Tubusové světlovody LIGHTWAY - Osvětlení neosvětlitelných prostor

V nových projektech i při renovacích objektů jsou kladeny vyšší požadavky na kvalitu vnitřního prostředí. Přirozené denní světlo je jedním z nejdůležitějších faktorů. Denní světlo do všech koutů přivedou tubusové světlovody LIGHWAY od společnosti Bitumen & Plastic.

Světlo přiváděné tubusy

Systém Lightway tubusové světlovody otevřel obrovské možnosti, jak zajistit tento požadavek při minimálních nákladech.

Jednoduché, ale účinné

Denní světlo vstupuje do vysoce transmisní kopule umístěné na střeše budovy a pomocí zrcadlově lesklého povrchu uvnitř tubusu světlovodu (s odrazivostí 98 %) je přiváděno na výstup do osvětlovaného prostoru, kde je systém uzavřen na úrovni stropu difuzérem, který přiváděné světlo rovnoměrně rozptýlí.


Lightway tubusový světlovod jako součást rekonstrukce hospodářského stavení. Denní světlo přiváděno 5 m dlouhými tubusy.

Lightway tubusový světlovod v sedlové střeše. Kopule vpouští denní světlo do tubusu

Technické parametry tubusového světlovodu

Systém Lightway od firmy Bitumen & Plastic se vyrábí ve čtyřech typech: Lightway 260, Lightway 320, Lightway 520 a Lightway 760. Směr vedení tubusů je možné měnit pomocí stavitelných kolen a přivádět tak přirozené denní spektrum světla ve srovnání s tradičním světlíkem hluboko do vnitřních prostor budovy na přesně určené místo.

Vlastnosti systému

Dostatek přirozeného denního světla ve vnitřních částech budov i v prostorách bez oken působí příznivě na psychiku člověka a tudíž má dlouhodobý zdravotní efekt. Systém přináší až 80 % úspor energie tam, kde by pro nedostatek přirozeného světla muselo být umělé osvětlení používáno trvale i v denní době. Snadná je i montáž na všechny typy střech a budov. Minimální je tepelná zátěž osvětlovaného prostoru v létě i v zimě vlivem uzavřeného sloupce vzduchu uvnitř světlovodu, který působí jako vynikající izolant.


Lightway tubusový světlovod při osvětlení chodby uprostřed půdorysu rodinného domu. denní světlo osvěží celý prostor, rodinný dům Louňovice

Denní světlo Lightway v koupelně ocení především ženy při líčení.

FOR Arch 2003

Světlovod Lightway obdržel ocenění v soutěži Grand Prix na Mezinárodním stavebním veletrhu FOR Arch 2003.

Gold Medal IBF Brno 2005

Lightway tubusový světlovod získal na Mezinárodním stavebním veletrhu IBF Brno 2005 ocenění „Zlatá medaile IBF“ za svůj přínos k dennímu osvětlení neosvětlitelných prostor.

Hygienická norma stanovuje že, ve vnitřních prostorech s trvalým pobytem osob by se mělo co nejvíce využívat denního osvětlení. Lightway tyto přísné normy plní.


Ideální příklad osvětlení schodiště, bytový dům Nikolajka
Autor: Jakub Brandalík
Foto: Archiv firmy