Foto: Photelling Images

Studenti architektury v Liberci dostali moderní laboratoře a techniku

Liberec 26. října (ČTK) - Studenti doktorského programu zaměřeného na architekturu a urbanismus v Liberci dostali moderní laboratoře a techniku. Dostavba a rekonstrukce prostor Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci přišla včetně DPH bezmála na 54 milionů korun, toho 12,5 milionu představovala dotace ministerstva školství. Studenti díky tomu získali vybavení pro práci se dřevem, kovem, plasty i betonem včetně 3D skeneru a 3D tisku, řekl dnes ČTK děkan fakulty Osamu Okamura.

"Hodně z těch studentů pracuje i na prototypech, zabývají se nějakými technologickými problémy, například inteligentní fasádou, a vlastně vytvářejí funkční prototypy, kde na nich testují třeba mechanickou funkčnost některých prvků nebo odolnost materiálů," doplnil děkan fakulty, na které nyní studuje obory zaměřené na umění nebo architekturu 225 lidí. "Dostavbou budovy jsme významně rozšířili zázemí pro výuku našich doktorandů, ale i pro vědecké a inovační projekty na naší fakultě," dodal Okamura.

Fakulta umění a architektury vznikla v prosinci 1994 a je jednou ze sedmi fakult Technické univerzity v Liberci. Doktorské studium zaměřené na architekturu a urbanismus otevřela před dvěma lety. Inspirací pro obor byly podobně zaměřené programy na prestižních evropských školách v Miláně, Londýně, Helsinkách nebo Kentu. Cílem je vnést do architektury a městského plánování mezioborové hledisko a zapojit nejmodernější informační i projekční technologie.

"Zatím studenti tohoto doktorského programu pracovali v provizorních podmínkách, využívali hlavní ateliér a teď konečně se nám podařilo s malými průtahy, které byly zaviněné hlavně koronavirovou pandemií a situací ve stavebnictví, laboratoře dokončit a studenti se sem nastěhovali," řekl Okamura. Podle původních plánů měly práce skončit už na jaře.

V nových laboratořích mají studenti tři desítky strojů a nástrojů zhruba za 2,5 milionu korun. Naučí se tak pracovat například s tříosou CNC frézkou vhodnou k obrábění neželezných kovů, plastů i dřeva, stolní kotoučovou pilou, válcovou bruskou, hoblovkou, obsluhovat soustruhy na dřevo a kovy. Součástí vybavení je pískovací kabina i lakovací box, ale také třeba ruční 3D skener nebo stroj na vakuové tvarování plastů.

Fakulta ale nedostala jen nové laboratoře a techniku, obnovou prošla podle Okamury celá budova F2, která fakultě slouží. "Stavba zahrnovala i patra pod námi, kde jsou další pracovny a studijní prostory, které částečně využívá fakulta architektury, ale částečně i univerzita. Součástí byla i úprava vstupních prostor nebo sanace vlhkého zdiva," řekl děkan. Budova má novou vzduchotechniku, střecha, která je kotvená tak, aby odolala i vichřici, je podle něj připravena pro instalaci fotovoltaických panelů.

Autor: ČTK
Foto: Shutterstock