Foto: Fabiano Waewell

Strahovský stadion bude proměněn na evropské technologické a testovací centrum

Zanedbaný Strahovský stadion projde rozsáhlou opravou a promění se na centrum pro inovativní firmy a testování nejmodernějších technologií. Z někdejšího největšího stadionu na světě se tak stane opět světový prostor, nyní pro nejnadějnější podnikatele.

Strahov je synonymem pro sportovní stadion, ale už brzy zde vznikne nejmodernější technologické centrum, a to zejména díky spolupráci pražského magistrátu a ČVUT. Opravené tribuny, původně až pro 250 tisíc diváků, nabídnou dostatečný prostor pro testování technologií, a to včetně fyzického testování, například robotů.

Plánujeme projekt postupně rozvíjet s partnery. Od menšího prostoru ve východní tribuně až po následnou opravu větších prostor. Chceme k tomu zvát zástupce významných firem. Jsme už v počátečních jednáních a následovat budou další,“ uvádí prorektorka ČVUT Veronika Kramaříková.

Na Strahově tak budou vznikat národní i evropské inovační projekty. Zároveň dojde k úzkému propojení podnikatelského a akademického prostředí, deset tisíc studentů v blízkém sousedství stadionu bude mít dokonalou příležitost propojení s inovativními firmami, naopak podnikatelé z Česka i zahraničí dostanou možnost oslovit nové talenty.

Prostor po renovaci poskytne studentům kvalitní zázemí pro zkoušení technologií a začátky podnikání. Inovativní (nejen) pražské firmy získají přímý přístup k výzkumu, zahraniční podnikatelé pak na Strahově najdou dostatečný prostor pro své působení, a to přímo v srdci Evropské unie.

Cílem je vytvoření inovačního světa pod hlavičkou ČVUT ve spolupráci se studentskou unií ČVUT. V první fázi získá ČVUT do zápůjčky prostory komentátorů ve východní tribuně stadionu, kde se začnou usazovat první start-upy. Ve spolupráci s firmou Prusa Research vznikne zkušební laboratoř. Do budoucna jsou plány mnohem větší a doufám, že se podaří zrealizovat rekonstrukci nejprve celé východní tribuny a pak i dalších částí stadionu,“ říká pražský radní pro majetek Jan Chabr.

Zakládající memorandum projektu podepsali ve středu 21. září letošního roku zástupci pražského magistrátu, Českého vysokého učení technického v Praze, Studentské unie ČVUT a partneři – výrobce 3D tiskáren Průša Research spolu s venture studiem a investičním fondem DLTG.

Autor: Ilona Chalupská 1)
Foto: Shutterstock

1) Zdroj: https://aktualne.cvut.cz/tiskove-zpravy/, redakčně zkráceno