Rodinný dům Královo Pole 06

Nenápadný půvab městského bydlení v režii milovníka filmového umění. Rodinný dům je situován v typické královopolské řadové zástavbě, v místě s výbornou dostupností a veškerou potřebnou vybaveností.

Původní dvoupodlažní dům tradičních forem neumožnil bez razantních úprav vyhovět náročným požadavkům klienta, musel proto ustoupit novostavbě, jež představuje dokonalý diagram pro život a práci konkrétní rodiny. Hlavní kvalita domu je skryta v napětí mezi jednoduchostí uzavřeného objektu a prostorovým aranžmá interiéru a navazujících venkovních prostor. Dům je dvoupodlažní, nepodsklepený, s plochou střechou. Vstup je mírně snížen na úroveň ulice a po několika schodech stoupá do hlavního obytného podlaží, které plynule přechází do zahrady ve vnitrobloku.

Ze vstupní chodby je samostatně přístupná kancelář paní domu a nezbytné sociální a technické zázemí. Společenskou část domu, do které je zaústěno schodiště vedoucí do patra, představuje spojitý prostor tvořený obývacím pokojem a jídelnou s pohledově odděleným kuchyňským koutem, doplněný „venkovním pokojem“ orientovaným do zahrady. Klidová zóna v patře sestává ze tří ložnic se zázemím (šatny, dvě koupelny, samostatné WC) a dále z pánské pracovny a knihovny. Garáž pro jeden automobil je součástí vstupního podlaží. Tvarově střídmý objekt kombinuje tmavě šedou omítku v 1. NP s bílou v patře, do kterého se zařezává souvislý horizontální pás oken. Pomyslnou třešničkou na dortu je v Česku ne zcela běžný vlajkový stožár na uliční fasádě domu.

  • Kancelář: knesl kynčl architekti, www.knesl-kyncl.com
  • Autoři: Jiří Knesl, Jakub Kynčl, Petra Hudečková, Jan Weiss
  • Adresa: Brno
  • Zahájení projektu: 2013
  • Dokončení realizace: 2017
¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu

Fotogalerie

Autor: tisková zpráva
Foto: Radek Brunecký