Mezi nepřeberným množstvím novinek, které na ISH bylo k vidění, nás bezesporu zaujala koupelna budoucnosti. Foto: Hansgrohe SE

Působivý návrat ISH 2023. Většina pozornosti směřovala na úspory energie

Po čtyřleté odmlce se opět konal ve Frankfurtu nad Mohanem mezinárodní veletrh ISH. Překonal očekávání a podařilo se mu oslavit působivý návrat. Čísla mluví za vše: představilo se na něm 2 025 vystavovatelů z 54 zemí a na jejich novinky se přijelo podívat 153 734 návštěvníků, z nichž 44 % přijela ze zahraničí.

Na veletrh ISH jsme se za Stavebnictví a interiér rovněž vypravili a rádi bychom se o své zážitky s vámi podělili. Již při příjezdu nás příjemně potěšil bezproblémový vjezd do areálu a bezplatné parkování pro novináře přímo v centru dění. Od parkoviště to bylo jen kousek do tiskového centra. Zde jsme se občerstvili, načetli si aplikaci, jež obsahovala katalog vystavovatelů, jejich přesné umístění v halách, doprovodné programy, informace o oceněných výrobcích atd. Zkrátka jsme v ní nalezli vše potřebné pro snadnou orientaci na velikém výstavišti. Navíc odpadla nutnost nosit s sebou těžký papírový katalog. Super pomoc a palec nahoru pro organizátory! I tak nás čekaly náročné dny a stihli jsme méně, než jsme si naplánovali.

Kuchyně a koupelny

Firma Hansgrohe SE předvedla své značky AXOR a hansgrohe. Hansgrohe Group představuje vedoucího lídra v oblasti inovací, designu a kvality v oblasti koupelen a kuchyní. Od roku 1901, kdy byla založena, se může pochlubit množstvím prvenství ve svém oboru. Jen v posledních padesáti letech obdržela více než 700 cen za design. Navíc dbá na úsporu vody a energií u sprch a baterií, přičemž se zavázala od roku 2030 vyrábět jen takové výrobky, které budou splňovat kritérium ohleduplnosti na životní prostředí. Mezi nepřeberným množstvím vystavených novinek nás bezesporu zaujala koupelna budoucnosti. Zajímavým způsobem pojal tento vystavovatel i motto „Udržitelnost”, kdy celý stánek byl postaven z materiálů, jež budou moci být znovu využity.

V hale byla i VILLEROY & BOCH AG. Na trhu je značka již od roku 1748 a na ISH slavila neuvěřitelných 275 let. Vany oválných tvarů, ratanový nábytek, motivy cizokrajných zvířat a rostlin – spojení člověka s přírodou. Takto na nás promlouvala tato značka.

Vany oválných tvarů, ratanový nábytek, motivy cizokrajných zvířat a rostlin – spojení člověka s přírodou. Tak to byla značka VILLEROY & BOCH AG. Foto: Helena Hejhálková

Zajímavé expozice koupelen, hygienických prostor a vybavení měly i firmy Alca Group a.s., Duravit AG, GEBERIT, KALDEWEI, KERMI, TECE.

Větrání a vzduchotechnika

Při naší návštěvě jsme se zastavili na stáncích AIRFLOW Luftechnik GmbH (firma prezentovala např. DUPLEXbase, DUPLEX Vent S 1000 a DUPLEX Vent 900) či 2VV s.r.o.

Společnost 2VV s.r.o. je českou firmou. Sídlí v Pardubicích a její doménou jsou vzduchové clony, vytápěcí teplovzdušné jednotky, rekuperační a větrací jednotky. V současné době působí po celém světě a přináší milionům lidí teplo a čerstvý vzduch.

Na veletrhu se prezentovala například česká firma 2VV s.r.o. Foto: Helena Hejhálková

Vytápění a ohřev vody

Nejvíce času jsme strávili na stánku firmy Viessmann. Prohlédli jsme si její novinky, zúčastnili se tiskové konference. Viessmannu je věnován samostatný článek, který odkazujeme níže.

Společnost Wilo předváděla na svém stánku oběhová čerpadla Wilo-Stratos GIGA2.0-1, Wilo-SiBoost Smart Helix VE či Wilo-DrainLift SANI-S. Například velmi efektivní čerpadlo Wilo-Stratos GIGA2.0-1 se doporučuje použít vždy, když je třeba čerpat velké objemy vody a do velkých výšek.

Družstevní závody Dražice-Strojírna s.r.o., s jejichž výrobky máme mimochodem letité zkušenosti, je známá nejen v ČR. Vedle akumulačních nádrží a zásobníků, včetně inovací s nimi spojenými, firma nabízí v současné době i řadu ucelených řešení. Například kompletní dodávku klíčových komponent pro fotovoltaický ohřev vody. Z exponátů nás zaujal kombinovaný zásobník vody OKCE 125.1 NTR/HV 2,2 kW vybavený antikorozní vrstvou nepodléhající důlkové korozi v prostředí tvrdé a chlorované vody a osazený suchým keramickým topným tělesem.

Stánek Stiebel Eltron GmbH & Co. KG měl premiéru hned se třemi výrobky. Tepelné čerpadlo WPL-A 10/13 HK Premium, WPE-i 04-15 HKW 230 Premium a WPL-S 18-48 HK db 400 Premium. Typ WPL-A 10/13 HK Premium je kompaktní monoblokové tepelné čerpadlo vzduch-voda. Vhodné jak pro vytápění v zimě, tak pro letní chlazení. Hodí se i do rekonstrukcí, a to díky celoročnímu provozu, kdy jeho výstupní teploty pro ohřev vody jsou až 65 °C.

České firmy na ISH

Na veletrhu se prezentovaly i jiné české firmy než výše uvedené. My se zastavili na stánku firmy MINIB a.s. Ta nabízela novou produktovou řadu MINIB Gaia – ekologické nízkoteplotní vytápění a chlazení.

Pod taktovkou CzechTrade se za Českou republiku prezentovalo osm firem, konkrétně AEROFLEX, akciová společnost, FIRST Heating Systems s.r.o., Master Therm tepelná čerpadla s.r.o., Merabell Technologies s.r.o., P.M.H. společnost Deisgn s.r.o., Plast Brno, spol. s r.o., Thermona, spol. s r.o. a Xvent s.r.o.

Společnost MINIB a.s. představila novou produktovou řadu MINIB Gaia – ekologické nízkoteplotní vytápění a chlazení. Foto: Helena Hejhálková

Společenská diskuse

Celkem 2 025 vystavovatelů z 54 zemí obsadilo celý frankfurtský výstavní areál a předvedlo nejnovější trendy a vývojové směry v oblasti vytápění, klimatizační a ventilační techniky, inteligentní automatizace domů a budov, stejně jako i moderní a udržitelný design koupelen a inovativní instalační techniku. Většina pozornosti směřovala na úspory energie a na soběstačnost, tedy na tepelná čerpadla, dřevo, coby zdroj tepla, a nové způsoby skladování energie. Na veletrhu se často diskutovalo o nedostatku kvalifikovaných pracovníků v oboru sanity, vytápění a klimatizace.

Dalším tématem bylo stárnutí populace a s tím spojené požadavky na bezpečnost v koupelnách. S tím souvisí vhodné koupelny pro seniory či osoby vyžadující péči. Zájem budily též ventilační systémy a bezdotykové armatury, které brání přenosu infekce.

ISH pohledem návštěvníků

Na veletrh si našlo cestu téměř 154 000 návštěvníků, z toho 44 procent ze zahraničí. Místo hlavních návštěvnických zemí zaujaly po Německu Nizozemsko, Itálie, Francie, Švýcarsko, Belgie, Čína, Velká Británie, Polsko, Rakousko a Turecko.

„Veletrh ISH více než splnil očekávání našich zákazníků a přišel v pravý čas, aby čelil výzvám naší doby, jako je ochrana klimatu a zabezpečení dodávek. Průmysl představil hmatatelné řešení pro současné politické požadavky, aby z toho těžil i instalační obchod jako nejsilnější skupina návštěvníků.”

Výhled na část výstaviště. Příští ISH se bude konat od 17. do 21. března 2025. Foto: Helena Hejhálková

Vysoký společensko-politický význam ISH byl podtržen zájmem zajímavých hostů a předních politických představitelů. Německá spolková ministryně pro bydlení, rozvoj měst a stavebnictví, Klara Geywitz, se při zahájení veletrhu přimlouvala za rozumná přechodná období, sociální tlumení a otevřenost technologiím při realizaci přechodu na bezemisivní vytápění. Příležitost navštívit ISH si nenechala ujít ani Stephanie Wüst, radní města Frankfurt a předsedkyně dozorčí rady Messe Frankfurt.

Příští ISH se bude konat od 17. do 21. března 2025.

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: viz popisky