Skupina Uzin na veletrhu Domotex 2020

Mezinárodní koncern Uzin Utz AG se jako tradiční výrobce se skoro 110letou tradicí již řadu let zabývá intenzivním vývojem udržitelných řešení pro ekologickou pokládku podlahových krytin a surovin k tomu určených. I v případě tak důležité problematiky, jakou je uzávěra vlhkosti, staví Uzin do středu pozornosti snižování uhlíkové stopy CO 2 . Na mezinárodním veletrhu Domotex 2020, jenž se odehrál v termínu 10. až 13. 1., představil na toto téma kupříkladu alternativní řešení ke klasickým způsobům uzavírání vlhkosti – Uzin HydroBlock-System. Na piedestalu zájmu stály také vysoce odolné laky značky Pallmann či třeba inteligentní technologie Wolff .

HydroBlock-System je první kompletní ekologické řešení Uzin pro přípravu podkladu s uzavíráním vlhkosti na cementových potěrech do 5 CM-%. Kombinace složená ze dvou speciálních penetrací a systémové stěrkovací hmoty Hydro LevelStar, odolné vůči vlhkosti, je plnohodnotnou alternativou uzávěry zbytkové vlhkosti cementových potěrů k epoxidovým a polyuretanovým produktům. Uzin HydroBlock-System je šetrný k životnímu prostředí a velmi snadno zpracovatelný.

Systém se skládá ze tří složek:

 • Uzin Hydro Primer 1 a 2 jsou dvě speciální penetrace odolné vůči alkáliím. Penetrace mají důležitý přínos pro uzavírání vlhkosti v rámci systémových komponentů. Primer 1 navíc zajišťuje přídržnost k podkladní konstrukci a jímá prach z podkladu, zatímco Primer 2 zaručuje perfektní přídržnost následné stěrkovací hmoty Hydro LevelStar.
 • Uzin Hydro LevelStar je stěrkovací hmota, která je odolná vůči vlhkosti. Díky speciální porézní struktuře má parotěsné adsorpční schopnosti a schopnost vázat na sebe ještě zbývající reziduální vlhkost, která se neuložila do penetrací. Její vysoká pevnost v tlaku a velmi dobrý rozliv navíc vytvářejí perfektní základ pro další stavební práce.
 • Pro představu uveďme, že ekologický Uzin HydroBlock-System na ploše 1000 m2 redukuje uhlíkovou stopu CO2 o cca 3,3 tuny v porovnání s běžnou uzávěrou na bázi epoxidových pryskyřic.

  Pallmann

  Vedle HydroBlock systému se středobodem pozornosti na veletrhu staly i lak Pall-X 96 a nový systém k vícebarevnému kolorování parketových podlah. První jmenovaný produkt, jednosložkový parketový lak na vodní bázi, je na trhu více než 20 let a za tu dobu nesčetněkrát přesvědčil uživatele o své prvotřídní kvalitě. Je určen pro dřevěné a korkové podlahy. Jeho příznivci z řad parketářů si cení především jeho velmi snadné zpracovatelnosti, vynikající plnivosti a rozlivu, rychlé doby schnutí a vysoké odolnosti vůči silnému mechanickému a chemickému zatížení v bytovém prostoru i podnikatelském prostředí. Díky své elasticitě a odolnosti je vhodný i pro použití ve veřejných a administrativních prostorech. V průběhu let byla receptura tohoto parketového laku několikrát optimalizována. Výsledkem je homogenní optika a bezproblémové lakování i v členitých prostorech.

  Po boku tohoto „klasika” představil Pallmann svůj zcela nový systém pro povrchovou úpravu dřevěných podlah – vícebarevné kolorování strukturovaných podlah. Přímo na místě mohli návštěvníci obdivovat například efektní barevné kreace na dřevěných podlahách, vytvořené pomocí Pallmann Freestyle Collection. Tato novinka umožňuje kolorování povrchově strukturovaných dřevěných podlah a výsledkem je velmi nevšední barevná kombinace. Každá realizace je proto unikátní. Důraz je kladen zejména na optický efekt. Krycí barvy se usazují v prohlubních strukturované dřevěné podlahy a podle přání zákazníka zvýrazňují fládrování dřeva. Požadovaný efekt může být zesílen vytvořením struktury povrchu dřevěné podlahy bruskou Spider. Ta se vyznačuje univerzálností použití, lze s ní brousit, polírovat či strukturovat dřevěné podlahy (tzv. spidering).

  Wolff

  Na Domotexu se prezentovala i společnost Wolff GmbH & Co. KG, specialista na stroje a nářadí pro podlaháře. Představila zde svoji vizi budoucnosti, jež zahrnuje dvě stěžejní témata – inteligentní řízení strojů a bezdrátové ovládání přístrojů. Vlajkovou lodí společnosti Wolff byly a jsou vysoce výkonné strhávače starých podlahových krytin, tzv. Strippery. I tentokrát byl hlavním bodem prezentace stroj této řady: dvoumotorový Stripper BiTurbo. Ten je vybaven zabudovaným čipem, jenž rozšiřuje spektrum funkcí stroje. Jednak poskytuje servisní data o funkčnosti a produktivitě stroje, jednak tato technologie napomáhá při lokalizaci výskytu stroje a je schopna odpovědět na otázky, kde se právě stroj nachází, kdy je třeba provést jeho údržbu, jaká je jeho pracovní vytíženost nebo jak je možné zefektivnit pracovní proces. Tento progresivní způsob inteligentního řízení strojů, ještě nedávno známý spíše ze sci-fi literatury, výrazně napomáhá k plánování a optimalizaci tak důležitých faktorů, jakými jsou například náklady na údržbu, dopravní náklady, správní náklady, ztrátové náklady, odpracované hodiny nebo i vyhodnocení nečinnosti stroje na stavbě. Veškeré vyhodnocované parametry jsou přenášeny do mobilního telefonu nebo počítače prostřednictvím mobilní aplikace Wolff-App.

  RZ

  Specialista na ošetřovací a čisticí prostředky na podlahy RZ představil ve své expozici dvousložkový polyuretanový lak RZ Turbo Protect Plus poskytující elastickým podlahovým krytinám dlouhodobou ochranu a výrazně prodlužující jejich užitné vlastnosti. Navíc oživuje jejich vzhled a vytváří perfektně hladký povrch, což mimo jiné usnadňuje jeho čištění. RZ Turbo Protect Plus vytváří na povrchu film s vynikající odolností proti mechanickému a chemickému zatížení. Lak je zároveň odolný vůči působení UV záření, potu a slin. Je certifikován v souladu s normou DIN 18032 pro použití na sportovní podlahy. Obvykle se aplikuje na vinylové, kaučukové, CV a elastické podlahové krytiny z výroby opatřené PU povrchovou vrstvou či na linoleum.

  RZ Turbo Protect Color nabízí možnost individuálního obarvení podlahové krytiny a ve spojení s integrovanými speciálními fóliemi lze vytvářet originální designy. Jde tedy o ideální řešení například pro obchody nebo reprezentační či kreativní kancelářské prostory. Tento dvousložkový lak na bázi vody vytváří na podlahové krytině vysoce odolný ochranný film v barevném spektru dle výběru (celá škála vzorníku barev RAL). Nanáší se zpravidla v jedné nebo dvou vrstvách a již po 12 hodinách je lakovaná podlaha pochozí, po přibližně 48 hodinách pak i plně zatížitelná.

  Tak jako u nás již dobře známý systém sesterské společnosti Pallmann, i program RZ nabízí velmi rychlý a extrémně odolný systém pro elastické podlahové krytiny. Jde o X-Light, který je vytvrzován UV světlem. Skládá se z dvousložkového základního laku a jednosložkového vrchního laku na bázi vody. Použitím speciálního stroje s UV lampou dochází k okamžitému vytvrzení laků bez časové prodlevy. Okamžité plné využití takto nalakované podlahy je obrovskou předností tohoto systému, navíc je povrch mimořádně kompaktní a odolný proti mechanickému a chemickému zatížení a několikanásobně prodlužuje životnost podlahy.

  Pajarito

  Členem rodiny Uzin Utz Group je i značka Pajarito, která představila novinky z drobného profi nářadí pro řemeslníky, jako je podlahová rakle se Z-profilem v několika šířkách.

  Související články

  Autor: tisková zpráva 1)
  Foto: archiv Uzin

  1) redakčně upraveno