Foto: Nattapat.J

Šest tipů pro čistou a organizovanou dílnu

Nejen domácnost, ale i dílna by měla mít svůj systém. Chceme-li, aby činnosti prováděné v pracovním prostoru probíhaly efektivně a bez zbytečných časových proluk, musí být uklizen a zorganizován. V šesti bodech napovíme, jak dílnu optimálně uspořádat, aby byla dostatečně přehledná a stala se prostředím, v němž budete váš čas trávit s radostí.

1. Začněte inventurou

Způsob uspořádání nářadí v dílně se do jisté míry odvíjí od toho, kolik se ho v místnosti nachází. Prvním krokem by proto mělo být provedení inventury. Z dílny vynoste veškeré nářadí, součástky i další příslušenství, rozložte je a získejte tak objektivní přehled o tom, co reálně vlastníte a s čím pracujete. Je možné, že najdete také kousky, které již nepoužíváte, jsou nefunkční nebo jste na ně prostě zapomněli.

2. Zbavte se nečistot

Organizace dílny bude jednodušší, začnete-li ukládat nástroje a přístroje do zcela prázdného prostoru. Zbavte se nadbytečných krabic a dalších nepotřebných předmětů, nebojte se udělat skutečnou „čistku“. Odsuňte od zdí i skříňky a ukliďte za nimi. Vysajte či zameťte nejen podlahu, ale též stoly a stropy. Odstraňte veškerý nepotřebný odpad včetně zbytků dřeva, kovu či jiných materiálů. Nepodceňte ani plánování a předem si určete, kam které nářadí následně umístíte. „Při generálním i pravidelném úklidu dílny navíc velmi dobře poslouží průmyslový vysavač, jehož výhodou je, že je určen jak k suchému, tak mokrému vysávání. Poradí si s kovovými pilinami, hoblinami, prachem, drobnou stavební sutí i vodou,“ radí Zlatko Slebodník z oddělení nářadí a železářství obchodu Hornbach.

Foto: Gorlov-KV

3. Třiďte

Po úklidu nechte dílnu vyvětrat a v mezidobí si roztřiďte vše, co jste z dílny vynosili. Jednotlivé nástroje a nářadí rozdělte do tří skupin: “k ponechání, k prodeji a na vyhození“. V dalším kroku můžete tyto tři hromady rozdělit i do dalších podskupin, dle vlastního uvážení.

4. Uspořádání

Roztříděné nářadí je pak nutné uložit na správné místo, ideálně podle funkce. Ideálním skladovacím prostorem jsou přitom pojízdné dílenské skříňky, které lze v případě potřeby snadno přemístit z jednoho místa na druhé.

5. Prostor na stěně

Vhodným prostorem k uložení dílenských nástrojů je i zeď. Vedle klasických polic sem lze na háčky zavěsit to nejpoužívanější náčiní, abychom ho měli kdykoli po ruce, či dokonce celé specializované kufříky – například s elektrickými nástroji – a mnoho dalšího.

Foto: nacroba

6. Organizace

Velmi důležité je pak průběžné udržování pořádku a čistoty v hotové dílně. Vyhraďte si čas na pravidelný úklid, neváhejte si uložit i pravidelné připomenutí do vašeho mobilního kalendáře. V opačném případě se z dílny stane „bludiště“, v němž nic nenajdete, a budete muset začít od začátku.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock

1) Zdroj: Hornbach, redakčně upraveno