Výjimečný dům na krásném místě pod taktovkou Gabriela Kurtise a jeho kolegy Adama Horáka.

Sen o horské chalupě se stal skutečností

Mladá rodina z jihu Moravy si splnila svůj vytoužený sen o vlastní horské chalupě. Dopomohli jí k tomu nejenom skvělí architekti, ale také pečlivě vybraní řemeslníci, kteří se postarali o to, aby celá stavba proběhla hladce a bez problémů.

Staré Město je malebné město v srdci hor na severu Moravy, které nabízí ideální prostředí pro rodinnou rekreaci. V minulosti se zde těžilo zlato a stříbro, dnes je oblast vyhledávaná turisty a milovníky letních i zimních sportů.

Nízkoenergetický dům ve Starém Městě.

Útěk ze všednosti

Dříve zde rodina investora vlastnila dům se čtyřmi apartmány na protější straně údolí. Jenže jak vypráví pan majitel: “Starat se neustále o nové a nové hosty nás unavovalo a stávalo se čím dál náročnějším. Nakonec jsme došli k názoru, že s tím sekneme a začali jsme plánovat stavbu nového domu. A když se naskytl na prodej tento pozemek, tak bylo rozhodnuto. Úžasná lokace a ta panoramata, tomu zkrátka nešlo odolat.“ S výstavbou pak neotáleli a ihned se obrátili na svého kamaráda, architekta Gabriela Kurtise, a jeho kolegu Adama Horáka, aby jim vytvořili návrh nízkoenergetického domu. Než se jim podařilo vypracovat konečnou verzi projektu, museli jej několikrát přepracovat, a dokonce párkrát začít zcela od začátku, protože investor neuměl příliš zformulovat své představy. A tak se plánovalo metodou pokus-omyl až nakonec našli ve všem shodu a s výsledkem byli všichni spokojeni.

Nejenom perfektní výsledek, ale i kvalita použitých materiálů a celkový koncept objektu a jeho provázanost s okolím musela být o úroveň výš, než je běžné.

Výjimečné místo pro výjimečný dům

Od začátku bylo jasné, že na tak krásném místě nemůže vyrůst pouze průměrný dům. Nejenom perfektní výsledek, ale i kvalita použitých materiálů a celkový koncept objektu a jeho provázanost s okolím musela být o úroveň výš, než je běžné. A tak bylo rozhodnuto, že skelet budovy bude z CLT desek (několika vrstev masivních dřevěných desek lepených konstrukčním lepidlem střídavě v pravých úhlech). Výzvou pro architekty bylo, že do závazného prováděcího projektu museli předem zaznamenat všechny detaily, otvory a vývody, protože pozdější úpravy byly prakticky nemožné. Dřevěná stavba ležící na strmém svahu s původním sklonem až 100 % je proti nepřízni počasí chráněna lehkou hliníkovou střešní krytinou PREFALZ v černém odstínu, která na zadní straně plynule a účelově přechází ve fasádu. V zimě zde totiž nezřídka kdy napadne nebo nafouká i přes metr sněhu a celá zadní část budovy je proto velmi exponovaná. Dřevěný obklad tak dostal zelenou pouze na čelní a bočních štítových stranách.

Skelet budovy je z CLT desek - několika vrstev masivních dřevěných desek lepených konstrukčním lepidlem střídavě v pravých úhlech.

Snadné plánování interiéru

Přesné výkresy projektu usnadnily nejenom plánování, ale i dodávku interiéru. Bylo totiž možné včas se připravit, vypsat dílčí výběrová řízení a pak se rozhodnout pro tu nejlepší nabídku. A to se ukázalo jako šťastné řešení, vzhledem k obecně dlouhým dodacím lhůtám. „Čas investovaný do detailního plánování se každopádně vyplatil,“ upřesňuje architekt Kurtis. „V průběhu stavby bungalovu se sice vyskytlo i několik klopýtnutí, ale to byly opravdu jenom drobnosti,“ uzavírá Kurtis.

Díky přesným výkresům bylo už snadné naplánovat a zrealizovat interiér.

O projektu:

  • Země: Česká republika
  • Objekt, místo: dřevěný dům pod Králickým Sněžníkem
  • Typ stavby: novostavba
  • Architekti: Ing. arch. Gabriel Kurtis, Ing. arch. Adam Horák
  • Generální dodavatel: FOREST HOUSE, s.r.o.
  • Realizace: ROOFMAX s.r.o.
  • Typ střechy a fasády: PREFALZ
  • Barva střechy a fasády: P.10 černá
  • Fotografie: Croce & WIR

Díky přesným výkresům bylo už snadné naplánovat a zrealizovat interiér.
Výzvou pro architekty bylo, že do závazného prováděcího projektu museli předem zaznamenat všechny detaily, otvory a vývody, protože pozdější úpravy byly prakticky nemožné.
Autor: Kristian Hanko
Foto: Croce & WIR