Každá místnost v domě má svou světovou stranu, kam by měla směřovat její okna. Foto: DifferR

Recept na šťastné bydlení? Směřovat pokoje na správnou světovou stranu!

Dostatek slunce v obývacím pokoji, příjemné klima na spaní v ložnici a zahrada oddělená od rušné silnice. To je jen malý výčet požadavků klientů od architektů při projektování novostavby. Co všechno musí být splněno, aby dům těmto přáním vyhověl?

Jednotlivé světové strany ovlivňují nejen přirozenou teplotu v místnostech, ale i míru dopadajících slunečních paprsků působících na náš organismus jako lék. Ve viditelné části spektra prochází naší sítnicí a v mozku způsobují stejné změny jako antidepresiva. Rozložení místností je proto důležité mít ujasněné ještě před koupí pozemku. Zatímco design či výmalbu interiéru můžete změnit prakticky kdykoliv, se špatně promyšlenými vnitřními dispozicemi domu už nic nenaděláte.

Slunce je nenahraditelné

Rozvržení interiéru dle světových stran by mělo být standardem. Dnes už máme k dispozici řadu studií, které potvrzují, že správná orientace místností má zásadní vliv na to, jak se doma cítíme [1]. Sluneční záření ovlivňuje naše základní biologické pochody, stav imunitního systému i nervové soustavy. Ne nadarmo se říká, že kam nechodí slunce, chodí lékař.

Zkušený architekt si s vámi popovídá, aby pronikl do životního stylu vaší rodiny a vytvořil co nejpraktičtější koncept na míru. Pozor na typizované projekty, kde je rozložení domu předem dané. Foto: Farknot Architect, Shutterstock

Při plánování pomohou fotografie

Věděli jste, že to, kde slunce vychází a kde zapadá, není vždy jednoznačné? Pokud chcete vědět, jak novostavbu správně orientovat, zjistěte si, kde bude slunce zapadat a vycházet za měsíc nebo za půl roku. Vše totiž závisí na ročním období. Přesný západ a východ kopíruje slunce jen 2 × ročně, kdy nastane rovnodennost. V případě, že jste koupili pozemek v létě, můžete mít v podvědomí uložen západ nebo východ slunce dosti zkresleně. Před koupí pozemku si tak sežeňte fotografie parcely ze zimních měsíců. Praktickým pomocníkem vám může být i mobilní aplikace Sun Surveyor Lite. Ta dokáže předpovídat sluneční a měsíční pozice.

S orientací objektu a jeho lokalizací na pozemku vám pomůže například letecká mapa. Foto: Grisha Bruev

Vše se odvíjí od příjezdové cesty

Tvar, velikost a orientace pozemku mají velký vliv na výslednou stavbu a mohou značně limitovat naše možnosti. Ideální je umístit příjezdovou cestu na sever nebo východ a naopak soukromou část směřovat na západ nebo jih. Tím si zajistíte dostatek světla a tepla na zahradě nebo terase, kde budete trávit většinu času. „Volnější ruce” budete mít u velkých pozemků, u nichž paprsky pochytáte na mnohem více místech. Co se týče jednotlivých pokojů, platí obecné pravidlo: místa, kde budete trávit nejvíce času, směřujte na jih nebo jihozápad. Místnosti tím prosvětlíte a v topné sezóně navíc ušetříte za vytápění.

Kuchyň na sever, ložnici na východ

Nejcennější v domě je bezesporu jih, který nabízí dostatek světla a slunce jej prohřívá dokonce i v zimě. Sem proto naplánujte obývací a dětský pokoj. Místnostem na jihu ale současně hrozí přehřívání, takže nezapomeňte na kvalitní venkovní stínění. Velkým množstvím přirozeného světla disponuje i západ. I sem proto můžete bez obav situovat obývací pokoj, jídelnu či dětskou ložnici. Na severní stranu domu, která je tmavší a chladnější, volte místnosti, jež není třeba tolik prohřívat – chodbu, schodiště, WC, spižírnu, garáž, koupelnu, ale klidně i kuchyni, tu vyhřejete vařením. Pro ložnici a pracovnu zvolte východní stranu, kam proudí nejvíce světla dopoledne a k večeru bývá naopak chladnější. U prostorů orientovaných na východ tak počítejte s mírně vyššími nároky na vytápění.

Významnou roli hraje také velikost, tvar a uspořádání oken. Jedním oknem prosvětlíte cca 6 m hloubky pokoje. Foto: Cinematographer

Realita si často žádá kompromisy

Všechna výše zmíněná doporučení jsou samozřejmě jen orientační. Na míře proslunění místnosti má vliv řada dalších faktorů. Při navrhování domu je například nutné brát v potaz, která strana poskytuje hezčí výhled do okolí nebo odkud stíní stromy. Závisí také na vašich návycích, pokud například pracujete na směny a nechcete být brzy ráno buzeni slunečními paprsky, ložnice na východ pro vás nebude nejlepší volbou. Dalším faktorem jsou rušné silnice v okolí domu – obytné prostory, zejména ložnice, by vždy měly být orientovány co nejvíce do klidové části. Případných chyb se můžete vyvarovat, když si vyhlédnete již postavený rodinný dům na prodej. U takového domu si lépe představíte, jak se v něm budete cítit. Do návrhu také zásadně promluví evropská norma ČSN EN 17037+A1 stanovující nutnou míru prosvětlení budov.

Zdroje:

[1] Genuis, Stephen. (2006). How sunlight affects health and well-being. Canadian family physician Médecin de famille canadien. 52. 422-423.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock