Šatny nejsou jen zajímavým designovým doplňkem, ale především praktickým pomocníkem do každé domácnosti. Pokud navíc milujete módu, bude pro vás prostorná elegantní šatna splněným snem. Zdroj: brizmaker, Shutterstock

Šatna jako samostatná místnost: dosažitelný sen i v malém bytě

Až 50 % toho, co doma ukládáme, jsou oděvy a prádlo. Ještě před pár desetiletími se k uskladnění oblečení a bot využívaly především skříně či v lepším případě malé komory. Postupem času ale přišly do módy šatny v podobě samostatné místnosti, které se při troše šikovnosti vejdou i do malého bytu. Poradíme, jak na to.

Šatna nám umožní si přehledně uspořádat veškeré ošacení, obuv i další nezbytné věci. Uskladnit sem lze prostředky na úklid, jako je vysavač a mop, žehlicí prkno, koše s prádlem, kufry, kabelky a deštníky —  v podstatě tedy vše, co by jinak kazilo dojem hezky uklizeného a uspořádaného interiéru. Díky praktickému rozložení všech těchto věcí ušetříte spoustu času při úklidu a konec konců i při hledání oblečení. Ať už se rozhodnete pro praktickou vestavěnou skříň nebo samostatnou šatnu, interiér se díky tomu opticky zvětší a krásně provzdušní.

Šatnu nebo skříň?

Skvělým řešením pro skladování věcí je pochopitelně i vestavná varianta šatní skříně. Její výhodou je, že zabere pouze malý prostor, a navíc můžete využít celou výšku místnosti od podlahy až ke stropu. Tento typ skříní vypadá efektně a v dnešní době je velmi oblíbený. Při výběru šatní skříně se zaměřte na množství šatních tyčí a poliček. Pokud bojujete v bytě o každý centimetr, zvolte skříň s posuvnými dveřmi. Šatnu potom využijí zejména ti, kteří na ni mají v domácnosti prostor.

Do šatny lze schovat i pomocníky na úklid, zavazadla či krabice s vánočními ozdobami. Překvapí vás, jak se byt opticky zvětší, jakmile dáte všechen textil do vyhrazeného prostoru. Zdroj: Beyond Time, Shutterstock

Šatna v malém bytě?

Šatna i v malém bytě? My říkáme ano! Pro šatnu můžete vyčlenit například málo užívaný prostor, jakým jsou výklenky, prostor pod schodištěm, bývalý dětský pokoj nebo kdejaké zákoutí. Volný prostor také vytvoříte šikovným rozdělením pokojů. Menší prostor je též možné oddělit posuvnými dveřmi, díky čemuž vznikne prostorově skromná ale přesto účelová šatna. Fantazii se meze nekladou. S efektním řešením vám pomůže architekt nebo bytový designér. V druhém případě, že novostavbu teprve plánujete, je pochopitelně nejsnazším řešením začlenění šatny do dispozic do obytného prostoru.

Díky velkoformátovým posuvným dveřím může vzniknout šatna a vkusný designový doplněk v jednom. Zdroj: Slavun, Shutterstock

Jak šatnu zařídit?

Šatna musí být na první pohled přehledná a její rozmístění praktické. Obecně platí, že by šatna měla zachovat šířku minimálně dva metry. Celkové materiálové i barevné ladění tohoto prostoru, a to včetně výmalby stěn, by mělo korespondovat se stylem preferovaným v ložnici či přilehlé místnosti, u níž se šatna nachází. Standardizované úložné systémy dnes najdete v každém specializovaném obchodě, ale lepší variantou jsou pochopitelně úložné systémy vyrobené na míru přímo od truhláře. Efektivně využitá šatna by měla mít police a regály po obou stranách. Ve velkorysých šatnách se může schovat i kosmetický nebo šicí koutek.

Co se týče podlahy, ideální volbou je dlažba, která se snadno udržuje. Na ni můžete položit bezúdržbový ale přitom designový kobereček. Alternativou může být plovoucí podlaha.  Jednotlivé police lze ukrýt za klasická dvířka či závěsy. Šatní skříň můžete samozřejmě nechat i otevřenou, jen je dobré ji umístit do stinného zákoutí, aby na oblečení nedopadaly přímé sluneční paprsky, které by jej mohly takzvaně vyšisovat.

Zrcadlo nesmí chybět

Šatnu je také třeba pravidelně větrat. Nezbytnou součástí je proto okno či alespoň odvětrávání, které vyřeší cirkulaci vzduchu uvnitř. Kromě toho by zde nemělo chybět ani správné osvětlení. Nejlepší možnou variantou je pochopitelně osvětlení přirozené. Ne každý má ale možnost mít v šatně okno, proto myslete na doplňkové osvětlení v podobě vestavěných světel a vnitřního osvětlení ve skříních. Nezbytností je také velké zrcadlo a případně malý taburet či jiný sedací nábytek. A ještě jeden malý tip —  pokud se šatna nachází ve vstupní chodbě domu či bytu, ponechte věšákovou stěnu a část botníku odkrytou. Díky tomu nebudete muset před návštěvou otevírat ty prostory, které slouží jen vašim potřebám. Šatnu je také třeba přizpůsobit individuálním potřebám jednotlivých členů rodiny. Máte-li společnou šatnu s dětmi, vyhraďte jim spodní regály a police. Do nejvyšších polic poté umístěte sezónní oblečení a málo používané předměty.

Velké zrcadlo v šatně neocení jen ženy, ale všichni členové domácnosti. Praktickou službu také vykoná tzv. němý sluha, na kterého odložíte potřebné oblečení. Zdroj: Beyond Time, Shutterstock
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock