstock

Hurá na úklid

I když to není možná ta nejpříjemnější činnost, zkuste se vrhnout do generálního úklidu domu či třídění přeplněné šatní skříně. Interiér bude působit vzdušněji a zaručujeme, že to bude mít i pozitivní vliv na vaši náladu. Uklizený prostor totiž evokuje harmonii, dodává elán do všech činností a přináší radost do života.

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock